NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Citroen, tedarik kozuyla Türkiye rekorunu kıracak

Fransız otomobil markası Citroen, sektörde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen bu yıl Türkiye tarihindeki en yüksek satış adedine ulaşacak. Yeni modellerin yanı sıra tedarik planlamasının pazar beklentilerinin üzerinde yapılması, üretimde çip kaynaklı duruş olmaması ve Türkiye genelindeki bayi atağı bu hedefe ulaşmada etkili olacak.

Citroen, tedarik kozuyla Türkiye rekorunu kıracak

Aysel YÜCEL

Yeni Citroën C4’ün Türkiye lansmanında konuşan Citroën Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, pandemi şartlarına ve çip krizine rağmen 2021 yılı için belirledikleri 40 bin adetlik satış hedefini koruduklarını vurgulayarak, “Bu adetle Citroën’in Türkiye’deki en yüksek satış performansını gerçekleştireceğini gururla söylemek istiyorum. Böylece 2018- 2021 kıyaslamasında 3.2 katlık bir büyüme sağlamış olacağız.” dedi.

Hedefin yüzde 25’ini tamamladı

Groupe PSA bünyesindeki Fransız markanın Türkiye’deki bu hedefine ulaşmasında yılın başında gerçekleştirdiği tedarik planlaması önemli rol oynayacak. Marka önceki yıllardan farklı olarak bu yıl pazar beklentilerinin üzerinde araç sipariş etti. Alkım, “Biz yılın başında 2021 stratejimizi belirlerken toplam pazarın 700 bin civarında olacağını öngörmüştük. Fakat Groupe PSA olarak Opel ve Peugeot’da da olduğu gibi planlamamızı en iyimser tabloya göre yaptık. Dolayısıyla 700 binlik pazarı öngörürken aslında kendi tedarikimizi 800-850 bin bantlık bir pazara göre planlamıştık. Buna göre de 2021 için 40 bin adetlik satış hedefi koymuştuk. Zaten ilk 4 aylık döneme baktığımız zaman yaklaşık 9 bin 500-10 bin bandında bir satış adedi gerçekleştirdik ve yıl sonu hedefimizin yüzde 25’ini tamamladık. Bundan sonra C4’ün ve daha sonra C3 Aircross’un makyajlanmasıyla beraber hedefimize kolaylıkla ulaşabileceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

Gecikme var ama üretim durmadı

Selen Alkım, küresel otomotiv sektöründe büyük sıkıntı yaratan çip krizinden diğer markalara göre daha az etkilendiklerini belirterek şöyle konuştu: “Biz de çip konusunda bir parça yaralandık. Çip sorunu olmasaydı daha fazla satabilirdik. Üretimde birtakım aksaklıklar, gecikmeler oldu. Ama üretimin durduğu herhangi bir versiyon, motor veya modelimiz olmadı. C3 Aircross modelimiz çip krizinden biraz daha fazla etkilendi. Ancak şu şekilde yaptık; C3 Aircross ile ilgili birtakım siparişler vardı, çip krizi sebebiyle üretim durmadı ama üretimde birtakım gecikmeler yaşandı. Müşteri siparişleri vardı, belli bir fiyattan anlaşılmıştı. Bu müşterilerimizi herhangi bir şekilde mağdur etmemek için kurun artmasına rağmen ilk anlaştığımız fiyat seviyesinden müşterilerimize araçlar geldiğinde teslimatlarımızı gerçekleştirdik.”

“Birçok yatırımcı bayimiz olmak istiyor”

Markanın satışlarını artırmasında yüzde 100’e yaklaşan müşteri memnuniyetinin yanı sıra Türkiye’yi git gide daha çok kapsayan bayi teşkilatları olduğunun altını çizen Alkım, “2019 senesinde tekrar, markayı ilk aldığımız dönemde, toplam bayi teşkilatımız Türkiye’nin genelinin ancak yüzde 59’unu ancak kapsıyorken bugün yüzde 92 oranında bir kapsama oranıyla karşı karşıyayız. 51 tane yetkili satıcımızla müşterilerimize hizmet veriyoruz. Birçok yeni yatırımcı şu anda Citroën bayisi olmak için başvurularda bulunuyor. 2021 senesinde bu 51 adet yetkili satıcımızı 58 tane yetkili satıcımızla tamamlamış olacağız” şeklinde konuştu.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ