NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Arçelik’ten reel sektörde ilk yeşil tahvil ihracı

Arçelik, Türkiye’den uluslararası piyasalara yeşil tahvil ihracı gerçekleştiren ilk reel sektör şirketi oldu.

Arçelik’ten reel sektörde ilk yeşil tahvil ihracı

Arçelik, uluslararası piyasalarda 350 milyon euro tutarında, 5 yıl vadeli yeşil tahvil ihracı gerçekleştirdi. Böylece Türkiye’den uluslararası piyasalara, yeşil tahvil ihracı gerçekleştiren ilk reel sektör şirketi oldu.

Tahviller, yüzde 3 yeniden satış getirisi üzerinden fiyatlandı ve kupon oranı yüzde 3 olarak belirlendi.

Arçelik’in yeşil tahvili J.P. Morgan, Merrill Lynch ve MUFG Securities EMEA aracılığıyla Euronext Dublin Borsası’nda işlem görecek.

Şirketten yapılan açıklamada, yeşil tahvil ihracından sağlanan fon ile sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında oluşturulan Yeşil Finansman Çerçevesinde, enerji verimli ürünler, döngüsel ekonomi çözümleri, üretimde enerji verimliliği, kirliliği önleyici ve kontrol altına alan çözümler, sürdürülebilir su ve atık su yönetimi, yenilenebilir enerji ve yeşil binaları kapsayan projelerin finanse edileceği belirtildi.

Uluslararası piyasalara, yeşil tahvil ihracı gerçekleştiren ilk Türk reel sektör şirketi olmanın heyecanını ve gururunu yaşadıklarını belirten Arçelik Finansman ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Polat Şen, “Yeşil tahvil Arçelik’in Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) alanlarındaki itibarını daha da güçlendirmesine yardımcı olacak ve “Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonumuzla uyumlu olarak işimizin merkezine sürdürülebilirliği koymaya devam etmemizi sağlayacak. Yeşil tahvil, ESG projelerimizi finanse etmenin yanı sıra hızla büyüyen finansal mekanizmayla fon bulma seçeneklerimizi çeşitlendirerek Arçelik’in daha fazla sayıda uzun vadeli ve yeşil yatırımcıya erişimini mümkün kılacak.” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ