NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Mobilyada 7 marka, ihracat için şirket kurdu

Leyla İLHAN Türk mobilyacılar yurtdışında ortak hareket etme kararı aldı. Yılsonu için 4 milyar dolarlık ihracat hedefi koyan mobilya sektörü …

Mobilyada 7 marka, ihracat için şirket kurdu

Leyla İLHAN

Türk mobilyacılar yurtdışında ortak hareket etme kararı aldı. Yılsonu için 4 milyar dolarlık ihracat hedefi koyan mobilya sektörü, dış pazarlarda daha güçlü olmak için 7 markayla birlikte ve F-TR Dış Ticaret Mobilya AŞ (f-tr Furniture Partners) adlı şirket kurdu. Aralarında Adore, Çilek, Doğtaş Kelebek, Gündoğdu, İşbir, Kilim ve Nurus’un olduğu sektörün önde gelen markaları,10 milyon TL ödenmiş sermayesi olan şirketle, yurtdışında, ortak, depo kiralayıp, ortak mağaza açacak. Böylelikle halihazırda dünyada 8’inci sırada olan Türk mobilyasının dünya pazarında 5’inci sıraya yükselmesi planlanıyor.

1 yıldır hazırlıkları sürüyordu

Şirketin kuruluş hazırlıkları 1 yıl önce başladı. Süreçte aralarında TMSF’ye geçen İstikbal, Bellona ve Mondi gibi markaların olduğu, ancak daha sonra bu markaların katılmamasıyla 7 markayla kuruldu. Bu oluşumla markalar yurtiçinde yine rakip olmayı sürdürürken, yurtdışında özellikle ABD, Almanya, İngiltere gibi ülkelerde lojistik merkezleri kuracak. Böylece herkes ayrı yer kiralamak yerine aynı alanı kullanarak verimlilik sağlanacak. Aynı ortaklığın perakende de yapılacağı belirtildi. Ortak mağazalar açılacak. Örneğin Romanya’da bir AVM kiralayıp, buraya Türk markaları yerleştirilebilecek.

Yurtdışından gelen siparişler paylaşılacak

Ortak lojistik merkezleri ve perakende mağazalarının dışında yurtdışından gelen siparişlerde de sektör birlikte hareket edecek. Örneğin yurtdışından yüklü bir dolap siparişi geldiğinde şirket bunu kapasitelere dağıtım yoluna gidecek. Hedefi kar olsa da, şirketin asıl amacının dış pazarlarda sinerji yaratarak, firmaların dünyadan daha fazla pay alması ve cirolarını artırması amaçlanıyor.

Dünyada 5’inci sıraya yükselmeyi hedefliyor

200 milyar dolarlık bir büyülüğe erişen dünya mobilya pazarından 8’inci sırada yer alarak dünya pazarından yüzde 2 pay alan Türkiye’nin mobilya sektörü ihracatta Çin, Almanya, Polonya, İtalya, Vietnam, Meksika, ABD ve Kanada’dan sonra yer alıyor. Hedef 2023 yılında hedef 5’inci sıraya yükselmek.

Salı günü duyurusu yapılacak

Tüm sektörlere rol model olacağını düşünülen “ihracat ortaklığı” yapısındaki bu yeni oluşumun Salı günü yapılacak toplantıyla da duyurulması bekleniyor. Yönetim Kurulu Başkanlığını Muzaffer Çilek’in yapacağı F-TR Dış Ticaret Mobilya AŞ’nin tanıtım toplantısına Adore, Doğtaş Kelebek, Gündoğdu, İşbir, Kilim, Nurus markalarının Yönetim Kurulu Başkanları ile Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurul Üyesi Dr. Hakan Yurdakul ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle’nin katılımlarıyla gerçekleşecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ