NasilFirma.Com'a Hoşgeldiniz!

Metro Türkiye’den Gıda Atıklarınız azaltma hedefi

Metro Türkiye’den Gıda Atıklarınız azaltma hedefi

Gıda atıkları ile mücadele için başlattığı yeni projesinde, Metro Türkiye 20 tedarikçisi ile birlikte gıda attıklarını yüzde 50 oranında azaltmayı hedefliyor.

Metro Türkiye Gıda atıkları kapsamında başlattığı proje ile 5 seneye aşkın 100 binlerce öğüne denk gelen gıda atıklarını kurtardı ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. Uluslararası 10x20x30 Gıda Kayıp ve Atıkları ile mücadele girişimine katılan şirketi 2030 senesine kadar yüzde 50 oranda gıda atıklarını azaltma hedefi koydu. Şirket bunu 20 tedarikçisi ile birlikte yapacak.

2015 senesinde başlattığı mücadele kapsamında Metro Türkiye yeni bir açıklama yaptı. Bu çalışmalarına yenisini ekleyen şirket, BM’nin 17 kalkınma hedefi arasında yer alan 12. Sorumlu Üretim ve Tüketim hedefi için atıkların azaltması adına tedarikçi ekosistemini harekete geçirecek. 2030 senesinde kadar gıda atıklarını %50 oranında azaltma hedefi ile önemli bir mücadele vermeyi planlıyor.

Metro Türkiye bu hedef doğrultusunda önde gelen markaların da içinde bulunduğu 20 tedarikçisi ile birlikte 10x20x30 Gıda Kayıp ve Atıkları Mücadele Girişimine katılım sağladı. Grubun faaliyet gösterdiği 34 ülke arasında Metro Türkiye girişime dahil olan ilk ülke olmayı başardı.

Metro Türkiye hedefe ulaşma kapsamında bu ay itibari ile fazla gıda konusunda çeşitli eğitimler vermeye başlayacak. Atık azaltma konusunda içerikler hazırlanarak bu konuda çeşitli eğitimler verilecek. Tedarikçilerin atıkları nasıl ölçebileceği ve yönetebileceği konusunda çeşitli bilgiler aktarılacak.

Tüm bunların yanında Gıda Kayıp ve Atım Ölçüm Raporlama Standartlarına uygun ölçüm yapacak yöntem de tedarikçilere sunulacak. Sonrasında da tedarikçiler atık ölçüm yaparak, atıkların kaynaklarını tespit edebilecek ve temek nedenleri belirleyerek Haziran ayı itibari ile gerekli olan çalışmalara başlayacak.

Metro Turizm’im önderliğinde başlatılan kampanyada tedarikçiler arasında Peyman, Unilevler, Barilla, Abba, Akgıda, Kılıç, Melodi, Ettat, Chef Seasons, Aydın Kuruyemiş, Erüst, Tukaş, İstanbul Gıda Yurt Konserve, Eker, Sultansu, Hermos, Orhan Reis, Dal Mantar, Reis, Trakya Et Polonez yer almaktadır.

Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, açıklamalarda görüşlerine de yer verdi. Yönetim süreçlerinde tüm halkalara odaklandıklarını ve bütüncül yaklaşımlar ile süreçleri yönettiklerini ifade eden Türüng, bu konuda önemli adımlar attıklarını da ifade etti.

Metro Turizm CEO’sundan açıklamalar!
Metro Turizm CEO’su Sinem Türüng, Gıda atıkları ile alakalı mücadeleyi 3 adım olarak değerlendiklerini ifade etti. Yaptığı açıklamada ise ilk adımda kendi operasyonlarınızda gıda atığını azaltan projelere başlayacaklarını ifade etti. Bugüne kadar 800 tona yakın gıdayı kurtardıklarını ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırma anlamında önemli bir iş başardıklarını söyledi. İkinci adım ise bilinçlendirme projesi ile geniş kitleler için hedefler koyduklarını ifade eden Türüng, TÜBİTAK ile TÜBİTAK ile yaptıkları ölçümlerden söz etti. Buna göre Metro Türkiye TÜBİTAK ile Türkiye’de ilk kez gıda kayıplarını bilimsel veriler üzerinden değerlendirerek fiziksel olarak ölçümlenmesi yapmış ve Türkiyede meyve sebze tedarik zincirinde yaşanan kayıpları belirleme konusunda araştırmalar yapmış.

Sinem Türüng açıklamalarının devamında restoran ve otel atıklarının ölçüm çalışmalarında gerçekleştirdikleri projenin kapsamında da bahsetti. Hocera Sektörü ile paylaşım yaparak menü planlama ve stok yönetimi konusunda ve tabak büyüklüğüne varan atık yönetimi konusunda bilgilendirme yaptıklarının altını çizdi.

Bu sene ise haklanın üçüncü adımı atılmaktadır. Tedarik zinciri üzerinde de gıda atıklarını azaltmak adına 10x20x30 Gıda Kayıp ve Atıkları ile Mücadele girişimine katıldıklarını aktaran CEO, Sektörde öncülük ettiği bu konuya paydaşlarını da dahil ederek dünyanın daha yaşanır bir hale gelmesi adına mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ