NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Norveç’te tüm koronavirüs önlemleri kaldırıldı

Norveç, ülkede koronavirüs salgınının tamamen kontrol altına alınması nedeniyle tüm önlemler kaldırdı. Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü’nden …

Norveç’te tüm koronavirüs önlemleri kaldırıldı

Norveç, ülkede koronavirüs salgınının tamamen kontrol altına alınması nedeniyle tüm önlemler kaldırdı.

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, 562 gündür uygulanan sert önlemlerin bugün yerel saatle 16.00’da (TSK 17.00’de) sona erdiği belirtildi.

Açıklamada, ülke genelinde 18 yaşın üzerindekilerin yüzde 90’6’sına ilk doz aşı yapıldığı, iki doz aşı yapılanların oranın ise yüzde 83,8’e ulaştığı bildirildi.

Ayrıca açıklamada, uluslararası kuralların geçerli olduğu havalimanları ve uçaklarda maske takma zorunluluğu ve PCR testi gibi kuralların yürürlükte olacağı ifade edildi.

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü (FHI) Genel Müdür Yardımcısı Geir Bukholm, devlet televizyonu NRK’ye yaptığı açıklamada, Norveç’te Kovid-19 salgının mevsimsel değişiklikten dolayı soğuk algınlığına neden olan grip hastalığı ile eş değer seviyeye geldiğini belirtti.

Bukholm “Ülkede risk gruplarında olan herkes aşılandı. Aşılanmış olduğu halde salgına yakalananların büyük bölümünde virüs hafif ve soğuk algınlığı benzeri semptomlar meydana getiriyor. Salgın yayılmaya devam etse de hastaneye yatış sayısı düşük kalıyor.” ifadelerini kullandı.

Halk Sağlığı Enstitüsü’nün açıkladığı rakamlara göre, Norveç’te COVID-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 850’ye çıktı. Ülkede vaka sayısı da 186 bin 035’e yükseldi.
Öte yandan Norveç’ten önce Danimarka, 10 Eylül’de ilk COVID- 19 kısıtlamalarını kaldıran Avrupa ülkesi olmuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ