NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Avrupa Birliği, 220 bin kişiye yetecek COVID-19 antikor ilacı aldı

AB Komisyonu, ABD merkezli ilaç şirketi Eli Lilly ile COVID-19 tedavisinde kullanılacak, monoklonal antikor tedariki için sözleşme yapıldığını …

Avrupa Birliği, 220 bin kişiye yetecek COVID-19 antikor ilacı aldı

AB Komisyonu, ABD merkezli ilaç şirketi Eli Lilly ile COVID-19 tedavisinde kullanılacak, monoklonal antikor tedariki için sözleşme yapıldığını açıkladı.

Hali hazırda Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) değerlendirdiği ilacın, AB üyesi 18 ülkenin 220 bin kişinin tedavisine yetecek miktarda ortak alıma katıldığı kaydedildi.

COVID-19 ve varyantlarında karşı en etkili yöntemin aşılama olduğuna dikkat çekilen açıklamada, tedavide kullanılacak ilaçların da salgınla mücadelede kritik bir rol oynadığı ifade edildi.

Açıklamada, ilaçların hayat kurtarmaya, iyileşme süresini hızlandırmaya, hastanede yatışı kısaltmaya ve sağlık sistemleri üzerindeki yükü hafifletmeye yardımcı olacağına dikkat çekildi.

Eli Lilly ilacının, yüksek riskli COVID-19 hastalarının tedavisinde kullanılmak üzere 2 monoklonal antikor kombinasyonu içerdiği belirtilen açıklamada, monoklonal antikorların bağışıklık sisteminin COVID-19’la mücadele yeteneğini taklit eden proteinler olduğu, virüsün insan hücrelerine bağlanmasını engelledikleri ifade edildi.

Açıklamada, ortak tedarik anlaşmaları kapsamında AB Komisyonu’nun şimdiye kadar farklı tıbbi tedbirler için toplam 12 milyar avroyu geçen 200 sözleşme yaptığı bildirildi.

AB daha önce Roche ve Glaxo Smith Kline ile de benzer ilaç alım sözleşmeleri imzalamıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ