NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Uzaktan çalışanların motivasyonunu arttıracak İpuçları

Uzaktan çalışanların motivasyonunu arttıracak İpuçları

Pandemi süreci ile bir çok şirket evden çalışma sistemine geçiş yaptı. Tüm şirketler, çalışanlarının taleplerine yanıt vermek ve işten verim almak yenilikler sunmak adına geliştirmeler yapıyor. Özellikle takım liderleri, çalışanlarının motivasyonlarını arttırmak ve iş süreçlerinin normal şekilde devam etmesi için çaba göstermek zorundadır.

Pandemi süreci sonrasında da çok sayıda şirket aynı çalışma düzeni ile devam etmeyi planlamaktadır. Şu anki süreçte bazı şirketler uzaktan, bazıları dönüşümlü bazıları ise ofisten çalışmaya devam ediyor. Günümüzde, şirketlerde en çok tartışılan konularda biri de evden çalışanların motivasyonlarını üst seviyede tutmak adına neler yapabilecekleri. Sizler için bu konuda geniş bir yazı derlendik. Eğer evden çalışıyorsanız, siz de veriminizi arttırmak adına bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Mesleki olarak kişinin gelişimini devam ettirmesi, öğrenme sürecini dinç tutması için online eğitimler son derece önemlidir. Kurumun ihtiyaç dahilinde, personel gelişimi için çok sayıda gelişim eğitim paketleri vardır. Bu paketler ile performans ve motivasyonu arttırmak mümkün oluyor. Online olarak sunulan bu hizmetler kişinin gelişimini destekler ve iş bağlılığını arttırma anlamında önemli bir motivasyon kaynağı olur.

Kendi Çalışma alanını oluşturmak
Kişi, evden çalışma sistemine uyum sağlamak için evinde kendi çalışma alanını oluşturmak zorundadır. Ofiste çalıştıkları gibi, kendi evlerinde de bu alanı özel bir çalışma alanı olarak belirmelidir. Eğer çalışma alanları yeterli olmaz ise, aksamalar ve düzensizlikler meydana gelebilir. Bunun önüne geçmek için dikkat dağıtıcı unsurların kişiden uzak olması son derece önemlidir.

Çalışma sistemlerinde iki taraflı da kaygılar gelişmesi mümkündür. Örnek olarak çalışan kişi yönetim tarafından yeterince destek alamama konusunda kaygı duyarken, yönetim ekibi de çalışanların verimleri konusunda tedirgin olabilmektedir. Bu nedenle ekipte çalışanların hangi iş ile ilgilendiğini bilmek son derece önemlidir. Uzaktan çalışma sistemi ister istemez bazı esneklikler getirir. Yöneticiler teknoloji kullanarak, yapılan işi değerlendirebilir ve bunun sürdürülebilir bir sistem olması için çana gösterebilir. Mesajlaşma, telefon görüşmeleri ev diğer kontroller çalışanlar ile düşünce kaosunda destek için önemli artı olacaktır. Kısacası geri bildirimlerin çok olması çalışan motivasyonu açısından son derece önemlidir.

Aitlik duygusunu kaybetmemek
Uzaktan çalışma sistemleri, ekiplerde aitlik duygusunun kaybolmasına neden olur. Ekip üyeleri bağlantı kurmak için bir takım girişimlerde bulunmalıdır. Bazı süreçlerde iş konuşmalarının yasak olması ve sadece iletişim ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan toplantılar, verimlilik artışını da beraberinde getirir. Görüntülü toplantılar aynı azmanda uzaktan çalışma noktasında insanlara birbirine karşı aidiyet hissi yaratıyor.

Çalışanın motivasyonun yüksek olması için yöneticilerin de yüksek motivasyona sahip olması gerekiyor. Çalışanlar, eğer yaptıkları işlerin, başarıya kavuşan süreçlerin ilgi görmediğini, yeteri kadar tepki almadığını düşünürse mutsuz olabilir. Bu da çalışma hızlarını düşürür ve beraberinde verimlilik söz konusu olur.

Ödül sistemi ve gerekli motivasyon
Lider kişi, ekibi ile yakından ilgili olmalı ve takdir etme mekanizmasını çalıştırmalıdır. Aynı zamanda ödül sistemi de başarıya giden yolda son derece etkili olacaktır. Olumlu bildirimlerde bulunma ve ekibi buna teşvik etmek pozitif açıdan etki sağlar. Çalışanlarına güvendiğini gösteren lider, bu sayede gerekli olan motivasyonu sağlayabilir.

Uzaktan çalışma süreçlerinde giyime özen gösterme konusunda artı motivasyon olmaktadır. Kişiler her ne kadar giyinme zorunluluğu olmasa da, psikolojik açıdan üst düzey rahatlığa erişmemek adına giyimlerine özen gösterebilir. Pijama ile çalışmak her ne kadar kişiyi başta rahat hissettirse de ilerleyen süreçlerde bu sorun olabilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ