İstanbul’da taksi plakasında yeni dönem

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Taksi plakası ağalığı bitecek. Gözünüz bizde olsun” sözleriyle duyurduğu yeni …

İstanbul’da taksi plakasında yeni dönem

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Taksi plakası ağalığı bitecek. Gözünüz bizde olsun” sözleriyle duyurduğu yeni dönem başlıyor. Taksi plakası satışında, “Şoförlük mesleği geçim kaynağı” şartı aranmasına ilişkin karar daha titizlikle uygulanacak. İBB, esnaf odaları ve emniyet birimleri temsilcilerinden oluşturulacak komisyon, mevcut taksi plaka sahipleriyle ilgili inceleme yapacak.

İstanbul’un taksi sorununa çözüm çerçevesinde 5 bin yeni taksi talebine Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nden (UKOME) olumlu yanıt alamayan İBB, taksi plakalarında denetlemeye gidiyor.

86/10553 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla getirilen, vatandaşın ulaşım ihtiyacını karşılamak üzere toplu taşımacılığın geliştirilmesi ve disiplin altına alınması, korsan taşımacılığın önlenmesi ve fiilen çalışmakta olan şoför esnafının haklarının korunması amacıyla taksi, dolmuş, minibüs ve umum servis araçlarına verilecek ticari plakaların sayısı, verilme usul ve esasları doğrultusunda satış işlemlerinde “meslek” şartı aranacak.

Mevcut taksi plaka sahiplerinin plaka satışı sırasında alıcının da “şoförlük mesleğini geçim kaynağı olarak seçmiş” olmasına bakılacak. Buna göre alıcının tek geçim kaynağının “şoförlük” olduğunu ispatlaması gerekiyor. Ticari plaka tahsis belgesi başvurularında, beyanında şoförlük mesleğini geçim kaynağı olarak seçmiş olduğunu ve sürekli olarak icra ettiğini belgelemesi gerekecek. Bu belgelerde de ilgili resmi kurum onayı aranacak.

Süreç nasıl işleyecek?

Ticari Plaka Tahsis Belgesi başvurularında, İBB’ye verilmek üzere plaka edinmek isteyen kişiye ait e-devlet üzerinden elde edilmiş ve karekod/barkod ile doğrulanabilecek şekilde “Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi Sorgulaması”, “SGK’ya Tabi İşyeri Kaydı ve Sigortalılıktan Kaynaklı Borç Bilgisi Sorgulaması”, “Araçlarım Sorgulaması” talep edilecek. İlgili belgelerle doğrulamanın yeterli görülmediği hallerde vergi dairesi veya benzeri kurumlardan da ilave belge talep edilecek.

Ticari plaka alımında çoklu hisselere bölünmesi de ortadan kalkıyor. Denetimler kapsamında araç sahiplerine ulaşılması gereken durumlarda da sıkıntılar yaşanmasından dolayı kanuni zorunluluklar dışında (veraset, mahkeme kararları vs.) ticari bir plaka mevcut hisse oranından daha küçük paylara bölünerek satılamayacak. Yalnızca hissedarlar arası yüzde 100 hisse tamamlamaya yönelik satışlar yapılabilecek.

Komisyon kurulacak

Mevcutta taksi, taksi dolmuş veya minibüs plaka sahiplerinin “şoförlük mesleğini geçim kaynağı olarak seçmiş olduğunu ve sürekli olarak icra ettiğine” dair Bakanlar Kurulu kararı veya 5216 sayılı Kanun kapsamında, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile esnaf odalarının katılımıyla çalışma komisyonu kurulacak. Bu komisyon taksi plaka sahiplerinin mevcut şartlara uygun olup olmadığını denetleyecek. Şartları taşımayan ticari plakaların ruhsatlarını askıya alabilecek.

5 bin taksi talebi

Her ay gerçekleşen ve bu ay 28 Ekim’de yapılması planlanan UKOME toplantısında İBB’nin daha önce de sunduğu İstanbul’a 5000 taksi talebi yine gündeme gelecek. Daha önce dokuz defa UKOME’de reddedilen teklif onuncu kez oylamaya sunulacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ