NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Online mülakatlarda yapılan hatalar

Online mülakatlarda yapılan hatalar

Günümüzde işe alım süreçleri için online iş görüşmeleri daha çok tercih edilir hale gelmiştir. Online iş görüşmeleri konusunda yapılan bazı hatalar süreçlerin iş adayları için istemedikleri gibi ilerlemesine neden oluyor.

Covid 19 pandemi sürecinde insan kaynakları iş bölümünün büyük bir kısmını dijital ortama taşıdır. Bunlar arasında iş görüşmeleri de yer almaktadır. Online ortamda yapılan iş görüşmeleri her ne kadar çok uzun süredir yapılıyor olsa da günümüzde çok büyük bir artış gösterdiğini ifade edebiliriz. Neredeyse tüm iş görüşmeleri online ortamlar üzerinden yapılmaktadır. Bu konuda da yapılan hatalar iş adayları için kötü sonuçların doğmasına neden olmaktadır. Sizler için hazırladığımız rehber niteliğinde yazımızı okuyarak, iş görüşmelerinde yapmamanız gerekenleri öğrenmeniz mümkündür.

Dijital ortamda yapılan mülakatlar sorunların başlında kamera ve ekipman sorunları gelmektir. İnsan kaynakları uzmanın sadece yüzünüzün yarısını görmesi, sesinizi tam olarak duymaması gibi sistemsel sorunlar eksi puan ile başlamanıza neden olur. Bu nedenle daha önceden pratik yapmanız kamera ve mikrofonu ayarlamanız gerekiyor. Kamera size ne çok yakın ne de çok uzak olmalıdır. Tam olarak yüzünüzün görülmesi gerekir.

İnternet hızınıza dikkat edin!
İş görüşmesinde yapılan hatalar arasında bazen elimizde olmayan sorunlar nedeniyle meydana gelen hatalar olabilir. İnternet hızında meydana gelen yavaşlamalar adayların kötü görülmesine neden oluyor. Görüşme öncesinde internet ayarlarınızı kontrol etmeniz ve mümkünse mobil veri gibi alternatif yöntemler kullanmanız gerekiyor. bunun yanında yede bağlayıcı bir wi fi ağı bulundurmak da gerekmektedir. Görüşme esnasında meydana gelen teknik aksaklıklar görüşmenin sonlanmasına neden olabilir.

Başka şeyler ile ilgilenmeyin!
Kişinin yaptığı hatalar arasında iş görüşmesi esnasında başka işler ile ilgilenmekte son derece önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. İnsan Kaynakları uzmanları bu konuda olması gerektiği gibi son derece hassastır. Tüm konsantrasyonunuzu görüşmeye odaklamanız gerekiyor. Bilgisayar önünüzde iken, onlar tarafından verilen sorulara arama motorları üzerinden cevap vermeye çalışmak da eksi puan olarak hanenize yazılır. Çaktırmadan yapmaya çalışmanız da komik gözükmenize neden olabilir.

Giyime özen göstermek önemli bir artı!
Mülakatlarda kişinin giyimi ne kadar önemli ise, online iş görüşmelerinde de aynı derece öneme sahiptir. Kişi, evden gireceği iş görüşmelerinde rehavete kapılarak giyimine özen göstermez ya da son ana bırakırsa bu kötü bir imaja neden olur. Eşofman, pijama ya da bir başka ev hali kıyafetleri sizin kötü gözükmenize neden olur. Bu nedenle giyim konusunda hassas olarak özen göstermeniz şarttır.

Unutmayın iş görüşmesindesiniz!
Aşırı rahat davranmak da İş görüşmeleri esnasında yapılan hatalar arasında yer alıyor. Evde olmak, kimi zaman iş görüşmesi havasına girmeniz konusunda size engel olarak görülebilir. Bunun için önceden prova yapmak son derece önemlidir. İş görüşmesinde olduğunuzu bilerek oturmanıza ve kalkmanıza özen göstermelisiniz. Kendinizi o motivasyon içine sokmanız son derece önemlidir.

İnternet üzerinden her şeyin yapıldığı bir dönemde yaşıyoruz. Pandemi sürecinin olması da internet üzerinden yapılacak şeyleri daha net anlamımızı sağladı. Bu süreç her ne kadar hayatımızı zorlaştırsa da bir yanda da ne kadar kolaylaştıracağı yönünde ipuçları da veriyor. İş görüşmesi esnasında yukarıda ifade ettiğimiz konularda dikkatli olmanız halinde, gerekli donanıma sahipseniz herhangi bir sorun yaşamazsanız.

Evden iş görüşmesine girme konusunda daha önce deneyim sahibi değilseniz bu konuda Youtube videoları izleyerek gerekli olan pratikleri yapabilirsiniz. Online görüşmeler belli platformlar üzerinden yapılır. Görüşme öncesinde bu platformları tam olarak öğrenmek sorun çıkmaması adında son derece önemlidir. Aynı zamanda iş görüşmesi yapacağınız şirketi daha öncesinde araştırmak da size önemli avantaj sağlar.

Sitemiz üzerinden uzmanlık alanları ve İnsan Kaynakları alanında geniş bilgiye sahip olabilirsiniz. Her geçen gün artan insan kaynağı ihtiyacı, bizlere sizlere bu konuda rehber olacak yazıları oluşturma motivasyonu yarattı. Sitemizde yer alan diğer yazıları da büyük bir özenle okuyarak süreçleri en iyi şekilde yönetebilir ve başarılı bir kariyer sahibi olabilirsiniz. İş görüşmelerinde sahip olduğunuz tecrübeler yanında, her iş görüşmesinin yeni bir tecrübe olduğunu unutmamalı ve eğer işi alamazsanız bile bunun sizin hevesinizi kırmasına izin vermemelisiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ