NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Eczacıbaşı Holding – Firma Tanıtımı

Eczacıbaşı Holding – Firma Tanıtımı

Topluluk Profili

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı tarafından 1942’de temelleri atılan Eczacıbaşı Topluluğu, başta yapı ürünleri, tüketim ürünleri ve sağlık alanlarında, ulusal ve uluslararası pazarlara yönelik olarak faaliyet gösteren, Türkiye’nin önde gelen sanayi topluluklarından biridir.

Sanayi alanındaki ilk girişimini, 1952 yılında İstanbul’da kurulan Türkiye’nin ilk modern ilaç fabrikasıyla gerçekleştiren Eczacıbaşı, bugün dünyanın tek çatı altında toplanmış en büyük seramik sağlık gereçleri tesisine sahip bulunuyor. Eczacıbaşı ayrıca temizlik kağıtları pazarının Türkiye liderliğini de elinde tutuyor.

Eczacıbaşı Topluluğu, biri yabancı ortaklı olmak üzere 39 kuruluşu, 11.400’ün üzerinde çalışanı ve 2020 sonu itibarıyla 11,1 milyar TL cirosuyla gayrimenkul geliştirme, doğal kaynaklar ve bilgi teknolojileri alanlarında da faaliyet gösteriyor.

Topluluğun, sermayesi halka açık kuruluşlarını; Eczacıbaşı İlaç, Sınai ve Finansal Yatırımlar San. ve Tic. A.Ş., Eczacıbaşı Yatırım Holding Ortaklığı A.Ş. ve İntema İnşaat ve Tesisat Malzemeleri Yatırım ve Pazarlama A.Ş. oluşturuyor. Eczacıbaşı Topluluğu çağdaş, kaliteli ve sağlıklı yaşamın öncüsü olma hedefiyle sunulan ürün ve hizmetlerde standartları belirliyor. Topluluk; kültür- sanat, eğitim, bilim ve spor alanındaki toplumsal hizmetleriyle sosyal gelişmeleri desteklerken, sürdürülebilir kalkınma ilkelerini; bütünsel kalite, çevre ve insan kaynakları yönetim sistemlerinden oluşan mevcut iş mükemmelliği modeliyle bütünleştirmeyi hedefliyor.

Değerlerimiz

Eczacıbaşı, çağdaş, kaliteli ve sağlıklı yaşamın öncüsüdür.

Biz Eczacıbaşılılar,

Onurumuzu ve kendimize olan saygımızı her şeyin üstünde tutarız. İş ahlakının ilkeleri, iş yaşamımızın temelini oluşturur.

Yönetim anlayışımız “insana saygı”ya dayanır. Hepimizin, kendimizi etkileyen her konuda söz söyleme ve bilgi edinme hakkına sahip olduğuna inanırız.

Kişisel yeteneklerimizin en üst sınırına kadar kendimizi geliştirmeyi hem hakkımız hem de görevimiz olarak görürüz.

Kaliteyi bir yaşam biçimi olarak benimseriz. Yaptığımız her işte, ürettiğimiz her üründe ve sunduğumuz her hizmette en üst kalite düzeyini hedef alırız. Müşteri, kalite anlayışımızın odak noktasıdır.

Dünyaya ve değişime açık, öncü girişimcilik ruhunu içimizde taşırız. Tüm uğraş alanlarımızda yenilikler getirmek köklü geleneğimizdir.

Topluma ve çevreye olan saygımızın bir sonucu olarak, kuruluşumuzun, toplumsal yaşamın her alanında hizmet verme geleneğini sürdürürüz. Kuruluşumuzun kültüre ve sanata, eğitime, bilime ve spora yaptığı katkıların gururunu paylaşırız.

Katılımcı yönetimin bize getirdiği sorumluluğun, tüm gücümüzle kuruluşumuzun amaç ve hedefleri doğrultusunda çalışmak olduğuna inanırız. Çalışma düzenimizin kurallarına özenle uymaya birbirimize olan saygının gereği olarak bakarız.

Kurucumuz

Eczacıbaşı Topluluğu’nun kurucusu Dr. Nejat F. Eczacıbaşı (1913-1993), “Özel girişimde gerçek ölçü, toplumun varlığını artırmadaki başarı düzeyidir.” diyordu.

Dr. Eczacıbaşı, kalıcı başarıların nasıl elde edilebileceğini de şöyle açıklamıştı: “Başarı, kolay yolları değil, yeni ve daha ileri yöntemleri göze alabilenlerindir.”

İzmir’de dünyaya gelen Dr. Nejat F. Eczacıbaşı, ömrü boyunca, dile getirdiği görüşlerin canlı bir örneğini verdi. 1930’lu yıllarda Heidelberg Üniversitesi’ndeki kimya yüksek öğreniminin ardından, Chicago Üniversitesi’nde yaptığı yüksek lisans ve Berlin Üniversitesi’ndeki doktora çalışmaları, ona, yaşama daima bilimsel, sistematik bir evrensel bakış açısıyla eğilme yeteneğini de sağlamıştı.

Dr. Eczacıbaşı hiçbir zaman sıradan ayrıntıların insanı olmayacaktı. Yöneldiği, gerçekleştirdiği her işte, yaratıcı bireyin girişim özgürlüğü ile toplumun ve dünyanın uzun süreli gereksinimleri arasında, sosyal sorumlulukları bütünleştiren en uygun çözümleri arayacaktı. Uğraşlarında, “daha sağlıklı bir yaşam” için katkıda bulunmak, Dr. Eczacıbaşı’nın vazgeçilmez ilkesiydi.

Çağın en ileri teknolojileriyle, uluslararası düzeyde kaliteli ürünler sunmak, ilk adımların atıldığı 1940’ların başlarından itibaren Eczacıbaşı Topluluğu’nun kurum, kimlik ve kültürünün ayrılmaz bir kesitini oluşturuyordu.

İzmir’in diplomalı ilk Türk eczacılarından olan babası Süleyman Ferit Eczacıbaşı, “Yurdunuzdan aldığınızı, yine yurdunuza veriniz” demişti hep… Türkiye Cumhuriyeti’ni, bir imparatorluğun yıkıntıları arasından yeniden var eden “Kurucular Kuşağı”nın özlemlerini, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı tüm yaşantısında uygulamaya çalıştı.

Dr. Eczacıbaşı’nın öncü girişimleriyle, Eczacıbaşı Topluluğu’nun 1950’lerden 1990’lara kadar ilaç, yapı gereçleri, temizlik kağıtları ve sağlık bakım ürünlerinden sermaye piyasası, dışsatımlar ya da bilgi iletimine kadar uzanan geniş bir dizi alandaki atılımları yarım yüzyıl boyunca böylece birbirini izledi.

Dr. Eczacıbaşı, anılarını “Kuşaktan Kuşağa” (1982), görüşlerini ise dünyadan ayrılışından kısa süre önce bitirdiği “İzlenimler, Umutlar” (1994) adlı yapıtlarında dile getirdi.

Seksen yıllık ömrünü daha uygar yarınlara adamış bir öncü olarak, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı, en çok değer verdiği özlemleri ile yaşam süresi içinde başardıklarının birbirleriyle özdeşleştiğini görmenin de mutluluğunu duydu.

Sözlü Tarihimiz

Tarih yol gösterir… Işık tutar geleceğe…
Gelecek, geçmişin izleri üzerinden şekillenir…
Peki, 75 yıl geriye giden bir geçmiş bugüne nasıl taşınır?
75 yıllık bir tarih nasıl anlatılır?
Kaç olay, kaç kişi anlatır 75 yıllık tarihi?

Eczacıbaşı Topluluğu sözlü tarih çalışmalarına yeni bir perspektif katarak 75 yıllık tarihini gün yüzüne çıkarıyor. 
Topluluğun 75 yıllık tarihinin önemli kilometre taşları 64 kişiyle derinlemesine yapılan söyleşilerle ortaya çıkıyor. Bu söyleşilerde kimler yok ki? Türkiye’nin önemli iş insanlarından, gazetecilerine, kamu önderlerinden başarılı sporculara, dünyaca ünlü mimarlardan sanat insanlarına, Topluluğun her türlü kademesinde çalışmış emektarlarına kadar uzanan şaşırtıcı isimlerin yer aldığı bir liste. Biz sorduk, onlar, yaşanan zorlukları, sevinçleri, hüzünleri, başarıları, ilkleri ve zaferleri tanıklıklarıyla aktardılar.

Yönetim

Soldan sağa (Oturan)

Faruk EczacıbaşıYönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Bülent EczacıbaşıYönetim Kurulu Başkanı
Dr. Erdal KaramercanYönetim Kurulu Üyesi

Soldan sağa (Ayakta)

Faik AçıkalınYönetim Kurulu Üyesi
Dr. Ant BozkayaYönetim Kurulu Üyesi
Atalay M. GümrahYönetim Kurulu Üyesi
Esra Eczacıbaşı CoşkunYönetim Kurulu Üyesi
Ayşegül İldenizYönetim Kurulu Üyesi
Nejat Emre EczacıbaşıYönetim Kurulu Üyesi
Saffet KarpatYönetim Kurulu Üyesi
Hüseyin GürerYönetim Kurulu Üyesi

Eczacıbaşı Topluluğu Üst Yönetim

Atalay M. GümrahGrup CEO, Eczacıbaşı Topluluğu
Özgen Özkan CEO, Eczacıbaşı Yapı Gereçleri
Hasan PehlivanCEO, VitrA KaroAlp GünvaranCEO, Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri
Emin FadıllıoğluCEO, Eczacıbaşı İlaç, Sınai ve Finansal Yatırımlar
Bülent KozluYatırım Ofisi Başkanı
M. Sacit BasmacıDenetleme Kurulu Başkanı
Seyfettin SarıçamMali İşler ve Finansman Grup Başkanı
Eylem Özgürİnsan Kaynakları Grup Başkanı
Gürkan PapilaBilgi ve İletişim Sistemleri Grup Başkanı
Nejat Emre Eczacıbaşıİnovasyon ve Girişimcilik Koordinatörü
Esra Eczacıbaşı CoşkunDijital Dönüşüm Koordinatörü
Devrim ÇubukçuSürdürülebilirlik, Kamu ve Kurumsal İlişkiler Koordinatörü
İlkay AkalınKurumsal İletişim Direktörü
Cem TanrıkılıcıMedya İlişkileri Direktörü

Kaynak: https://www.eczacibasi.com.tr/tr/eczacibasi-toplulugu/topluluk-profili

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ