NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Trump, Powell’ın ölümünden sonra medyayı topa tuttu

Yazılı bir açıklama yayımlayan Trump, “Yalancı basının, Irak’ta büyük hatalar yapan ve buradaki sözde kitle imha silahlarını savunmasıyla …

Trump, Powell’ın ölümünden sonra medyayı topa tuttu

Yazılı bir açıklama yayımlayan Trump, “Yalancı basının, Irak’ta büyük hatalar yapan ve buradaki sözde kitle imha silahlarını savunmasıyla akıllara kazınan Colin Powell’a, ölümünde bu kadar iyi davrandığını görmek mükemmel. Umarım bir gün bana da aynısını yaparlar.” ifadesini kullandı.

Powell’ı “klasik bir sözde Cumhuriyetçi” olarak nitelendiren Trump, “Powell çok hata yaptı ama her neyse huzur içinde uyusun!” sözleriyle mesajına son verdi.

Colin Powell kimdir?

Jamaikalı göçmen bir ailenin oğlu olan Powell, orduya girdi ve Vietnam’da da bulundu. Powell, ilk siyasi görevine 1972’de Beyaz Saray üyesi olarak başladı.

1989’da dönemin ABD Başkanı George Bush tarafından Genelkurmay Başkanlığına aday gösterilen Powell, bu görevinde Panama’nın işgali, Çöl Kalkanı ve Çöl Fırtınası operasyonlarının yanı sıra Körfez Savaşı’nın planlanmasında öncü rol oynadı.

George W. Bush döneminde 20 Ocak 2001’de 65. Dışişleri Bakanı olarak yemin eden Powell’ın dört yıllık görev süresinin çoğunluğu 11 Eylül saldırılarının sonrasından oluştu.

BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmayla hafızalara kazınmıştı

2003’teki Irak Savaşı’ndan önce BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmayla hafızalara kazınan Powell, Konsey’in 1441 sayılı kararına atıfta bulunarak Irak’ın kitle imha silahlarından arındırılması gerektiğini belirtmişti.

Powell, konuşmasında “Irak’ın terörizme karışması hakkında Washington yönetiminin bildiklerini” Konsey ile paylaşmış, daha sonra bu konuşmadan utanç duyduğu açıklamasını yapmıştı.

26 Ocak 2005’e kadar dışişleri bakanlığı yapan Powell, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı komplikasyonlar nedeniyle 18 Ekim’de hayatını kaybetti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ