NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Dardanel, G. Kallimanis’i satın alma sürecini tamamladı

Dardanel, Yunanistan’da dondurulmuş balık ve deniz ürünleri pazarında faaliyet gösteren G. Kallimanis markasını satın alma sürecini tamamladı.

Dardanel, G. Kallimanis’i satın alma sürecini tamamladı

Dardanel, satın alma işlemini tamamladığı Yunanistan markası G. Kallimanis ile Avrupa’da elini güçlendirecek.

Konuya ilişkin açıklama yapan Dardanel Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, Çanakkale’deki fabrikada 2 bin 325 çalışanla üretim faaliyetine tam kapasite devam ettiklerini söyledi. Üretimin yüzde 25’ini ihraç ettiklerini belirten Önen, kalan kısmın iç pazarda Dardanel ve pek çok markaya yönelik olduğunu ifade etti.

Kapasitelerini artırmak için yurt içi ve dışında çalışmalarının sürdüğünü belirten Önen, “Bu konudaki ilk adımımızı komşu ülkemiz Yunanistan’da attık. Yunanistan’da yapacağımız yatırımla Yunan ekonomisine de katkıda bulunacağız. Yaklaşık 200 kişi çalışan kapasitesi bulunan üretim tesislerini tam kapasiteye geçireceğiz. Satın alma sürecini tamamladığımız G. Kallimanis markasıyla ürünlerimizi Yunanistan’dan Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edeceğiz.” dedi.
Önen, Türkiye’de Dardanel tesislerinde dondurulmuş deniz ürünleri ve konserve grubundaki üretimlerinin bir bölümünü G. Kallimanis markasıyla yaparak Yunanistan’a ihraç edeceklerini dile getirdi.

Markanın Yunanistan’da yüzde 27’lik pazar payı var

Komşu iki ülke arasındaki ekonomik bağları güçlendirerek ekonomiye bu şekilde de bir katkılarının olacağını belirten Önen, şöyle devam etti: “Suyun bir tarafında Yunanlılar, bir tarafında ise Türkler yaşıyor. Bizler uzun yıllar iki ülke olarak komşuluk ilişkilerinde bulunmuşuz. Kültürlerimiz birbirine çok yakın. Netice itibarıyla bu durum ekonomik olarak birbirine bağlanınca büyük bir mana ifade edecek. Yunanistan ve Türkiye’nin tüketim alışkanlıklarına bakacak olursak Yunanistan yaklaşık 12 milyon nüfuslu bir ülke ancak Türkiye’nin tükettiği kadar deniz ürünü tüketiyor. Yani Türkiye’den kişi başı daha fazla deniz ürünleri tüketimi var. Bu markanın Yunanistan’da dondurulmuş deniz ürünleri konusunda yüzde 27’lik payı var. Böylelikle Dardanel olarak ciddi bir pazar payını almış bulunuyoruz. Aynı zamanda Yunan halkı deniz ürünleri tüketiminde çok önemli bir noktaya geldiği ve bu işi çok iyi bildikleri için ‘know how’ anlamında da bizim oradan alıp kendi ülkemizde de geliştireceğimiz bir sistem olacak. Bütün bunları bu şekilde oluşturduk.”

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ