NasilFirma.Com'a Hoşgeldiniz!
NasilFirma.Com – Firmalara Detaylı Bak !

Süper güç kavgasında teknoloji cephesi kızışıyor

Çinli otoritelerin ABD borsalarında geçtiğimiz günlerde halka arz olan kamyonun Uber’i olarak da bilinen Didi üzerinde “kişisel veri kurallarını ihlal ediyor” diyerek baskı kurması ABD’de gerçekleşecek Çinli halka arzların olası yatırımcılarını endişelendiriyor. Didi “haberimiz yoktu” derken, bazı uzmanlar “Çin, hisselerin satılmasını bekledi” diyor.

Süper güç kavgasında teknoloji cephesi kızışıyor

Can EMİR

Çin’in siber güvenlik düzenleyicisi Çin Siber Uzay İdaresi (CAC), araç çağırma uygulaması Didi’nin ve yakın zamanda ABD’de listelenen diğer iki Çinli şirketin, kişisel veriler konusunda yasa ihlallerini araştırdığını ve yerel uygulama mağazalarından kaldırıldığını duyurdu. Haberin ardından, 14 dolardan halka arz olan ve 18,01 dolara kadar yükselen Didi’nin hisseleri dün piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık yüzde 25 değer kaybetti ve 11,58 dolara kadar geriledi.

Pekin baskıyı artırınca ABD’deki yatırımcılarda Çinli şirketlerin New York borsalarındaki halka arzları konusunda bir endişe başladı.  Bir Wall Street bankacısı konuya ilişkin şöyle diyor: “Bu artık ölçülemeyen ve öngörülemeyen bir risk faktörü” dedi.

“Çin, dünyaya açılana kızgın mı?”

ABD’deki Çin halka arzları konusundaki danışmanlar ve yatırımcılar, Çin’in Didi soruşturmasını açıklamak için halka arzını bekleme kararına dikkat çekerken, Hong Kong’daki bir fon yöneticisi, “Bu karar insanlara, Çin’in yurtdışına açılan büyük teknoloji şirketlerine kızgın olup olmadığını sorgulatıyor” dedi. Didi’ye yakın bir kaynak, Çinli düzenleyicilerin halka arzdan önceki haftalarda şirketin halka arzını, veri güvenliğini gözden geçirilene kadar ertelemesini tavsiye ettiklerini belirtti.

Otoriteleri dinlememenin cezası olarak görülüyor

CAC ve Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu’nun, Hong Kong’u New York’a alternatif bir listeleme yeri olarak görülüp görülmediği konusunda şirketle ayrı ayrı görüşmeler de yaptığı belirtiliyor. Şirkete yakın bir kaynak ise, Didi’nin çok sayıda ehliyetsiz sürücüsünün Hong Kong düzenlemelerine uymaması nedeniyle, şirketin New York’u tercih ettiğini söyledi. Çinli düzenleyiciler, Didi’nin yurt dışında listelenmesini engellemek için yasal yetkiye sahip değiller, ancak şirkete yakın kaynaklar kararın oterite uyarılarını görmezden gelmenin “cezası” olarak görüldüğünü söyledi.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ