NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Dardanel Makarna ve Suşi’de İddialı

Dardanel Makarna ve Suşi’de İddialı

Dardanel Makarna ve Suşi’de İddialı
Türkiye’de 40 sene önce ton balığı tüketimi yokken bu işe soyunan ve oldukça başarılı işlere imza atan Dardanel Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Özen, yeni projelere imza atma hazırlığı içinde. İsminin ve soy isminin baş harflerinden yarattığı Mr No markası ile günde 100 bin sandviç hazırlama kapasitesine sahip olan önen, yeni projesi ile 8 dakikada pişen deniz ürünleri markası üretmeye başlıyor. Japon teknolojisi ile üretilecek olan ürünlerin 7 gün raf ömrü bulunuyor. Suşiler 15 Nisan itibari ile raflarda yerlerini alıyor.

Reklam filminiz çok konuşuldu. Bu reklam filmi ve kadın çalışanların Dardanel için ne kadar önemli olduğunu anlatabilir misiniz?
Geçtiğimiz yıllardan beri 8 Mart Kadınlar gününü çok farklı şekillerde kutluyoruz. Kadınların özel hayatımızda ve iş hayatımıza yerleri çok önemlidir. Dardanel olarak üretim kısmında emeğin ne kadar yoğun olduğunu biliyoruz. Balık pişirildikten sonra kılçıkları teker teker ayıklıyoruz. Onun dünyada ve bizde makinası yok. Önce ve sonrasında çok teknoloji kullansak da emeğin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Balık temizleme işi için kadınların daha uygun olduğunun farkındayız. Sadece fabrikada değil, aynı zamanda yönetim pozisyonunda da %60-40 gibi bir oranda kadın yöneticimiz var. Onları bu ekonominin içine soktuğumuz için gerçekten çok mutluyuz. Aynı zamanda çok iyi bir ücret ile ailelerine destek de veriyorlar. Bu tarafı da son derece önemli.

Kadın çalışan sayınız ne kadar?
2250 civarı toplam çalışanımızın 1485’i kadın. 2020 senesinde %50 oranında istihdam artışı yaşadık. Önümüzdeki dönemler için insan kaynağı açısından artışlar yaşamamıza neden olacak çok ciddi projelere sahibiz. Bu rakamın 3 katına kadar çıkmasını hedefliyoruz. Önümüzdeki 5 sene için ciromuzu 5 kat arttırmayı planlıyoruz. İstihdam artışında ise 3 kat hedefimiz var. Kısacası daha çok kadınla çalışma imkanına sahip olacağız.

Pandemi sürecinde eve kapandık ve konserve tüketimi rekor kırdı. Bunun size yansıması nasıl oldu?
2020 senesini %67 büyüme ile kapattık. Bu bizim için bir rekor oldu. Daha önceki seneler yaptığımız yatırımların karşılığını geçtiğimiz dönemde gördük. Üretimden satışa olarak Dardanel Önentaş Gıda ve Niyazi Önen Gıda olarak 2 adet üretim şirketimiz KDV’siz 1 milyar Net ciroya sahip. Bunun önemli tarafını EBITDA’ya da yansıttık.

Sürdürebilir olmak için neler yapıyorsunuz?
Asıl meselenin elde ettiğimiz başarının sürdürülebilir olması gerektiğini düşünüyorum. Bunun için dünyada çok sayıda kuruluş var ve avcılıklarını yapmak için üreme çoğalma zamanların göz ardı etmiyorlar. Süreçler tamamen kontrol ediliyor. Biz de bunlara tamamen uyarak hareket ediyoruz. Bu nedenle içimiz rahat bir şekilde üretim sürecini uyguluyoruz. Şu an için 37 seneyi geride bırakan bir şirketiz. Tüketiciden aldığımız geri bildirimlere göre Ar Ge çalışmaları yapıyor ve hayata geçiriyoruz. Bunun en önemli noktaların biri de açılan kapak. Kapakların sterilize edilebilir olması ve bunun yanında yüksek ısıya dayanması çok önemlidir. Bunun da Türkiye Patentini aldık. Müşteri deneyimine yenilikler katmaya devam ediyoruz.
Yeni ürünler konusunda da önemli adımlar attık. Müşterilerimizin bunları çok beğeneceğini ve tercih edeceğiniz biliyoruz. Deniz ürünleri konusunda reform olarak inandığımız projelerimiz var. Bunlardan ilki kolay pişir adı altında dondurulmuş deniz ürünleri. 6 çeşit ürünümüz var ve bunlar arasında hazır makarnaya çok güveniyoruz. Poşetin içine donmuş ürünü alıyor ve tavada 8 dakika pişirerek harika bir lezzet elde ediyorsunuz. Sosu, kalamarı, karidesi ile farklı makarna çeşitlerini hazırlayabilirsiniz. Bunlar arasında sarımsaklı karides sosu da yer alıyor. Bu ürün Türk halkı tarafından çok sevilmektedir. Akdeniz çipurası ve beyaz soslu soman da olacak.

Mr No Hakkında neler söylemek istersiniz?
Biz Mr No’yu sandviç yapmak için kurduk. Bu konu hakkında çok fazla eleştiri aldım ama günümüz itibari ile günde 100 bin adet sandviç üretiyor ve satıyoruz. BU işle alakalı bir fabrikamız var 300 çalışanı olan. Yeni bir yatırıma girdik 15 Nisan’da devreye sokacağız. Japonya’dan yeni makineler getirdik. Çeşidi arttırarak günde 300 bin adete çıkartacağız. Kahve zincirleri ve akaryakıt istasyonları için sandviçleri biz üretiyoruz. 15 Nisan tarihi ile Dudullu tesislerinde suşi fabrikamız da devreye giriyor. Japonlarda aldığımız 7 gün raf ömür olan suşiler üreteceğiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ