NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Kariyer Basamaklarını Nasıl Hızlı tırmanırız?

Kariyer Basamaklarını Nasıl Hızlı tırmanırız?

İş hayatı, kişinin eğitim hayatı ve özel hayatından çok farklı bir süreçtir. Eğitim hayatında başarısız olmasına karşın iş hayatında başarılı olabilen ya da diğer olasılıklar dahilinde farklı alanlarda başarılı olabilen çok sayıda insan vardır. Sizlere bu yazımızda iş hayatında daha başarılı olmanız için hangi yeteneğinizin üstüne gitmeniz ve geliştirmeniz gerektiği hakkında önemli bilgiler aktaracağız.

Çok zeki olmak, iyi bir eğitim almak ya da çok fazla dil bilmek kariyer adımlarında daha hızlı tırmanmanız için yardımcı olabilir fakat bunun garantisini vermez. Her açıdan değerlendirdiğimiz zaman iş hayatının kendi içinde farklı dinamikleri bulunmaktadır. Bu dinamiklere uygun olarak hareket etmek ve gerekli önlemleri almak son derece önemlidir. Bu yazımızda iş hayatında hangi yeteneklere sahip olmanın daha büyük avantaj olduğunu sizlere ifade edeceğiz. Tabii ki her iş kolunda farklı yetenekler ön plana çıkabilir. Fakat bunlar arasında bazıları direkt olarak sıyrılmanız konusunda estek olacaktır.

İş hayatında başarı için eğitim başarısı şart değil
Okul hayatında başarılı olan zeki bir çok insanın iş hayatına dört elle sarılmasına karşın istedikleri başarıları elde etmekte zorlanabildiği bir dönemdeyiz. Bazı insanlar ise çok güzel eğitim seneleri geçirmemesine karşın iş hayatlarında çok hızlı ilerleyerek lider konuma yükselebilir. Lider olmak için eğitimden daha farklı yeteneklere sahip olmanın avantajlarını bu yazımızda sizlere aktaracağız.

İş hayatına yeni giren kişiler için, kariyer adımlarının henüz başında kat etmeleri gereken mesafe korkutucu olarak görülebilir. Hatta bazı çalışanlar başarılı olamayacaklarını düşünerek gerekli riskleri almazlar ve sönük bir kariyer geçirebilir. İnsanların istedikleri mesafeye her zaman ulaşması mümkün mü sorusu bu süreçte akıllara gelecektir. Genelde en tepeye çıkan kişiler genel olarak daha şanslı doğan kişilerdir. Fakat bazı insanlar kendi emekleri ile bir yere gelme konusunda da başarı elde edebilir. İşte bunun için bazı becerilere sahip olmak ve diğer rakiplerin önünde yer almak önemlidir.

Kariyer basamaklarını daha hızlı bir şekilde çıkmanız için neler yapmanız gerektiği konusunda bazı ipuçlarını bu yazımızda sizlere sunacağız. Bunları iyi okumanız ve gerekli olan tüm şartları yerin getirmek için çaba sarf etmeniz halinde başarılı olmanız mümkündür. Başarı için çalışmak ve diğer yetenekler gerekir. Sadece yetenek veya sadece çalışmak bir aşamada insanların takılmasına neden olur.

İletişimin iş hayatında rolü
Sosyal hayatta da olduğu gibi iletişim iş hayatını olmazsa olmazıdır. Fakat sadece sözlü iletişim yeterli değildir. Sözlü iletişim iş hayatında iletişim alanında sadece onda biridir. İletişim çok kapsamlı bir konudur. Sadece konuşma değil kişinin duruşu, bakışı, yemek yemesi ve giyim tarzı da konuşur. Hatta ağzınızdan çıkan kelimelerden çok daha önemlidir.

Takım çalışmasına uyumlu olmak için neler yapmalıyız?

İş hayatında başarılı olmak için gerekli olan bir diğer yetenek ise takım çalışmasına uyumlu olmaktır. İş yerlerinde ve şirketlerde eğitimler olur. Bu eğitimler gerçek anlamda iş yerindeki rekabeti anlamanız ve bütünlük sağlamanız adına gereklidir. Eğitimlerde birlikte çalışma becerisi kazanmak için bir çok uygulama yapılır. Kişi burada bir takımın parçası olduğunu, o takım içinde hem rakip hem de tamamlayıcı olduklarını anlar.

Ekipler birbirine güvenerek hareket etmeli ve birbirlerine olan güvenleri asla başa çıkarmamalıdır. Bunu bir disiplin doğrultusunda yaparak kariyer adımlarını daha hızlı çıkmak mümkün olur.

Proaktif olmak şart
Kariyer basamaklarında önemli sırlardan biri de proaktif olmaktır. İŞ yerinde gelişen olayları önceden sezinlemek ve buna göre önlem almak gerekir. Kısacası olayların iyi gelişmesi adına inisiyatif almak olarak özetlenir.

Kişi eğer proaktif bakış açısına sahip ise olumsuzlukları direkt söylemek yerine kendiliğinden hareket eder ve çözüm odaklı davranır. Bir işi yapmak için yöneticinin direktifini beklemez, çözümü ona sormaz ve kendiliğinden hareket eder. İşi öngörerek neler yapması gerektiğinin farkındadır.

Bu yazımızda iş hayatında başarı basamaklarını çıkmak için neler yapmanız gerektiği konusuna değindik. Bu sahip olmanız gereken 3 yetenek sizi önemli bir yere koyacaktır. Adımları atarken sabırlı olmak ve gerekli anda gerekli hamleleri yapmak son derece önemlidir. Bizi takip etmeniz halinde insan kaynakları ve uzmanlık konularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ