NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

İnsan Kaynakları Uzmanı Nasıl Olunur?

İnsan Kaynakları Uzmanı Nasıl Olunur?

İnsan Kaynakları uzmanı nasıl olunur sorusu, gelecek ile alakalı hayaller kuran ve eğitim hayatına yön vermek isteye gençler tarafından merak edilen konulardan biridir. İnsan kaynakları iş veren ve kurum arasındaki ilişkiyi düzenleyen en önemli departmandır. Aynı zamanda şirketin çalışma stratejisi ve çalışan profilini belirleme süreçlerinde önemli bir görev üstlenmiştir. Türkçe’de kısaca IK olarak geçmektedir. İhtiyaç duyulan pozisyonda çalışabilecek, işini sahiplenecek kaynak bulmak haricinde personeller ile alakalı diğer süreçler için de yönetici konumundadır. Bunlar arasında personel ödüllendirilmesi, ücretlendirilmesi ve yetiştirilmesi gibi işlevler yer almaktadır.

IK, çalışan ve kurum arasındaki var olan bağı daha da güçlendirmek adına öneli hizmetler verir. Burada ana amaç çalışanın iş yerine olan bağını güçlendirmek ve yeterli motivasyonu sağlayabilmektedir. Bunun için de IK uzmanının iş yerini sahiplenmesi son derece önemlidir. İç iletişimi şeffaf ve güvenilir bir ortamda sağlamak ana görevleri arasında yer almaktadır. İş ilanlarının doğru ve yeterli şekilde hazırlanası, başvurucu süreçlerinin değerlendirilmesi ve ideal aday seçimi gibi görevleri bulunmaktadır.

Aday belirlendikten sonra seçilen adayın resmi bir şekilde işe alım süreçleri ve prosedürlerin doğru bir şekilde işlenmesi de İK’nın görevleri arasında yer alıyor. Adaptasyon ve oryantasyon basamağındaki aşmalar ve bir çok farklı İnsan Kaynaklarının sorumluluklarıdır. Bazı şirketler bünyesinde İnsan Kaynakları departmanı bulundururken bazıları ise harici olarak İnsan Kaynakları şirketleri ile iş birliği yapabilmektedir.

Nasıl İK uzmanı olunur?
İK uzmanı olmak için neler yapmak gerektiği merak edilen konular arasında yer alıyor. Kişinin bu alanda ihtisas ve kariyer yapmak istemesi için öncelikle bunun cevabını kendisine vermesi gerekmektedir. IK için yeterli deneyim, gerekli ihtisas gibi şartların haricinde kişisel yeteneklerin de ön plana çıktığını ifade edebiliriz.

Şirketler için IK biriminin çok önemli olduğu herkes tarafından biliniyor. Günümüzdeki dijital gelişim, kurumlar için insan değerini giderek arttırıyor. Bunu yanında İnsan Kaynaklarını unsurunu daha derinlemesine incelemek gerekmektedir.
İnsan Kaynakları olmak için lisans bölümünü tamamladıktan sonra bu alanda yüksek lisans alarak eğitime yön vermek tercih edilen seçeneklerden biridir. İnsan Kaynakları Yönetim Sistemleri için sertifika veren bir çok kuruluş da bulunaktadır. Gerçek anlamda başarılı bir IK çalışanı olmak sadece eğitim ile alakalı bir durum değildir. Bu alanda var olan gelişmeleri global anlamda takip etmek ve buna uygun stratejik hamleleri önceden kestirmek son derece önemlidir. İngilizce bunun yanında bir dil de önemli bir avantaj olacaktır. Kişinin bildiği dil sayısı, kariyer basamaklarında önemli bir artı olur.

İnsan Kaynakları lisans bölümü bulunduran Üniversiteler oldukça fazladır. Anadolu Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi IK uzmanlarının mezun oldukları en iyi üniversiteler olarak biliniyor.

Tüm bunların yanında sertifika sahibi olmanın gerekli olup olmadığı konusunda da çok fazla soru bulunuyor. Her ne kadar sertifika isteğe bağlı olsa da, bilgi ve meşelik anlamda yeterlilik gösterdiklerini ispatlamak adına bu belgelerin önemi çok fazladır. Sertifika sahibi olmak isteyen IK adayı, diğer adaylar karşısında kişiyi ön plana çıkartır.

İK uzmanı olmak için önemli nitelikler
İnsan kaynakları konusunda uzman olmak için bazı yeteneklerin ön planda olması gerekiyor. İnsanların bu yeteneklere doğuştan sahip olması da mümkün olabileceği gibi, sonradan da geliştirilen yetenekler olduğunu ifade etmek gerekiyor.

İlk adımda iletişim yeteneği yer alıyor. İnsan kaynakları için konuşma ve dinleme becerileri son derece önemlidir.
Karar verme becerisi IK uzmanı için olmazsa olmazlar arasınadır. Adayların niteliklerini değerlendirirken ve anlaşmazlıkları çözme aşamasında karar verme yeteneği ön plana çıkar.

CV kontrolü, aday değerlendirmesi gibi süreçlerde detay odaklı davranmak ve aday personellerin işe uyum konusunda yeterliliğine sahip olup olmadığını anlamak için detay odaklı olmak son derece önem arz ediyor.

İnsan Kaynakları personelleri insanlar ile iletişim konusunda becerikli olmalıdır. Sürekli olarak yeni insanlar ile tanışmak gibi zorunlulukları vardır. Farklı CV’ye sahip olan adaylar ile iletişime geçebilmeli ve bağlantı kurabilmelidir.

Bu yazımızda sizlere İnsan Kaynakları uzmanı nasıl olur sorusuna yanıt verdik. Bu yazımızı rehber olarak kullanarak kendinize uygun bir gelecek hazırlayabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ