NasilFirma.Com'a Hoşgeldiniz!
NasilFirma.Com – Firmalara Detaylı Bak !

Havacılık ve Turizm Sektörü Temmuz’da Uçuyor!

Havacılık ve Turizm Sektörü Temmuz’da Uçuyor!

Corendan Turizm Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, Corendon grubu hikayesi, pandemi süreci ve Türkiye’deki turizm hakkında önemli açıklamalar yaptı.
Corendon Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Karaer, Avrupa’nın engellemelerine rağmen Türkiye’ye turist getirmeye devam ediyor. Şirketin kuruluş hikayesini ve pandemi ortamındaki süreçleri anlatarak bilgilendirici açıklamalar yaptı.

Corendon Nasıl Doğdu?
İTÜ Maden Mühendisliği Bölümünü bitirdikten sonra 2 İşletme üzerine yüksek lisans yaptım. İlk olarak iş hayatıma Eczacıbaşı’nda başladım. Yurt dışından hammadde ithal ediyordum. Eğitim alanım olan madenciliğin ticaret tarafında çalışıyordum. Sonrasında çok sayıda önemli uluslar arası firmada çalıştım. Havacılık sektörüne girdikten sonra arkadaşımın da desteği ile turizm sektörüne atıldım. Turizm inişi çıkışı çok olan zor bir sektördür. Fakat karakterimde kolay pes etmek yok. Yoluma bu şekilde devam ettim ve sonuna kadar götürdüm.

Turizm sektörü sizin için zor muydu?
1990 senelerinde Türkiye’nin şartları oldukça zordu. Terör ve siyasi şartlar Türkiye turizmini satma yönünde engeller teşkil ediyordu. Fiyatı cazip kılmak, kendimize yeni satış seçenekleri bulmak gibi önlemler ile süreci devam ettirmeye çalıştık. Fakat sonrasında marka olmanın bize avantaj sağlayacağını düşündü. Bu şekilde yola çıktı. İyi bir marka olursak ne yaparsak satarız. Corendon bu şekilde 1997 senesinde kuruldu. Sonrasında da onu iyi bir marka yapmak için çaba harcadık. Hava yolu, otelcilik, tur operatör her alanda bu ismi kullandık ve ona yatırım yaptık.

Corendon ismi nereden geliyor?
Bu isim madencilikten geliyor. Doğada yer alan en sert maden elmas. Sonrasında da corendon geliyor. İsmi bu şekilde koyduk. 2005 senesinde hava yolu şirketimi kurdu. Malta, Türk ve Hollanda olmak üzere 3 farklı yerde hava yolu faaliyetlerine devam ediyoruz. Her sene 10 milyon yolcu taşıyoruz.

Otel yatırımlarınızdan bahseder misiniz?
2005 senesinde otel yatırımları yapmaya başladık. Yap-işlet ve devlet modeli ya da satın alma modeli ile Avrupa ve Türkiye’nin farklı ülkelerinde otelcilik faaliyetlerine devam ediyoruz. Antalya’da Kemer ve Lara’da otellerimiz var. Karayipler, Hollanda ve İspanya’da da değişim konseptlere sahip otellerimiz bulunuyor.

Hava yolu şirketi olarak yeni Pazar hedefleriniz var mı?
İlk olarak çıkış noktamız Hollanda oldu. Burada tur operatörü olarak ve hava yolu olarak son derece aktifiz. Almanya pazarında da çok büyük gelişme gösterdik. İskandinav, İngiltere ve Polonya pazarlarına odaklı durumdayız şu anda. İngiltere pandemi nedeniyle biraz geri adım atmak zorunda kladı. Bu sene devam ediyoruz. 2022 uçuşlarını da açtık. İngiltere pazarı önceden rezervasyon yapıyor. Genel Anlamda İngilizlerin bakış açısı Avrupalı diğer ülkelere göre daha pozitif. Türkiye’de de 3 adet ana Pazar var. İngiltere, Almanya ve Rusya. İlk amacımız bu pazarları çeşitlendirmek. Oteller, altın yaldızlı konaklama tesisleri olsun istiyoruz. Bu nedenle uçuş ağını arttırmak hedefimiz.

Pandemi sürecinde nasıl etkilendiniz?
Hava sahaları pandemi nedeniyle geçtiğimiz senenin Mart ayında kapandı. Temmuzda açılır demiştik ve Avrupa uçuşlarına düşük yoğunluk ile başladık. Hollanda gibi açılmayan Avrupa ülkeleri de oldu. Türkiye’de hava sahasını açmadı. 26-17 haziran gibi gurbetçi uçuşları başladı. Ekim sonuna kadar zar zor operasyonlara devam ettik. Sürekli olarak şartlar değişiyor. Her ülke farklı bir uygulama yapıyor. Bu nedenle zorluklar yaşadık. Doluluk oranı %50-60 arası değişti. Ani değişimler nedeniyle Kasım ayı itibari ile uçuşları durdurmak için plan yaptık. Kasımdan sonra operasyonları durdurma kararı aldık. Zor bir süreç oldu, uçakların yatması, uçuş kiralarının biriken ödemeleri, Son 5-6 ay bu işleri yöneterek geçti.

Korona Aşısı hareket getirdi mi?
Aşı başlaması ile birlikte sektörde hafif bir hareketlenme hissettik. Ama insanların hala tedirgin olduğunu biliyoruz. Baktığımız zaman gelen rezervasyonlar arasında Antalya ilk sırada yer alıyor.

2021 Turizm’den nasıl bir beklentiniz var?
Bu konu ile alakalı olarak herhangi bir ön görü yapmak gerçekten çok zor. 2019 senesi gibi %60-70 doluluk oranını yakalamak istiyoruz. Temmuz ayında normal sürece gireceğimizi düşünüyoruz. 2020’ye göre daha iyi olacak fakat çok iyi olacağını sanmıyorum. Düşünceme göre 2022 ve sonraki seneler çok daha iyi olur. Yeni dünyanın bize neler sunacağını 8-10 sene içinde göreceğiniz. Havacılık ve turizmde değişim olacağını sanmıyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ