NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Sahte sokakla tuzak kurdu, otomotiv devlerine dava açtı

Hüseyin GÖKÇE Google ve Yandex gibi harita servislerinin, Türkiye veri sağlayıcısı olan Başarsoft, global otomobil markalarının haritalarını …

Sahte sokakla tuzak kurdu, otomotiv devlerine dava açtı

Hüseyin GÖKÇE

Google ve Yandex gibi harita servislerinin, Türkiye veri sağlayıcısı olan Başarsoft, global otomobil markalarının haritalarını çaldıklarını tespit ettikten sonra bu markalara ‘hırsızlık’ davası açtı. Başarsoft CEO’su Alim Küçükpehlivan, uzlaşma olmaması halinde izinsiz kullanan otomobil markalarının satışının durabileceğini söyledi.

Coğrafi Bilgi Sistemleri, akıllı şehirler, akıllı altyapı gibi alanlarda hizmet veren Başarsoft yöneticileri, bir grup gazeteciye değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin her noktasında 365 gün akıllı sistemlerle görüntü alarak haritalarda güncelleme yaptıklarını belirten Küçükpehlivan, bu alanda hizmet veren yerli ve yabancı çok sayıda şirketin Başarsoft haritasını çaldığını bildirdi.

Sistemin bire bir kopyalandığını tespit edebilmek için, sahte sokak isimleriyle tuzak kurduklarını belirten Küçükpehlivan, global ölçekte faaliyet gösteren otomobil markalarının da bunu yaptığını tespit ettiklerini anlattı. Bunun üzerine söz konusu firmalara dava açtıkları bilgisini veren Küçükpehlivan, anlaşma sağlanamaması halinde söz konusu araçların satışının durabileceğini kaydetti.

Kargo şirketlerinin maliyeti çok azaldı

Özellikle pandemi döneminde iş yükü artan kargo şirketlerinin çok büyük kısmının da Başarsoft altyapısını kullandığını söyleyen Alim Küçükpehlivan, yoğun olan dönemlerde çok sık karşılaşılan ‘yanlış adres’ sorununun da neredeyse tamamen bittiğini bildirdi. Küçükpehlivan, kargo şirketlerinin nokta olarak bina ve kapıya kadar gidebildiği için büyük oranda zaman ve yakıt tasarrufu sağladıklarını belirtti.

Kayıp kaçakla ilgili elektrikte yaptırım var suda yok

Kayıp kaçak konusunda elektrik dağıtım şirketlerine yönelik sözleşmelerle belirlenen yaptırımlar söz konusu olduğunu belirten Alim Küçükpehlivan, buna karşılık su dağıtım ve kullanımında yaşanan kayıp kaçağa ilişkin herhangi bir yaptırım bulunmadığını bildirdi. Türkiye’de şebekeye verilen su ile tahsilatı yapılan su miktarı arasında yüzde 50 fark bulunduğunu dile getiren Küçükpehlivan, Başarsoft’un bunları tespit ederek alınması gereken önlemleri kapsayan yazılımının mevcut olduğunu söyledi.

“Hangi sokakta hangi sektörde işyeri var biliyoruz”

Harita güncelleme çalışmaları sırasında sokaklardaki işyerlerinde yaşanan değişimleri de yakından takip edebildiklerini belirten Alim Küçükpehlivan, sektörel bazda detaylı verilere sahip olduklarını söyledi. Küçükpehlivan, pandemi döneminde, dönerci, çiğfk öfteci ve kafeterya sayısında büyük azalma yaşandığını aktardı.

Orman yangınlarına yapay zeka ile müdahale

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Başarsoft Bilgi Teknolojileri arasında, orman yangınlarıyla mücadelede teknik destek sistemi projesi imzalandı. Bu yıl aralık ayında devreye alınacak proje kapsamında işletilecek sistem ile orman yangın çıkma ihtimalinin tahmini ve yangın çıkış sebebinin tespit edilmesi sağlanacak. Yangının davranış modeline göre uygulanacak müdahale yöntemleri ve müdahale yerleri belirlenecek. Geliştirilecek yazılımla, yapay zeka desteğiyle İHA sistemiyle yangın yayılışı analiz edilebilecek. Aynı zamanda bölgedeki müdahale araçlarının konumu ve sevk edilmeleri gereken bölgeler de yine bu yazılımlar sayesinde tespit edilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ