NasilFirma.Com'a Hoşgeldiniz!
NasilFirma.Com – Firmalara Detaylı Bak !

Shell, Enerjisa işbirliğiyle şarj istasyonları kuruyor

Avrupa, İngiltere ve ABD’de şarj istasyonu ağı satın alan Shell, Türkiye’de ise Enerjisa iştiraki Eşarj işbirliğiyle elektrikli şarj istasyonları hizmeti sunmaya başlıyor.

Shell, Enerjisa işbirliğiyle şarj istasyonları kuruyor

Mehmet KARA

Dünyanın birçok ülkesinde elektrikli araçlara yönelik şarj istasyonları ağı bulunan Shell, Türkiye’de de bu hizmetleri sunmaya başlıyor. Shell’in Türkiye’deki ortaklığı Shell & Turcas, istasyonların teknik ve ticari operasyonları için Enerjisa Enerji’nin 2018 yılında çoğunluk hisselerini satın aldığı Eşarj ile iş birliğine gitti. İlk etapta İstanbul’da bir adet, İzmir’de bir adet ve Sapanca’da iki adet hızlı şarj altyapısına sahip Shell istasyonu devreye alındı. Şarj istasyonu sayısının Haziran ayı sonuna kadar sekize yükseltilmesi hedefleniyor.

Büyük şehirler ve tatil rotalarına öncelik

Shell & Turcas CEO’su Emre Turanlı, “Elektrikli araç sahiplerine Shell Recharge markamızla hizmet veriyoruz. Şarj noktalarına ilişkin pilot uygulamamızı Enerjisa ile başlattık. Elektrikli araç sahibi misafirlerimiz İstanbul-Ankara ve İstanbul-İzmir otoyollarındaki istasyonlarımızda araçlarını şarj ederek şehirler arası yolculuklarını gerçekleştirebilecek. Öncelikli hedefimiz büyük şehirler ve tatil rotaları olacak” dedi.

Sürdürülebilirlik ve teknoloji

Enerjisa Enerji CEO’su ve Eşarj Yönetim Kurulu Başkanı Murat Pınar ise “Türkiye’nin ilk ve en hızlı elektrikli araç şarj istasyon ağı olan Eşarj ile daha önce İsveç’e istasyon kurarak önemli bir adım atmıştık. Bugün ise Shell Recharge noktalarının operasyonlarını sağlayarak ekosistem içerisindeki öncü konumumuzu pekiştirecek önemli bir dönüm noktası yaşıyoruz” dedi.

2030’a kadar 2.5 milyon şarj noktası

2030 yılında Avrupa’da yapılan araç satışlarının yarısının elektrik araçlar olması bekleniyor. Türkiye’de de son yıllarda gelişen bir pazar olan elektrikli araçlar açısından en önemli konuların başında yaygın elektrikli şarj ağı bulunması geliyor. Shell & Turcas CEO’su Emre Turanlı “Elektrikli şarj istasyonları alanında 35’ten fazla ülkede 185.000’den fazla elektrikli araç şarj ünitesi ile elektrikli araç sahiplerine hizmet sunuyoruz. 2025’e kadar 500.000’e 2030 yılına kadar 2,5 milyona yükseltmeyi planlıyoruz” dedi.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ