NasilFirma.Com'a Hoşgeldiniz!

Belçika’da üçüncü takviye doz mRNA aşısına onay

Federal ve bölgesel hükümetlerin sağlık bakanlarının toplantısında alınan karara göre, hangi aşıyı yaptırdığına bakılmaksızın 65 yaş ve üstündeki …

Belçika’da üçüncü takviye doz mRNA aşısına onay

Federal ve bölgesel hükümetlerin sağlık bakanlarının toplantısında alınan karara göre, hangi aşıyı yaptırdığına bakılmaksızın 65 yaş ve üstündeki herkese yıl sonuna kadar üçüncü doz Pfizer-BioNTech ve Moderna firmalarının mRNA aşıları yaptırılacak.

Üçüncü doz aşılar, AstraZeneca veya Johnson and Johnson aşılarından yaptıranlara ikinci dozu oldukları tarihten 4 ay sonra vurulacak. Daha önce Pfizer-BioNTech veya Moderna aşısı olanlar ise son dozdan 6 ay sonra üçüncü hatırlatma dozu imkanına sahip olacak.

Belçika’da şu anda çeşitli nedenlerle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilere üçüncü doz aşılar uygulanabiliyor.

Salgında son durum

Belçika’da 11,4 milyon nüfusunun şu ana kadar yüzde 73’ü tam aşılı durumda. Ülkede 18 yaş üzerinde bu oran ise yüzde 85.

Belçika’da yıl başında başlayan aşılamaların yaz başına doğru hızlanması ve vaka sayılarının azalmasıyla birçok salgın önlemi sonlandırılmıştı.

Vaka sayılarının haftalardır 2 bin civarında seyrettiği ülkede, günde ortalama 7 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybediyor. Hastanelerde 702 kişi COVID-19 tedavisi görürken bunların 207’si yoğun bakım ünitelerinde bulunuyor.

Belçika’da salgının başından bu yana 1,2 milyon vaka tespit edildi, 25 bin 581 kişi yaşamını yitirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ