NasilFirma.Com'a Hoşgeldiniz!
NasilFirma.Com – Firmalara Detaylı Bak !

İstanbul, EBRD’nin ‘Yeşil Şehir’ programına katıldı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) arasında Yeşil Şehir aksiyon planı mutabakatı imzalandı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu EBRD finansmanıyla ile gerçekleştirilmesi planlanan ilk projenin 25.5 kilometre
uzunluğundaki İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü metrosu olacağını söyledi.

İstanbul, EBRD’nin ‘Yeşil Şehir’ programına katıldı

İstanbul’u Ankara ve İzmir’in ardından Yeşil Şehirler programına Türkiye’den katılan üçüncü, dünyadaysa 47’inci şehir yapan mutabakat anlaşması EBRD Başkanı Odile Renaud Basso ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu arasında imzalandı.

EBRD Başkanı Basso, Avrupa’nın en büyük metropolünün Yeşil Şehirler ailesine katılımından memnuniyetini dile getirerek “İstanbul, bu programa katılarak alacağı yatırım, politika tavsiyeleri ve uzmanlıktan çok büyük kazançlar elde edecek. Programın kendisi de böylesine tarihi ve gerçekten etkileyici bir şehri ağırlamaktan yararlanacak” dedi. EBRD’nin halihazırda İstanbul’u hareket halinde tutan iki metro hattını finanse ettiğini hatırlatan Basso, “Toplu taşıma ve şehir hayatının diğer alanlarındaki iyileştirmelere de fon sağlamaya hazırız” dedi.

‘Yatırımı artırır, inovasyonu kolaylaştırır’

Basso, DÜNYA’nın sorusu üzerine Yeşil Şehir programının ekonomiye etkileri konusunda şu açıklamaları yaptı: “İçinde yaşadığımız dünyada ekonomik faaliyetlerin ve şehirlerin gelişiminin çevresel etkilerinin oldukça farkındayız. Bunları belirlemek, hava kalitesi, enerji verimliliği ve ulaşımın kalitesini artırmakla ilgili çözümler geliştirmek, öncelikle o şehrin insanlarının yaşam kalitesini artırmakla birlikte şehirlerin ekonomik gelişimi için de önemli. Şehirler yabancı yatırımcılar için daha yeşil ve daha cazip hale gelirken inovasyonu da kolaylaştıracak Yeşil Şehir programının bir şehir için rekabet avantajı getirdiğine inanıyorum.”

Metro hattı iki aşamada tamamlanacak

Basso’nun ardından söz alan İBB Başkanı İmamoğlu İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü metrosunun İstanbul adına önemli bir hat olduğunu söyledi. Toplam 25.5 kilometre uzunluğundaki 15 istasyonlu bu hattın geçtiği bölgede son 15 yılda 2.5 kat nüfus büyümesi olduğunu belirten İmamoğlu “3.5 milyon toplam nüfusu içine alan hattın yapılmasıyla D-100 karayolu üzerindeki yoğun trafik azalacağı gibi çevreye de katkısı olacak. Gaz emisyonlarını en az yüzde 20 azaltacak, enerji verimliliğini yüzde 20 artıracak bir çalışma” diye konuştu.

Halihazırda EBRD ile metro hattının finansmanıyla ilgili detayların konuşulduğu bilgisini veren İmamoğlu, projenin 11.5 ve 14 km olarak ikiye bölünmek suretiyle gerçekleştirileceğini söyledi. Hattın tamamlanmasıyla günlük 500 bin yolcuya ulaşmasını beklediklerini söyleyen İmamoğlu “Bir kol ile sıfırdan başlattığımız Mahmutbey-Esenyurt hattı ile buluşuyor. Böylesine entegre bir ulaşım hattı her 4 İstanbulludan birinin yaşadığı ve henüz raylı bir sistemi olmayan bölgeye dönük büyük
bir hizmet olacak” dedi.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ