NasilFirma.Com'a Hoşgeldiniz!
NasilFirma.Com – Firmalara Detaylı Bak !

Türksat 5A frekans satışı Kuzey Afrika ülkeleriyle görüşülüyor

Televizyon yayıncılığı alanında Türksat 5A’yı Kuzey Afrika’da önemli bir uygu olarak konumlandıran Türksat, Kuzey Afrika ülkelerine frekans …

Türksat 5A frekans satışı Kuzey Afrika ülkeleriyle görüşülüyor

Televizyon yayıncılığı alanında Türksat 5A’yı Kuzey Afrika’da önemli bir uygu olarak konumlandıran Türksat, Kuzey Afrika ülkelerine frekans satışı için görüşmelerine devam ediyor. Bu konuda kısa süre içinde anlaşma imzalanması bekleniyor.

Türksat olarak savunma ve havacılık sektörünün önemli paydaşlarından birisi olduklarını söyleyen Türksat AŞ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2021), uydu hizmetleri alanındaki faaliyetlerini sergilediklerini aktardı.

Bu sene ürün çeşitliliklerini artırdıklarına dikkat çeken Ertok “Uydu hizmetlerini sunduğumuz ürünlere bir isim verdik, ‘PeycOn’ ana markası altında askeri sınıf antenlerimiz var. Sırtta taşınabilir antenlerimiz, deniz araçlarına kullandığımız antenimiz ve bunlar dışında da çeşitli antenlerimiz var.” ifadelerini kullandı.

Anten sistemlerini ve bunların bileşenlerini geliştirerek anahtar teslimi uçtan uca haberleşebilen bir hizmet oluşturabildiklerine işaret eden Ertok, bu yıl fuarda bu ürünleri tanıttıklarını söyledi.

5B ve 6A’da çalışmalar devam ediyor

Türksat 5A uydusunun haziranda hizmete alındığını anımsatan Ertok, 5B haberleşme uydusunda sistem uydu seviyesi testlerinde son aşamaya gelindiğini bildirdi. Ertok, “Fransa’daki tesislerde 5B uydumuz için kasım ayı gibi testler tamamlanacak. Ondan sonra uydumuzun fırlatma için ABD’ye gönderilme durumu var. Yıl sonunda 5B uydusunun fırlatılmasını hedefliyoruz. Hedefi tutturmak için çalışıyoruz. Sadece anten performans testleri kaldı. Kasım ayı gibi yerde teslim edilecek hale gelir.” diye konuştu.

6A haberleşme uydusunda da çalışmaların hem mühendislik hem de uçuş modeli üzerinde hız kesmeden devam ettiğinin altını çizen Ertok, şunları kaydetti: “Uçuş modeli uzaya gönderilecek model. Onların üretimi zaten başlamıştı. Mühendislik modelinde testler büyük oranda tamamlandı. Mühendislik modelinden elde edilecek verilerle uçuş modelinde bazı değişiklikler yapılacak ama şu ana kadar iyi gidiyor. Sonuçlarda herhangi bir problem görünmüyor. Türksat 6A uydusunda da hedefimiz önümüzdeki yıl sonunda fırlatmak, uzaya göndermek. İnşallah o hedef doğrultusunda yakından takip ediyoruz.”

5A yurt dışı yolunda

Türksat, 5A’nın hizmete alındıktan sonra pazarlamasıyla ilgili de çalışmaların devam ettiğini belirten Ertok, uydunun kapsama alanı itibarıyla Kuzey Afrika ve Avrupa’nın önemli pazarlar haline geldiğini söyledi. Ertok, “Ciddi görüşmelerimiz var. Kuzey Afrika bölgesinde 5A’yı televizyon yayıncılığı anlamında önemli bir uydu olarak konumlandırmayı hedefliyoruz. Kuzey Afrika ülkelerine Türksat 5A frekans satışı için görüşmelerimiz devam ediyor, kısa sürede içinde sözleşmeler imzalayacağız. 5A önemli bir yörüngede ve yüksek kapasiteli bir uydu.” değerlendirmesini yaptı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ