NasilFirma.Com'a Hoşgeldiniz!
NasilFirma.Com – Firmalara Detaylı Bak !

Şişecam camda dünya devi oldu, yeni yatırımlarla büyüyor

Cam sanayinde 150 ülkeye ulaşan satışlarıyla camda bir dünya markası olan Şişecam, Türkiye’deki düzcam üretim kapasitesini 2 milyon tondan 2.5 milyon tona çıkartmak için yeni yatırımlar planlıyor. Macaristan’da da cam ambalaj üretmeye hazırlanıyor.

Şişecam camda dünya devi oldu, yeni yatırımlarla büyüyor

Osman KILIÇ

DÜNYA gazetesi ve Şişecam ortaklığında gerçekleştirilen Camdan Sohbetler’in ilk bölümünde Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Kırman, Genel Koordinatörümüz Vahap Munyar’ın sorularını yanıtladı. Cam alanında gerçekleştireceği yatırımların yanı sıra Şişecam’ın kendi alanı dışında farklı alanlarla ilgili de yatırım planları olduğunu söyleyen Kırman, “Ana faaliyet alanlarımızın yanı sıra büyümemizi destekleyecek teknoloji, tarım, malzeme gibi yeni alanları da inceliyoruz. Şu anda yüksek teknoloji kullanımını önemsediğimiz için teknoloji tabanlı yeni alanlarla ilgileniyoruz” dedi.

“Bizim büyüklüğümüzdeki şirketler daha sürdürülebilir ve katma değerli alanlara bakmak zorunda” diyen Kırman, “Bugün birçok farklı alanda faaliyet gösteren bir şirket olarak faaliyet alanlarımızda gücümüzü pekiştirecek yatırımlar hayata geçiriyoruz. Yatırımlarımızda Türkiye her zaman ana odağımızda. Bununla birlike 14 ülkede faaliyet gösteren global bir şirket olarak bütünsel dengeleri de gözetiyoruz” şeklinde konuştu.

“Yakında Macaristan’da cam ambalaj üreteceğiz”

Cam sanayinin tüm temel alanlarında faaliyet gösterdiklerini ifade eden Kırman, “Bu konseptte başka bir cam şirketi yok dünyada. 4 kıtada 14 ülkede üretim yapıp 150 ülkeye de satış gerçekleştiriyoruz. 22 bin çalışanımız var. Yüzde 45’i Türkiye dışındaki istihdamı ifade ediyor. Üretimin yüzde 52’si Türkiye’de yüzde 48’i Türkiye dışında yer alıyor” dedi. Yakında Macaristan’da cam ambalaj üretimine başlayacaklarını belirten Kırman, “Şişecam’ın hedefi faaliyet alanlarında dünyada ilk 3’e girmek. Cam ev eşyasında Avrupa ve dünyada ikinci şirketiz. Düz camda Avrupa’da birinci dünyada beşinciyiz. Cam ambalajda Avrupa ve dünyada beşinciyiz. Kimyasallarda, sodada Avrupa’da dördüncü dünyada sekizinciyiz. Sodyum Bikromat’ta dünyada ve Avrupa’da birinciyiz. Bazik krom sülfatta dünyada ve Avrupa’da birinciyiz. Kromik asitte Avrupa’da birinci dünyada dördüncü konumdayız” açıklamasında bulundu.

“2020 yılında pandemiye rağmen hedelerimizin üzerine çıktık”

Cam endüstrisinde kesintisiz üretimin zorunluluğunu vurgulayan ve pandemiye rağmen üretimlerini durdurmadıklarını kaydeden Kırman, “Cam fırınları sürekli çalışmak zorunda. Pandemi dönemi zor bir dönem. Satış azalsa bile üretim yapmak zorunlu. Buna rağmen biz 2020’de 45 milyar TL toplam varlık, 22,5 milyar TL öz kaynak, 21,3 milyar TL satış geliri, 700 milyon dolar civarında ihracat ve yüzde 60’ı uluslararası satışlardan oluşan bir bilanço yarattık” diye konuştu. 2020 yılında yaklaşık 5 milyon ton cam ürettiklerini ifade eden Kırman, “2,2 milyon ton soda ürettik. Bu arada da 2 milyar TL yatırım gerçekleştirdik. Yılı 2,8 milyar TL karla kapattık. 2020’de performansımız, daha önceden koyduğumuz hedefl erin de üzerinde oldu” şeklinde konuştu. 2021’in ilk çeyreğinde de 5,7 milyar lira satış geliri elde ettiklerini kaydeden Kırman, “406 milyon TL’lik yatırım ve 153 milyon doları aşkın da ihracat gerçekleştirdik. Şişecam bu dönemi farklı ülkelerde, farklı pazarlardaki hareket alanının getirdiği esneklikleri kullanarak iyi değerlendiren bir şirket oldu” açıklamasında bulundu.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ