NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Honda gitti, yerine HABAŞ’ın ‘yerli hibrit’i geliyor

Aysel YÜCEL/İSTANBUL Türkiye’de üretime son veren Honda’nın Gebze’deki fabrikasını satın alan HABAŞ, burada yerli araç üretmek için hazırlık …

Honda gitti, yerine HABAŞ’ın ‘yerli hibrit’i geliyor

Aysel YÜCEL/İSTANBUL

Türkiye’de üretime son veren Honda’nın Gebze’deki fabrikasını satın alan HABAŞ, burada yerli araç üretmek için hazırlık yapıyor. DÜNYA’ya konuşan HABAŞ yetkilileri, fabrikada yerli bir hibrit otomobil üretileceğini açıkladı.

Otomobil ve motosiklet tutkusu olduğu bilinen HABAŞ’ın sahibi Mehmet Rüştü Başaran, uzun süredir hayalini kurduğu yerli otomobil projesini, satın aldığı Honda fabrikasında gerçeğe dönüştürüyor. HABAŞ yetkilileri, 30’a yakın mühendislik şirketi ile görüşme halinde olduklarını, yerli hibrit bir otomobil markası ile seri üretime başlayacaklarını açıkladı. HABAŞ, kapanan Honda İngiltere fabrikasının ekipmanlarını satın alarak Türkiye’ye getirdi. DÜNYA’nın edindiği bir diğer bilgiye göre, Mehmet Rüştü Başaran hibrit otomobilin üretimi için eski Honda çalışanlarına da teklif götürüyor.

Yaklaşık 24 yıldır Türkiye’de üretim yapan Japon otomotiv devi Honda, yaklaşık 2 yıl önce aldığı karar doğrultusunda 28 Eylül’de Gebze’deki fabrikasında üretimi tamamen sonlandırdı. Honda bu fabrikada Civic Sedan modelini üretiyordu. Geçen salı son Honda Civic Sedan modeli banttan indirdi. Şirket 2019 yılında yaptığı açıklama ile İngiltere ve Türkiye’de yer alan tesislerdeki üretimin durdurulacağını duyurmuş, nedenini ise global üretim stratejisi olarak açıklamıştı. Maltepe’deki yeni yönetim binasına taşınan Honda, bundan sonra Türkiye’de sadece pazarlama, satış ve satış sonrası operasyonlarını sürdürecek. Honda geçtiğimiz mart ayında da Gebze’deki fabrikayı Habaş Topluluğu’na devredeceğini duyurmuştu. Japon üreticiden yapılan açıklamada, “Honda Türkiye AŞ, Gebze’deki üretim tesislerini HABAŞ Topluluğuna devretmek üzere anlaşmaya varıldığı, söz konusu taşınmazın teslim tarihi Eylül 2021’den sonra gerçekleştirileceği açıklandı. HABAŞ’ın fabrikada ne yapacağı ise merak konusuydu.

Habaş Topluluğu, 1956 yılında kurulmuş ve birçok farklı sektörde faaliyet gösteriyor. İlk olarak “Hamdi Başaran Topkapı Oksijen Fabrikası” adı ile temelleri atılan topluluk, temel olarak sınai ve tıbbi gazlar, çelik, elektrik enerjisi, ağır makina, tüp ve kriyojenik tank üretimleri yanında sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG), sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ve sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) dağıtımı yapan, liman ve deniz taşımacılığı hizmetleri sunan bir sanayi kuruluşları topluluğu.

Türk milyarder otomobil ve motosiklet tutkunu

HABAŞ’ın patronu Türk milyarder Mehmet Rüştü Başaran, Forbes Dünyanın Milyarderleri Listesi’nde 1999’da 1.1 milyar ABD doları servetiyle üst sıralarda yer almıştı. Başaran’ın ayırıca, Anadolubank’ın yönetim kurulu başkanı ve yarı ortağı olduğu biliniyor. Otomotiv sektörünün önde gelen temsilcilerinin aktardığına göre, Mehmet Rüştü Başaran tutkulu bir eski otomobil ve motosiklet koleksiyoneri. Başaran’ın bir süredir yerli bir otomobil üretmek konusunda istekli olduğu aktarıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ