NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Whatsapp, Instagram ve Facebook’ta 7 saatlik kesinti

Küresel çapta 2 milyardan fazla kullanıcısı olan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, sosyal medya platformları Facebook ve Instagram’a dünya …

Whatsapp, Instagram ve Facebook’ta 7 saatlik kesinti

Küresel çapta 2 milyardan fazla kullanıcısı olan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, sosyal medya platformları Facebook ve Instagram’a dünya genelinde, Türkiye saati ile 18.40’ten itibaren erişimin sağlanamadı.

Erişim sorunu 6 saatten fazla sürdü

Üç platform Türkiye saati ile 01.00’da yeniden sınırlı erişime açıldı. Dünya genelinde yaşanan erişim sorunu altı saatten fazla sürdü. İlk olarak Instagram yayına geri döndü. Ardından Facebook ve WhatsApp çevrimiçi oldu.

Her üç sosyal medya platformunu da çatısında barındıran Facebook’un İletişim Direktörü Andy Stone, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Uygulamalarımız ve ürünlerimize erişimde bir sorun olduğunun farkındayız. Mümkün olan en kısa sürede her şeyin normale dönmesi için çalışıyoruz, verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.” ifadesini kullandı.

Stone, sorun yaşanan uygulamalara hangi ülkelerde ne türlü erişim sorunu yaşandığına ilişkin detay paylaşmadı.

‘Facebook’un iç iletişim sistemleri ve giriş kartları da çalışmıyor’ iddiası

Öte yandan Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinde yaşanan erişim sorununun, şirketin alan adı sunucularında değişiklik yapmasından kaynaklandığı iddia edildi.

Wall Street Journal’a (WSJ) konuşan ağ izleme şirketi Kentik’in direktörü Doug Madory, Facebook’un pazartesi sabahı ağ yönlendirme bilgilerinde bir değişiklik yaptığının anlaşıldığını açıkladı. Kentik, bu değişikliğin DNS sunucularını kullanılamaz hale getirdiğini ve şirketin hizmetlerine erişimi engellediğini söyledi.

New York Times’ın (NYT) ismini vermek istemeyen şirket çalışanlarına dayandırdığı haberinde ise şirketin problemi henüz saptayamadığı ve bir siber saldırıdan şüphelenildiği iddiası ortaya atıldı. Problemin Facebook’un yerel iletişimini de etkilediği ve çalışanların “Zoom” uygulaması üzerinden iletişim kurmaya çalıştığı bildirildi.

Şirketin giriş kartlarının da çalışmadığı ve çalışanların ofislerine giremediği de gelen bilgiler arasında yer aldı.

Bakan Yardımcısı Sayan: Türkiye de etkilendi

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, dün dünya genelinde yaşananan erişim sıkıntısından Türkiye’deki kullanıcıların da kısmen etkilendiğini bildirdi. Sayan, Twitter hesabından bazı sosyal medya platformlarında yaşanan erişim sorununa ilişkin açıklama yaptı.

Bakan Yardımcısı Sayan, paylaşımında, “Whatsapp, Facebook ve Instagram servislerinde dünya genelinde erişim sorunu yaşanmakta olup, global kaynaklı sorundan ülkemizdeki kullanıcılar da kısmen etkilenmektedir.” ifadesini kullandı.

Facebook hisselerinde sert kayıp

Kesinti, şirket içinden bir muhbirin, şirketi defalarca nefret söylemini ve yanlış bilgiyi kısıtlamak yerine kâra öncelik vermekle suçlamasından bir gün sonra geldi.

Günlük yaklaşık 2 milyar aktif kullanıcısı olan Facebook’un hisseleri, ABD borsalarında hafta sonu ihbarcı raporu şokunun ardından düşüşle açıldı ve Pazartesi günü öğleden sonra işlemlerinde yüzde 5,3 düşüşle geriledi.

Bugün teknoloji hisselerinde daha geniş bir satışla birlike neredeyse bir yıl içinde en kötü günlerini yaşadı.

Facebook, internet üzerinden mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı 2014 yılında 19 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın almıştı. Şirket 2012 yılında da Instagramı 1 milyar dolara bünyesine katmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ