NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Hepsiburada Nasdaq halka arzında 3,9 milyar dolar değerlemeye ulaştı

Hepsiburada’nın Nasdaq borsasındaki halka arzı hisse başı 12 dolardan gerçekleşti. Halka arz büyüklüğü 738 milyon dolar olurken şirketin değerlemesi 3,9 milyar dolara ulaştı.

Hepsiburada Nasdaq halka arzında 3,9 milyar dolar değerlemeye ulaştı

İSTANBUL/DÜNYA

Hepsiburada’nın ABD’li teknoloji borsası NASDAQ’taki halka arzı tamamlandı ve dün NASDAQ’ta gong Hepsiburada için çaldı. Hepsiburada, hisse başı 12 dolardan 56.740.000 adet B grubu hisse senedinin halka arzı gerçekleştirildi. NASDAQ borsasında HEPS kısaltması ile işlem gören Hepsiburada’nın CEO’su Murat Emirdağ’ın verdiği bilgiye göre halka arzın büyüklüğü 700 milyon dolar olurken şirketin halka açıklık oranı yüzde 20 olarak belirlendi. Emirdağ, halka arz gelirinin 500 milyon dolarının şirketin kasasına gireceğini dile getirdi. Hepsiburada’nın NASDAQ halka arzında 3.9 milyar dolar değerlemeye ulaşıldı.

Hanzade Doğan’ın kontrolü değişmeyecek

Hepsiburada’nın NASDAQ’ta işleme başlaması için düzenlenen toplantıda konuşan Emirdağ, şirketin halka arz öncesi hisse dağılımının yüzde 75 Hanzade Doğan kontrolünde, yüzde 25 ise finansal yatırımcı fon Franklin Templeton kontrolünde olduğunu belirtti. Emirdağ, sermaye artışının da yapılmasının ardından gerçekleşen halka arz sonrasında ise halka açıklık oranının yüzde 20 olacağını Hanzade Doğan ve ailesindeki hissenin yüzde 65, yüzde 15’in de Franklin Templeton konrolünde olacağını kaydetti. Hanzade Doğan’ın halka arz sonrasında da en büyük hissedar olmaya devam edeceğini vurgulayan Emirdağ, karar verme mekanizmasında da bir değişiklik yaşanmayacağını dile getirdi.

Hepsiburada CEO’su Emirdağ, halka arz sürecinin başarıyla tamamlanmasının, uluslararası yatırımcıların Hepsiburada ve Türkiye hikayesine besledikleri inancın ve güvenin somut göstergesi olduğunu ifade etti. Emirdağ, “Hedefimiz, halka arzla birlikte kurumsal ve finansal yapımızı daha da güçlendirerek, müşteri odaklı iş süreçlerimizi, teknoloji altyapımızı, ürün ve hizmet çözümlerimizi sürekli yenilemek ve sürdürülebilir büyümeyi sağlamak” diye konuştu.

Halka arz geliri büyümede kullanılacak

Halka arz geliri öncelikle Hepsiburada’nın büyüme hikayesi için kullanılacağını belirten Emirdağ, şöyle devam etti: “Ürün iş deneyimini en üst düzeyde tutmak için yatırımlarımız devam edecek. Yeni çıktığımız birçok güzel projemiz var. Hepsiexpress, Hepsipay gibi bu hizmetlerin ölçeklenmesine yönelik çalışmalarımız olacak. Türkiye’nin dört bir yanında kurduğumuz lojistik, ağ operasyon merkezi ve altyapı yatırımları devam edecek. Sonuç olarak istihdamı artırmaya yönelik yatırımlara da devam edeceğiz. Hikayemizin önce Türkiye’de sonra bölgeye doğru yayılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ