NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

İnsan Kaynakları Uzmanlığında fark yaratmak

İnsan Kaynakları Uzmanlığında fark yaratmak

İnsan Kaynakları Uzmanlığında fark yaratmak için yapmanız gerekenlerden bu yazımızda bahsedeceğiz. Kariyerinize yeni giriş yapmış olabilir, ya da bu alanda yıllardır hizmet veren bir uzman olabilirsiniz. Bir çok kişi belli bir işte tecrübesi sonrasında farklı bir sektör olan İK seçeneğine yönelim göstermektedir. İnsan Kaynakları departmanı ile alakalı bazı bilgileri bilmeniz halinde bu anlamda başarılı olabilirsiniz.

İnsan Kaynakları, organizasyon içinde insanlar ile en fazla temas kuran, insanların maddi ve manevi anlamda tatmini için çalışan birimdir. Bu nedenle bir organizasyon içinde can damarı demek mümkün olabilir. Aynı zamanda stratejik süreçlerde önemi ve işe alım konusunda etkisi ile fark yaratmaktadır. Çalışanlar ile sağlıklı iletişim kurmak, yeni iş pozisyonları için uygun aday bulmak, çalışanların motivasyonlarını yüksek tutma gibi görevleri vardır. Bir organizasyon içinde İK’nın fark yaratması için ilk olarak kendi sağlam ve güçlü olmalıdır. Bunun için bazı noktalarda dikkatli olmak gerekiyor.

IK uzmanlığında nasıl fark yaratılıyor?
İK personelinin fark yaratmak için en önemli becerisi insanları anlamak olmalıdır. İnsanları dinlemek, onların düştüğü zorluklarda empati kurmak ve kendi rolünü değil, daha çok karşısındaki insan durumunu düşünmek bir uzmanı başarılı noktaya getirebilir. Kişinin, personellerin güçlü ve zayıf yönlerini bilmesi, gerektiği zaman takdir ederek motivasyonunu arttırması son derece önemlidir.

İnsan Kaynakları yaptığı işin ne olduğunu, neden yaptığını bilmelidir. Tam olarak anlamadığımız bir işi yönetmek oldukça güç olur. İnsan Kaynakları, organizasyon ile alakalı paydaşları bir arada tutan arada köprü görevi gören birimdir. Bu nedenle şirketin hedeflerini anlamalı, çalışanlarının ne iş yaptığını bilmeli ve herkese yardımcı olacak potansiyele sahip olmalıdır. Ancak bu şekilde iyi bir kariyer elde etmek mümkün olabilir.

İnsan Kaynakları yaptığı şeylerin nasıl yapıldığını bilmelidir. Yazılım konusunda bilgi sahibi olarak, teknolojiyi yakından takip etmeli ve zaman konusunda tasarruf yöntemleri geliştirmelidir.

İK, uzman olduğu konu sayısını arttırarak, yeni sektörlere eğilim gösterebilir. Seminerler, eğitimler, ve İK profilinizi tamamlayıcı projelere katılım sağlamak son derece etkili bir yöntem olacaktır. Öğrenmek sadece yeni bir şeyi bilgi dağarcığına katmak değildir aynı zamanda büyümeye devam etmenizi ve kendinizi farklı bir konuma getirmenize neden olur.

İnsan kaynaklarında ve diğer tüm sektörlerde, kişinin bağlantılarını güçlendirmesi bilgisini ve becerisini arttırmasına neden olur. Networkunuzu güçlendirmek için daha çok insan ile temasa geçmeli ve profesyonel kişiler ile görüşme yaparak kendinizi geliştirmelisiniz. Sektörde daha kalıcı olmak yeni yöntemler geliştirmek için bu son derece önemlidir.

İnsan kaynakları her ne kadar basit bir iş gibi görülse de içinde barındırdığı detaylar nedeniyle, uzman bir insan Kaynakları personeli olmak son derece yetenek isteyen ve kişinin gelişimine bağlı bir konudur. Yukarıda da ifade ettiğimiz maddeleri baz alacak olursak, güvenilir ve tercih edilen bir İK olmak için bazı noktalarda kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bu gelişimin devamlı olması bizlere hem insani açıdan hem de kariyer açısından değer katar. İlk olarak nasıl bir yol izleyeceğimizi belirlemeli sonrasında da ona uygun olarak adımlar atmalıyız.

İnsan Kaynakları uzmanı olmak için kişinin iletişim açısından kendisini geliştirmesi son derece önemlidir. Her olay yeni bir iş fırsatı olabilir. Fırsatları değerlendirmek için ise iletişime açık olmak son derece önemlidir. Bunun bir kanadı da özgüven geliştirmektir. Kişi yenilikler yaparak, yeni şeyler öğrenerek, insanlar ile daha çok iletişim halinde olarak özgüvenini arttırabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ