NasilFirma.Com'a Hoşgeldiniz!
NasilFirma.Com – Firmalara Detaylı Bak !

Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi (20 Eylül 2021)

Merkez Bankası’nın kritik faiz kararını açıklayacağı haftanın ilk gününde, yurt içinde Hazine ihaleleri; yurt dışında Almanya üretici fiyatları …

Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi (20 Eylül 2021)

Merkez Bankası’nın kritik faiz kararını açıklayacağı haftanın ilk gününde, yurt içinde Hazine ihaleleri; yurt dışında Almanya üretici fiyatları izlenecek. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti de yakından takip edilecek.

..::PİYASALARDA SON DURUM::.

Geçen hafta ortasından sonra yaptığı atakla 2 günde 8,42’lerden 8,65’ini üzerini gören dolar/TL, yeni haftaya geçen haftanın kapanış seviyeleri olan 8,64’ün hemen üzerinde başladı.

Asya borsaları, başta ABD Merkez Bankası (Fed) olmak üzere ondan fazla merkez bankasının para politikası toplantısı yapacağı haftaya düşüşle başlarken, dolar değer kazanmayı sürdürdü. Japonya, Çin ve Güney Kore’de borsaların tatil olması işlem hacimlerini düşürürken, hafta sonunda Almanya
ve Kanada’da yapılacak genel seçimler belirsizlikleri artırdı. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 1.4 düştü.

.::TÜRKİYE VE DÜNYADAN HABERLER::.

Eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın, bu haftaki Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde attığı tweet dikkat çekti. Merkez’in Güncesi’ndeki “Kalıcı fiyat istikrarı için kararlı ve öngörülebilir para politikasının önemi” başlıklı yazısını tweet atan Ağbal, yazıyı görevden alınmadan önce 5 Mart’ta kaleme almıştı. Kalıcı fiyat istikrarının, ekonomiye inanan, güvenen insanları koruyacağını; TL’yi hak ettiği değere kavuşturacağını ve bunun sonucunda da herkesin geleceğe güvenle bakacağını kaleme alan Ağbal, hem attığı para politikası adımlarını gerekçelendirmiş hem de güven odaklı para politikası aracılığıyla fiyat istikrarına ulaşma yolunda emin adımlar atmaya devam edeceklerini vurgulamıştı.

İngiltere’de hükümet, COVID-19 kısıtlamaları kapsamında seyahat listesini güncelleyerek Türkiye’nin kırmızı listeden çıkarıldığını duyurdu.

Almanya’da 26 Eylül Pazar günü yapılacak genel seçin için anketler olaf Scholz liderliğindeki SPD’nin seçimden birinci parti olarak çıkacağına işaret ediyor.

Forsa’nın SAT1 televizyonu için yaptığı ankete göre, Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçim öncesi başbakanlık için adayları bir araya getiren televizyon tartışmasının galibi SPD’nin adayı Olaf Scholz oldu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere Merkez Bankası’nın eski baş ekonomisti Andy Haldane’yi bölgesel eşitsizlik ile mücadele ile oluşturduğu çalışma grubunun başına getirdi.

Fransa Hükümet Sözcüsü Gabriel Attal, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un önümüzdeki günlerde ABD Başkanı Biden ile bir telefon görüşmesi yapma niyetinde olduğunu söyledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Portekiz’in kredi notunu yükseltti.

Çin Başbakanı Li Keqiang, daha istikrarlı bir sanayi tedarik zinciri oluşmasını sağlamak için global ekonomiye daha da açılacaklarını söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bir kez daha Kongre’ye çağrı yaparak federal borçlanma tavanının artırılmasını istedi.

ABD Temsilciler Meclisi sözcüsü Nancy Pelosi’nin Demokrat Parti içinde birliktelikten emin olmak için küçük ölçekli altyapı paketi kabul edilse bile bunun imza için Biden’a gönderilmesini geciktirebileceği belirtiliyor.

GÜNÜN AJANDASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyareti kapsamında Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesince (TASC) düzenlenecek “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” başlıklı konferansa ve Yeni Türkevi Binası’nın açılış törenine katılacak.

Haftanın ilk günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi, Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi, TCMB uluslararası yatırım pozisyonu verilerini açıklayacak (10.00).

Hazine, 2 yıl vadeli sabit kuponlu tahvili ilk kez piyasaya sunarken, 4 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvili yeniden satacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dış borç ve alacak stoku rakamlarını yayımlayacak (17.30).

Almanya’da üretici fiyatları Avrupa piyasaları için öne çıkan tek veri olarak takvimde yer alıyor. Piyasalarda beklenti aylık yüzde 0,8, yıllık yüzde 11,4 artış olacağı yönünde (09.00).

ABD’de beklenen tek veri NAHB tarafından açıklanacak Konut Piyasası Endeksi olacak (17.00).

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ