NasilFirma.Com'a Hoşgeldiniz!
NasilFirma.Com – Firmalara Detaylı Bak !

İşte Borsa yolundaki Başkentgaz’ın yatırım planları ve hedefleri

700 milyon liralık sermayesinin yüzde 25’ini halka açmak için SPK’dan onay alan Başkentgaz, borsada bir ilki de gerçekleştirecek. Şirketle ilgili merak edilenleri Başkentgaz Genel Müdürü Asım Yüksel ile konuştuk.

İşte Borsa yolundaki Başkentgaz’ın  yatırım planları ve hedefleri

Barış ERKAYA

Enerji şirketlerinin halka arzları bu yıl Borsa İstanbul’a damgasını vurdu. Yenilenebilir enerji şirketlerinin ardından şimdi de borsada bir ilk gerçekleşiyor ve ilk defa bir doğalgaz dağıtım şirketi kapısını halka arz yöntemiyle bireysel ve kurumsal yatırımcılara açıyor. Torunlar Grubu’nun gaz dağıtım şirketi Başkentgaz tarafından SPK’ya yapılan halka arz başvurusu kabul edildi. Ortak satışı yöntemiyle halka arz edilecek olan Başkentgaz, 175 milyon TL’lik sermayesini 9.72 TL fiyatla halka açacak ve şirketin böylece yüzde 25’i halka açık hale gelecek.

Halka arza konu olacak hisselerin satışını gerçekleştirecek olan ortak ise Torunlar Enerji. Böylece 1.7 milyar TL’lik bir halka arz geliri elde edilmesi hedefleniyor. Halka arz fiyatı üzerinden arz tamamlandığında ise Başkentgaz, 6.8 milyar TL piyasa değerine sahip bir şirket olarak borsanın dev şirketleri arasında yerini alacak.

Aslında Başkentgaz, oldukça yüksek bir nakit gücüne sahip. Borsaya kote olan şirketlerin birçoğunda gördüğümüz kaynak veya nakit sermaye ihtiyacı açısından alışageldiğimiz türdeki şirketlerden hiçbirine benzemiyor. Peki bu durumda Başkentgaz neden halka açılıyor? Torunlar Enerji elde etmeyi hedeflediği 1.7 milyar TL’lik halka arz gelirini nerede kullanmayı planlıyor? Şirket borsa yatırımcılarına ne vaat ediyor? İşte tüm bu soruların cevabını Başkentgaz Genel Müdürü Asım Yüksel’e sorduk…

– Halka arz kararının alınmasının sebebi nedir?

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ