NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

“Yatırımlar açık bankacılık alanına çevrildi”

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, açık bankacılık ile sektörün iş yapış tarzının değiştiğini söyledi.

“Yatırımlar açık bankacılık alanına çevrildi”

Şebnem TURHAN

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, açık bankacılık üzerinde sektörün yasal mercilerle çalışmalarını hızla ilerlettiğini dile getirerek “Açık bankacılık sektör oyuncularını ve sektörün iş yapış tarzını yaklaşımını değiştiriyor. Rekabeti arttığı yeni çözümlerin hayata geçeceğini söyleyebiliriz. Biz de yatırımlarımızı bu alana çevirdi” diye konuştu.

65 yaş üzeri artık mobil bankacılıkta

Doğan, müşterilerinin şubelerde sunulan hemen hemen tüm işlemleri Yapı Kredi dijital kanallarından tamamlayabildiğini dile getirerek “Bireysel ve kurumsal 800’ün üzerinde bankacılık işlemini kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. 2020 yılında mobil aktif müşteri adedimiz, bir önceki yıla kıyasla yüzde 20 artış gösterdi. Yine 2021’in ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 mobil aktif müşterimiz yükseldi. Pandemi öncesinde dijitalle tanışmamış müşterilerimizin yüzde 12’si bu dönemde dijital bankacılık kanallarımızı kullanmaya başladı. Bu dönemde, 65 yaş ve üzeri müşterilerimizi de Yapı Kredi Mobil’i sıkça kullananlar arasında görüyoruz. Salgın öncesinde yaş ortalaması 30 ile 33 arasında değişen mobil bankacılık müşterilerimize artık yeni bir kullanıcı kitlesi daha eklendi diyebiliriz” dedi.

Fiziksel temastan uzak durmanın büyük önem kazandığı pandemi döneminde temassız ödemelerde de ciddi bir artış olduğunu kaydeden Doğan, 2020 yılında Yapı Kredi kredi kartı ile yapılan temassız ödeme hacminin 4 kat yükseldiğini, kredi kartı müşterilerinin her 3 fiziki satın alma işleminden 2’sini temassız olarak gerçekleştirdiğini vurguladı.

Gerek BDDK gerek Merkez Bankası tarafında hayata geçirilen desteklerin bankacılık sektörünün önünü açtığını belirten Doğan, şöyle konuştu: “Uzaktan sözleşme düzenlemesi gerek teknoloji anlamında belli düzenlemelerin gerçekleşmiş olması önümüzdeki birkaç yılda çok hızlı gelişmeler olacağının göstergesi. 7/24 para transferi de bu yeniliklerden ilki oldu. Tüm bunların yanı sıra dijital dönüşüm dediğimiz noktada hem bankacılık sektörü hem de Yapı Kredi olarak oldukça mesai harcadığımız açık bankacılığın, sektörü ciddi bir dönüşüme sokacağını düşünüyoruz.”

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ