NasilFirma.Com'a Hoşgeldiniz!

İşin ve Kişiliğin

İşin ve Kişiliğin

Mesleğinizle ilgili gelişiminiz hem kendinizi memnun edecek hem de yer aldığınız kurumun başarında pay sahibi olacak. Öğrenmenin hiçbir zaman bitmediği yaşamda, mesleki anlamda ‘bilmiyorum’ demekten de korkmamak gerek. Her zaman herkes, her şeyi bilemez. Genel hatları haricinde kaçırdığınız durum güncellemelerinden kaynaklanan bilgi eksiklikleri varsa, yerine koymak için telaş duymalısınız, bir tehdit değil.

Kariyer basamaklarında çıktığınız her merdiven sizi heyecanlandırmalı. Seçtiği alan, sizin gelişiminize de yardımcı olmalı. Örneğin; insan ilişkilerinin yoğun olduğu bir çalışma alanının kişilik yapınızla uyumlu olması işinizi daha kolay hale getirirken, işe girdiğiniz zaman ayrı, sosyal çevrenizde ayrı bir tutum sergilemek isteyebilirsiniz. Bunun çok zıtlık içermesi zamanınızın çoğunu alan iş kolunda sıkıntı yaratacakken, dengeyi iyi kurabilmelisiniz.

Meslek ve Ruh Yapısı

Ya mesleki anlamda uğraşınız kişiliğinizle zamanla örtüşür hale gelecek ya da tamamen karakterinize uygun bir meslek seçeceksiniz. Bu uyumu yakalamak ve ölçülü kılmak her zaman keyiflidir. Çevrenizde mesleği ile bütünleşen kişiler mutlaka vardır. En akla gelen meslek benim için psikologdur. Dingin bir ses tonu, naif bir bakış açısı genel olarak karşılaşılan tutumlardır. Kimi zaman espri konusu olan meslek dejeneresi bu durumu içine alır aslında.

Bunlar hepimizin gördüğü, şahitlik ettiği zaman zaman da onayladığı ve kabul ettiği olanlardır. Esas olan nokta denge içinde kalmak. Siz mesleğinizle uyumlu musunuz? İşinizi yaparken kişilik yapınızı ortaya çıkarıyor musunuz? Ruhunuz ve mesainiz aynı yerde mi? Bence bir düşünmek gerek.

Seçimlerinizi yaparken hemen kendimizi bir işe girmek olarak kısıtlamak yerine uygunluğunu seçmek olmalıdır.

 

 

Etiketler: işkişilikMeslek

KAYNAK : https://isyasami.yenibiris.com/isin-ve-kisiligin/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ