NasilFirma.Com'a Hoşgeldiniz!

Pfizer/BioNTech’in takviye dozu yüzde 95,6 etkili

Pfizer/BioNTech aşısının takviye dozunun 3’üncü aşama klinik denemelerinde, yaş, cinsiyet, ırk ve sağlık durumundan bağımsız olarak yüzde 95,6 …

Pfizer/BioNTech’in takviye dozu yüzde 95,6 etkili

Pfizer/BioNTech aşısının takviye dozunun 3’üncü aşama klinik denemelerinde, yaş, cinsiyet, ırk ve sağlık durumundan bağımsız olarak yüzde 95,6 oranında etkili olduğu açıklandı.

Şirket, 10 bin kişi üzerinde yapılan denemelerde deneklere ikinci dozdan ortalama 11 ay sonra 30 mikrogramlık takviye dozu ya da plasebo yaptı. Plasebo olan kişilerde 109 COVID-19 vakası görülürken takviye aşısı olanlarda yalnızca 5 kişide vaka görüldü.

Açıklamada, araştırma sonucunun Pfizer’ın COVID-19 aşısının etkisinin zamanla düştüğünü teyit ettiğinin de altı çizildi.

Pfizer’ın Başkanı Albert Bourla, yaptığı açıklamada, “Bu sonuçlar insanları bu hastalıktan korumak konusunda takviye aşılarının faydasını ortaya koydu. Dünyada aşı olmamış kesimlerin aşıya ulaşmasını sağlamanın yanı sıra takviye aşıların da bu salgınla mücadelede önemli bir yeri bulunduğuna inanıyoruz.” dedi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) eylül ayında Pfizer/BioNtech aşısının takviye dozunun 65 yaş üzeri ve risk altında çalışan kişilere yapılmasını onaylamıştı.

FDA, dün, Moderna veya Johnson & Johnson aşısı olmuş kişilerin isterlerse Pfizer/BioNtech aşısının takviye dozunu olmalarına da onay vermişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ