NasilFirma.Com'a Hoşgeldiniz!
NasilFirma.Com – Firmalara Detaylı Bak !

TürkTraktör’den hammadde krizine yerli çözüm

Pandemi nedeniyle ötelenen talebin devreye girmesiyle ilk çeyrekte satışlarını yüzde 71 artıran TürkTraktör, üretimde hammadde ve yedek parça tedarikinden kaynaklı sıkıntıları azaltmak için, bu yıl bazı parçaları ek yatırımla fabrikasında üretti.

TürkTraktör’den hammadde krizine yerli çözüm

Hasan KUŞ

TürkTraktör, üretimde yedek parça temininde yaşanan sıkıntıları aşmak için yerli çözüme odaklandı. DÜNYA’ya konuşan TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, tedarikte yaşanan belirsizlikleri ortadan kaldırmak için fabrikada yapılacak ek yatırımlarla bazı parçaları kendilerinin üretmeye başladıklarını açıkladı. Son bir yılda özellikle hammadde tarafında önemli bir yere de sahip olan, dişli ve şaft üretimine yönelik yatırımlar yaptıklarını anlatan Özüner, “Bu yatırımlar sayesinde hem farklı tiplerde çok sayıda dişli ve şaftı devreye aldık hem de tedarik zincirinde yaşanma ihtimali bulunan belirsizlikleri önceden gidermiş olma konusuna büyük katkı sağladık. Bu anlamda yarattığımız katma değeri artırmak üzere önümüzdeki dönemde de yatırımlarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Pandemide tarımsal üretimin ön plana çıkması ve daha verimli araçlara talebin artması, son yıllarda büyük daralmanın yaşandığı traktör pazarında satışları yeniden hızlandırdı. Son 10 yılda satış ortalaması 55 bin adet olan traktör pazarının 2019 yılında 25 bin adetlere kadar gerilediğini hatırlatan Aykut Özüner, “Özellikle salgın döneminde tarımın ve tarımsal üretimle ‘kendine yetebilmenin’ ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşıldı. Buna ek olarak daha önceki dönemlerin ertelenmiş taleplerinin de etkisiyle satışlar yukarı doğru ciddi bir ivme kazandı. Türkiye traktör pazarının en büyük üreticisi ve ihracatçısı konumunda bulunan TürkTraktör de 2021’in ilk çeyreğinde üretim ve toplam satışta yakaladığı ivmeyle pazardaki gücünü artırdı” dedi. Şirket, bu yılın ilk çeyreğinde perakende satış adedini yüzde 71 artırarak 9 bin 381’e çıkardı.

Talebin hızlı bir şekilde arttığı bu dönemde, birçok sektörde olduğu gibi traktör sanayiinde de hammadde tedarikinde sorunlar yaşanıyor. Aykut Özüner, bu sorunu yerli üretime odaklanarak çözmeye çalıştıklarını vurguladı. Özüner, “Tedarik zincirindeki belirsizlikleri gidermek adına alternatif kaynaklar yaratmaya odaklandık. Bu anlamda da fabrikamıza yapılan ek yatırımlarla bazı parçaları kendimiz üretmeye başlayarak, çözüm oluşturuyor, bu süreçleri yönetmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

“Finansal çözümlerimiz satışı destekliyor”

Tarımda hem maliyetlerin düşürülmesi hem de verimliliğin artırılması için modern tarım teknolojilerini sunan mekanizasyondan daha etkin şekilde yararlanılması konusunun da artık daha çok gündeme geldiğini kaydeden Özüner, “Bu noktada da bizim çiftçinin mekanizasyona erişimini kolaylaştırmak adına kurguladığımız uygun koşullar sunan kampanyalarımız ve TT Finans finansal çözümümüz de satışlarımıza olumlu bir etki yaratıyor” dedi.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ