NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Çalışma Hayatında başarılı olmak

Çalışma Hayatında başarılı olmak

Çalışma hayatında nasıl başarılı olur? Başarılı çalışan olmak için ne yapmak gerekir? Hangi özellikler başarı getirir gibi sorunlar merak ediliyor. Bu soruların yanıtlarını sizlere vereceğiz ve aynı zamanda başarı faktöründe hangi özelliklerin gözden kaçtığını sizlere aktaracağız. İngiliz uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonrasında son derece değerli veriler dikkat çekti. Biz de sizler için bu verileri derledi.

İngiliz Uzmanlar tarafından yapılan ve başarılı çalışanın nasıl olduğu anlatan rapor, işe alım süreçlerinde kişilerin eksiklerini de ifade etmektedir. El edilen veriler sadece teknik ve akademik anlamda yetkinliklerin yeterli olmadığını, problem çözme becerisinin, işe adapte olmanın ve çalışma yöntemlerinin de öneminin üzerinde durulmaktadır. Sizler için tüm bunları maddeler olarak açıklayacağız.

Sözlü iletişim
Sözlü iletişim becerisi, başarılı bir çalışan olmanın altın kuralıdır. İletişim becerileri tarihsel süreçte sürekli olarak form değiştirse de önemi her zaman yüksektir. Çalışan her ne işe yapıyor olursa olsun, karşısındaki insana kendini en net şekilde ifade etme ve iyi iletişim yeteneğine sahip olmadığı sürece tam anlamı ile başarılı olması mümkün değildir. Bir çok şirket bu anlamda çalışanlarının bu konuda istedikleri seviyede olmadığını ifade etmektedir.

Yazılı iletişim
Yapılan araştırmalar, çalışan ve çalışma adaylarının yazım dili konusunda da eksikleri olduğunu ifade etmektedir. Bu eksikler en çok CV’lerde göze çarpmaktadır. Doğru raporlamalar, e-postalar yazabilmek için yazım dilini iyi kullanmak son derece önemlidir. Bu anlamda çalışanların yetersizliği verilerden anlaşılmaktadır. Yazılı iletişim konusunda çalışanların özverili olmadığı gözlemleniyor.

Ekip çalışması
Takım çalışması ya da ekip çalışması, şirketlerin aradığı organizasyon türlerinden biridir. Kendi kendini yöneten projeler, hiyerarşik bazda olmayan gruplar şirketlerin tercihleri arasında yer almaktadır. Kişinin takım çalışmasında başarılı olması için sorumluluk bilinci yerinde olması ve işbirliği yapma kapasitesi yüksek olması şarttır. Aynı zamanda pasif ve saldırgan olmadan fikirlerini yüksek özgüven ile karşısına iletmesi gerekmektedir.

Ticari bakış açısı
Şirketler, çalışanların ticari bakış açısına sahip olmasını ister. Aynı zamanda analiz etme ve araştırma yeteneği başarılı bir çalışan olmak için son derece önemlidir. Sorun yaratan değil çözüm önerisi üreten kişiler her zaman daha başarılı olmaktadır.

Üstün motivasyon
Motivasyon konusunda şirketlerin beklentileri çok yüksektir. Fakat bu motivasyon için şirketler bir şey yapmak yerine daha çok kişinin kendisini motive etmesini bekliyor.

Kaos yönetimi
Şirketler personellerinden karmaşa olduğu zaman bunu iyi yönetmesini, ders çıkarmasını ve bunun sonrasında da yenilikleri çevresini aktarabilmesini isterler. Aynı zamanda esnek çalışma saatlerine uyum göstermek ve düzenli olmak da talepler arasında yer almaktadır.

Zaman yönetimi
Yaratıcılık, müzakere yeteneği ve liderlik gibi konularda başarı olmak adına zaman yönetimi bilmek gerekmektedir. Şirketler çalışanlarının mesai süreçlerinde talepler ile baş etmesini ve bu anlamda zamanı en iyi şekilde yönetmesini bekler. Eğer bu becerilere sahipseniz iyi bir çalışan olmanız mümkün oluyor. Fakat tüm bunların tek bir bünyede toplanması mümkün gibi değildir.

Çalışma hayatı beraberinde getirdiği zorluklar ile insanlar için kimi zaman çekilmez bir hal alabilmektedir. Özellikle düşük maaşa çalışan bireylerin tam motivasyon sağlaması mümkün değildir. Bu açıdan yazıyı değerlendirecek olursak her kesimin farklı konularda farklı beklentileri olduğunu ifade edebiliriz. İki tarafın da beklentilerinin tek bir bileşende toplanması kolay olmasa bile daha makul yollar aranması ve insanların hayatlarını daha yaşanabilir bir noktaya çıkarmak adına gerekli olan özverinin iş veren tarafından sağlanması son derece önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ