NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Tüpraş’ta emniyetli çalışma için robotlar iş başında

İş süreçlerini dijital teknolojilerle desteklemeye devam eden Tüpraş, emniyetli çalışma için içi petrol dolu derin depolama tanklarında ve metrelerce yükseklikte bulunan ekipmanların periyodik kontrollerinde robotları çalıştırmaya başladı.

Tüpraş’ta emniyetli çalışma için robotlar iş başında

Tüpraş, emniyetli bir çalışma için iş süreçlerini ileri teknolojilerle desteklemeye devam ediyor. Son olarak şirket, Robotik Yol Haritası kapsamında, petrol depolama tanklarının periyodik kontrol çalışmalarında ve metrelerce yükseklikteki ölçümlemelerde en son dijital uygulamalardan faydalanmaya başladı. Böylece iş süreçlerini emniyetli çalışma açısından daha da güçlendirdi.

Tüpraş’tan yapılan açıklamaya göre, metrelerce yukarılara ulaşan ekipmanların periyodik kontrolleri kapsamında, kaldırma ekipmanları veya yapı iskeleleri aracılığıyla insan gücüyle yapılan teknik kontroller artık görsel ve özel sensörlerle donatılmış robotlarca gerçekleştirilecek. Bu sayede normalde erişimi zor olan yüksekteki boru hatları ve ekipmanların kalınlıkları da kolaylıkla ölçülebilecek.

“Drone ile Uzaktan Görsel Muayene” yöntemi sayesinde robotik teknolojiler içerisinde özel donanımlı ve kullanım alanına özgü kontrol yazılımı bulunduran kapalı alan için tasarlanan bir drone kullanılıyor.

Böylece yükseklik boyutları 5 ila 40 metre arasında değişen basınçlı ekipmanlar ile 15-18 metre derinlikteki petrol depolama tanklarında insan yerine çalışan robotlar, kapalı alanlarda insan iş gücünü en aza indirerek sürecin risk ve zorluklarını ortadan kaldırıyor.

Drone ile yapılan uzaktan görsel muayene çalışmasında, kapalı alandaki ekipmanın her noktasından alınan yüksek çözünürlüklü görseller ve sensör verileri değerlendirilerek, 3 boyutlu modelleme ile detaylı incelemeler gerçekleştirilebiliyor.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ