NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Otomotiv Devinden Türkiye Hamlesi

Otomotiv Devinden Türkiye Hamlesi

İran’ın ünlü otomotiv markası Khodro Company aldığı karar ile Van’da fabrika kuracak. İlk olarak 800-1000 arası istihdam sağlayacak olan fabrikanın faaliyet göstereceği alan ise 50 hektar.

Uygulanan yaptırımların etkisini azaltmak adına yatırımlarını Türkiye’ye kaydıran İranlı yatırımcılar, Orta Doğu’nun en büyük araç üreticisi Khodro Company firmasının da Van’da fabrika kurması için girişimlere başladı. Bu girişimler sonrasında da önemli adımlar atılması bekleniyor.

Süreçte, Van’a beraberindeki heyet ile bilrikte gelen şirket Ceosu, vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, OSB Yönetim KURULU Başkanı Mehmet Aslan ve ilgili kişiler iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi. Sonrasında da Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Yetkilileri ve Kalkınma Ajanslar Genel Müdürlüğü ile görüşme yapan CEO, burada bir otomobil fabrikası kuracaklarını ifade etti. Bu durum kentte büyük bir heyecana neden oldu.

Van’da 1000 kişiye yeni iş imkanı
Fabrika’nın kentte tahsis edilecek olan 50 hektar bir alana kurulması planlanıyor. İlk olarak 1000 kişiye istihdam sağlanması bekleniyor. Bu sayının ilerleyen süreçlerde de artacağı ifade edilmektedir.

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Bilmez yaptığı açıklamada son zamanlarda İran ile temaslardan söz etti ve bunların ciddi olduğunu ifade etti. İran’da meydana gelen yaptırımlar bir çok fabrikanın başka ülkelere taşınmasına vesile olduğunu ifade eden Bilmezi, İran’ın bu konuda temaslarının çok yoğun olduğu belirtti.

Vekil’in açıklamalarında araç firmasının Van’da üretim yapmak istediği yer alıyor. Bilmez. ‘’ Kamyonet ve Minibüs üreten bir firma ve ekibi ile görüşme sağladık. Sonrasında da gerekli olan yetkililer ile görüştür. Firmanın yapacağı yatırımlar umarım diğer firmalara da örnek olur’’

Bilmez, firma yetkilileri ile gerekli olan çalışmalara başlandığını ve projelerin hazırlanma aşamasında olduğunu ifade etti. Aynı zamanda yatırımın gerçekleşmesi bir çok insana iş kapısı da açacak. Van’da yapılacak olan bu büyük proje diğer yatırımcıları da etkileyecek. Bilmez şu ifadeleri kullandı;

Van İran’ın batıya açılan penceresi
‘’ İran’ın batıya açılan penceresi Van. Burayı tercih etmelerinin ana nedeni, ana fabrikalarından çok uzaklaşmamak. Parçalarının bir kısmı orada bir kısmı ise burada yer alacak. Kanada’daki fabrikalarında üretim yapıp nihai ürün Van’da şekil alacak. Bu nedenle istihdam anlamında çok ciddi rakamlar söz konusu. OSB bünyesinde, İranlı yatırımcıların gerekli gördüğü miktarda arsa tahsis edeceğiz. Van günümüzde bölge için cazibe merkezi halinde. Bu istihdam sayesinde batıya göç konusunda da durma olacak. Alt yapısal anlamda ve ulaşım seçenekleri nedeniyle burası çok uygun bir yer.

Bilmez, geçmişte yaşanan terör nedeniyle iş adamlarının bu bölgeden uzaklaştığını ifade etti. Van’ın eski ve huzurlu günlerine geri döndüğünü belirten Bilmez, bu dönemde ciddi yatırımlar için taleplerde meydana gelen yükselmelerden de söz etti.

Türkiye yatırımlar almaya devam ediyor
İran’daki firmaların çok büyük bölümü Türkiye için yatırım talebinde bulunuyor. Van OSB Başkanı Aslan, amborga nedeniyle Avrupa pazarında ürün satma konusunda sorun yaşayan İranlı yatırımcılar Türkiye’ye yöneliyor. Van, İran’ın Batıya açılan penceresi v e bu anlamda stratejik olarak da son derece ilgi çekici konumda. Aslan, daha önceden anlaştıkları İranlı firmaların yatırıma başladığını ifade etti ve sözlerine şu şekilde devam etti;

‘’Van’da yatırım için karar alan firma çok ciddi üretim kapasitesine sahip. Yetkililer 2 kere ilimizi ziyaret etti. Bölgenin nimetlerinden yararlanmak istiyorlar. Hedefleri ise 50 hektar bir alana 150-200 milyon dolarlık fabrika kurmak. Bu bizim için de çok büyük bir yatırım olacak. Aynı zamanda 1000’e varan bir istihdam söz konusu

Aslan yatırım ile alakalı olarak çalışmaların devam ettiğinin altını çizdi. Görüşmeler bakanlık ile devam ederken Uluslar arası anlamda Van’ın bu denli büyük bir projede yer alması çok heyecan verici. Uluslar arası anlamda yapılan ticaretler büyük ölçüde diğer ülkeler için de örnek olacak. Yatırımın gerçekleşmesi adına önemli bir mesai harcıyoruz.

Bu tarz yatırımlar almaya devam eden Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesinde meydana gelen gelişmeleri sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz. Firma ve şirket haberleri haricinde insan kaynakları ve uzmanlık konularında da başlıklar sitemizde yer almaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ