NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

AK Parti’den MKE’nin AŞ olmasını öngören kanun teklifi

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunu Hazineye bağlayacaklarını, kurumun Milli Savunma Bakanlığının sevk ve idaresinde Türk Ticaret Kanunu’na göre kurulacak bir anonim şirket olacağını bildirdi.

AK Parti’den MKE’nin AŞ olmasını öngören kanun teklifi

Can, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, MKE’nin, kamu iktisadi teşebbüsü (KİT) kapsamında yönetildiğini, KİT’lerin de özelleştirme havuzunda yer aldığını belirterek, “MKE’nin hem özelleştirme baskısından kurtulması lazım hem de devletin kısıtlarından kurtularak bir özel sektör mantığıyla çalışmasına ihtiyaç var.” dedi.

“Hazine’nin mülkiyetinde olacak”

Yerli ve milli savunma sektöründeki bu kuruluşa sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Can, bunun nasıl gerçekleştirileceğini şöyle anlattı:

“Hazinenin mülkiyetinde olacak. Şu an çalışması yapılan ve kurumlardan görüş sorulan şu aşamada geldiğimiz noktadaki çalışma da teklif haline gelecek inşallah. Makina Kimya’yı özelleştirme baskısından kurtarıyoruz. Hazineye bağlıyoruz. Hazinenin mülkiyetinde, Milli Savunma Bakanlığının sevk ve idaresinde Türk Ticaret Kanunu’na göre kurulmuş bir anonim şirket. Bunda amaçlanan; devletin imtiyazlarından, savunma sektörü olarak elzem olduğu için bu imtiyazların devam etmesi. Diğer taraftan da kamuda olduğu için prangalarından kurtularak özel sektör mantığıyla çalışan, istediği yatırımı yapabilen, istediği istihdamı karşılanabilen, istediği mühendise, işçiye istediği ücreti verebilen serbest, toleransı geniş bir yetkide Türk Ticaret Kanunu hükümleriyle yönetilen bir anonim şirketi olması noktasındaki önerilerimiz karşılanmıştır. Bu teklifle asıl murat edilen budur.”

MKE’de çalışan bir işçinin, ikramiyeyle birlikte 5 bin TL civarında bir ücret aldığını, bunun yeterli olmadığını dile getiren Can, KİT kapsamında çalışan memurlara da 6-7 bin TL ücret ödendiğini söyledi. Can, bir şey icat eden, Ar-ge’de bir şey geliştiren, bir projeye destek veren, yurt dışından destekli bir mühendis çalıştırılmak istendiğinde bu rakamların komik kaldığına işaret etti. Can, “Makina Kimya’da çalışan işçi kardeşlerimiz, 399’a ilişkin çalışan mühendislerimiz, teknikerlerimiz rahat olsun. Onlarla Makina Kimya’nın herhangi bir problemi yok. Dünya silah sanayi ile rekabet edebilecek hukuki altyapıya kavuşmak için bu teklif hazırlanmaktadır.” bilgisini verdi.

“Özlük haklarında bir problem olmayacak”

İşçilerin tedirgin olduğunu ifade eden Can, sözlerini şöyle sürdürdü:

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ