NasilFirma.Com'a Hoşgeldiniz!
NasilFirma.Com – Firmalara Detaylı Bak !

Halka arz gelirinin yarısı borç kapatacak

Boğaziçi Beton Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahim Zengin, halka arz sonrası daha da büyümeyi planladıklarını dile getirdi.

Halka arz gelirinin yarısı borç kapatacak

Şebnem TURHAN

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) halka arzına onay alan Boğaziçi Beton 26-27-28 Mayıs tarihlerinde talep toplayacak. Sermaye artırımı ve ortak satışı yoluyla paylarının halka arz edilecek olan Boğaziçi Beton’un halka arzda pay başına talep toplama fiyatı ise 3.50 TL olarak belirlendi. Halka arzda Boğaziçi Beton’un mevcut 280 milyon TL çıkarılmış sermayesinin, 100 milyon TL artırılarak 380 milyon TL’ye çıkarılması planlanıyor. 14 milyon TL nominal değerli payların ise ortak satışı yolu ile gerçekleştirileceği halka arzın sonucunda şirketin halka açıklık oranı yüzde 30 olacak.

Şirketin halka arzdan elde edeceği fonun maliyetlerin çıkarılması sonucunda 339 milyon lira olması bekleniyor. İzahnamede yer alan bilgilere göre net halka arz gelirinin yüzde 20’i 67.8 milyon lira yatırımlar için kullanılacak. Yüzde 30’u olan 101.7 milyon lira ise işletme sermayesi olarak aktarılaacak. Net halka arz gelirinin yüzde 50’si olan 169.5 milyon liranın ise borç kapaması amacıyla kullanılması planlanıyor. Şirket izahnamede Odeabank, Yapı Kredi, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası, Halk Finansal Kiralama, Mercedes Finansal Kiralama ve Alternatif Bank’a olan kısa ve orta vadeli borçlarını kapatmayı hedeflediğini bildirdi.

Zengin, uzun yıllar inşaat sektöründe yer almış bir aileden geldiğini belirterek beton temininin inşaat şirketleri için zorluğu ve sektörün bu yöndeki ihtiyacı konusunda gözlemlerinden hareketle 1997 yılında sektöre adım attıklarını kaydetti. 2003’ten bu yana Boğaziçi Beton markası ile İstanbul’da, mega projelerde yer aldıklarını söyleyen Zengin, “Şirketimiz Boğaziçi Beton’un iş büyüklüğü ve kapasitesinin geldiği noktayı daha da ileriye götürmek hedefiyle halka arz sürecine girme kararı aldık” dedi.

Yabancıya yüzde 10’luk pay ayrıldı

Zengin, halka arzda yurt içi bireysel yatırımcılar için yüzde 60’lık, yurt içi kurumsal yatırımcılar için yüzde 30’luk ve yurt dışı kurumsal yatırımcılar için de yüzde 10’luk bir pay ayırdıklarını kaydederek hedeflerinin halka arz sonrasında yatırımcılarla birlikte daha da büyümek olduğunu vurguladı.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ