NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

TUSAŞ, milli projeler için altyapı tesisi kuruyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), yerli ve milli ürünlerin daha hızlı üretilmesi için çalışma ve yatırımlarını hızlandırdı. Şirket, kurmayı …

TUSAŞ, milli projeler için altyapı tesisi kuruyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), yerli ve milli ürünlerin daha hızlı üretilmesi için çalışma ve yatırımlarını hızlandırdı. Şirket, kurmayı planladığı ve ‘Demir Kuş’ (Iron Bird) olarak adlandırılan uçuş kontrol sistemi entegre test tesisiyle yerli ve milli ürünlerin geliştirme, sertifikasyon ve üretim süreçlerini hızlandırmayı hedefliyor. Şubat 2022’de faaliyete geçmesi planlanan tesis, Türkiye’de havacılık alanında ilk olacak.

Tesiste 50 kişi çalışacak

‘Demir Kuş’ tesisi ile özellikle HÜRJET ve farklı konfigürasyonlarının kritik sistemlerinin birbirleriyle entegre test edilmesi ve doğrulanması için güçlü bir altyapı sağlanacak. Kazanılacak kabiliyetler, Türkiye’nin beka projesi olarak adlandırılan Milli Muharip Uçak için de kullanılacak. TUSAŞ mühendislerince tasarlanan ve kurgulanan test tesisiyle uçak üzerinde kullanılacak bütün uçuş kritik ekipmanları test edilecek.

Test faaliyetlerinin sürdürüleceği sistemler arasında Uçuş Kontrol Sistemi, Hidrolik Sistem, İniş Takımı Sistemi, Elektrik Sistemi (Simülasyon ve Gerçek), Basitleştirilmiş Kokpit ve Aviyonik Sistemler yer alacak. Yaklaşık 50‘ye yakın kişinin çalışacağı tesisin 30 yılı aşkın faaliyet göstermesi hedefleniyor.

“Sanal İkiz için de öncül veri merkezi olacak”

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, tesise ilişkin şunları söyledi: “Ülkemiz için ilkleri yapmaya devam ediyoruz. Bu yapı Türkiye’de bir ilk ve dünyada sayılı firmaların kabiliyetleri arasında yer alıyor. Karşı yükleme sistemleriyle uçağın tüm kontrol yüzeylerine, çevresel şartlardan dolayı meydana gelecek olan ve manevralar esnasında maruz kalınabilecek yükleri uygulayarak uçuş kontrol sistemi çıktılarının gözlemlenmesine olanak sağlanacak. Gerçek zamanlı kayıt, yeniden oynatma ve anlık analiz özellikleri ile toplanan veriler ‘Sanal İkiz’ konseptinin çalışması için de öncül veri merkezi olarak tasarlandı.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ