NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

OYAK, enflasyonun 12,6 puan üzerinde nema açıkladı

Verimlilik, halka arz, birleşmeler, satın almalar ve yatırımlar ile büyüyen OYAK, yüzde 27,2 ile enflasyonun 12,6 puan üzerinde nema açıkladı.

OYAK, enflasyonun 12,6 puan üzerinde nema açıkladı

Türkiye’nin en büyük mesleki emeklilik fonlarından OYAK’ın 61’inci Olağan Genel Kurul Toplantısı 27 Haziran 2021’de yapıldı.

450 bin üyeli OYAK, toplantı sonrasında üyelerine 2020 yılı nemasını yüzde 27,2 olarak açıkladı. OYAK, her yıl enflasyonun üzerinde gerçekleşen nema oranının bu yıl da enflasyonun 12,6 puan üzerinde olduğunu belirtti. 2020 nema oranı, volatil seyreden döviz kurlarının yıllık artış oranının da üzerinde gerçekleşti.

Açıklanan 2020 Faaliyet Raporuna göre, geçen yıl sonu itibarıyla OYAK’ın konsolide hasılatı 73 milyar TL’ye, toplam varlıkları da 157 milyar TL’ye ulaştı. OYAK, 4,3 milyar dolarlık toplam ihracatı ile de Türkiye’nin 2020 yılı toplam ihracatının yüzde 2,5’ini tek başına gerçekleştirdi. OYAK, Grup Şirketleriyle birlikte 2020 yılında 15 milyar TL vergi ödedi.

137 şirketinde 36 bin kişiyi istihdam ediyor

OYAK, son yıllarda yaptığı uzun vadeli planlara dayanan stratejik hamlelerle Grup Şirketlerinin kârlılıklarını ve piyasa değerlerini artırdı. OYAK, tüm bunları yapılandırılmış organizasyon, profesyonel ekipler, mevcut şirketlerinin verimlilik ve altyapı yatırımları, yeni yatırım ve satın almalar, şirket birleşmeleri ve halka arzlar ile gerçekleştirdi. OYAK, pandemi sürecinin etkisiyle ekonominin tüm dünyada belirsizlik içinde olduğu bir dönemde dahi büyümesini sürdürerek 2020 yılında gösterdiği başarıyı gelecek yıllara da taşımak için stratejik hamlelerini hayata geçirmeye devam ediyor.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ