NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

CDC: Aşı olmayanların ölüm riski 11 kat yüksek

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), nisan ve temmuzda 600 bin COVID-19 vakası üzerinde araştırma yaptı. Araştırmanın sonuçlarına …

CDC: Aşı olmayanların ölüm riski 11 kat yüksek

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), nisan ve temmuzda 600 bin COVID-19 vakası üzerinde araştırma yaptı. Araştırmanın sonuçlarına göre; aşı olmayanların, olanlara kıyasla virüsü kapma riskinin ortalama 4.5, hastaneye yatma riskinin 10, ölüm riskininse 11 kat fazla olduğunu açıklandı.

18 yaş üzeri 600 bin kişi incelendi

CDC Direktörü Rochelle Walensky, 18 yaş üzeri 600 bin vakanın incelendiği geniş çaplı araştırmanın, “aşının etkinliğine dair yeni kanıtlar ortaya koyduğunu” söyledi.

CDC’nin haftalık morbidite ve mortalite raporunda yayımlanan araştırmanın sonuçlarına göre, COVID-19 semptomları ile yapılan başvuruların sonucunda, aşısızların yüzde 18,9’una, aşılılarınsa yüzde 3,1’ine COVID-19 teşhisi koyuldu.

Aşıların COVID-19 nedeniyle hastaneye yatışlara etkisi yüzde 86 olarak hesaplanırken, aşının etkinliğinin 75 yaş ve üzeri hastalarda yüzde 76’ya düştüğü saptandı.

Aşılar Delta varyantına karşı etkili

ABD’de onay alan aşılar arasında tüm yaş gruplarında Moderna aşısı hastalığa karşı yüzde 95 etkinlik oranıyla başı çekerken, onu yüzde 80 ile Biontech ve yüzde 60 ile Johnson & Johnson takip etti.

CDC, ABD’de COVID-19’un delta varyantının yaygın olduğu dönemde gerçekleşen araştırmanın, önceki incelemelerle benzer sonuçlar vermesinin, aşıların Delta varyantına karşı etkili olduğunu gösterdiğini belirtti.

CDC verilerine göre, ABD nüfusunun yüzde 54’ü en az iki doz aşısını tamamladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ