NasilFirma.Com'a Hoşgeldiniz!

Yargıtay Başkanı Akarca: Yargı bağımsızlığını hiçbir zaman yitirmedi

Yaş haddi nedeniyle 23 Mart 2020’de onursallığa ayrılan Yargıtay Onursal Birinci Başkanı İsmail Rüştü Cirit için düzenlenen vefa programında …

Yargıtay Başkanı Akarca: Yargı bağımsızlığını hiçbir zaman yitirmedi

Yaş haddi nedeniyle 23 Mart 2020’de onursallığa ayrılan Yargıtay Onursal Birinci Başkanı İsmail Rüştü Cirit için düzenlenen vefa programında konuşan Akarca, Yargının geçmişte zor günlerden geçtiğini ancak iyi bir sınav verdiğini belirtti.

Akarca, şöyle devam etti:

“Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda özellikle bir kısım medyada koparılan fırtınaların doğru olmadığını ifade etmek istiyorum. Önce algı oluşturuluyor, oluşan algının üstünden olgularla hareket edilmeye çalışılıyor. Elbette 14 bin civarında mesleğe yeni giren ve 5 yılın altında kıdeme sahip hakim ve Cumhuriyet savcımız var. İstinaf sistemimiz, 20 Temmuz 2016’da yürürlüğe girdi ve faaliyete geçirildi. Bir FETÖ badiresiyle karşı karşıya kaldık, hain bir darbe girişimiydi. Bundan tabii ki yargımız ve bütün kurumlarımız etkilendi. Bununla birlikte yargı gerçekten de çok güçlü, olumlu ve gerçekten de yerinde bir sınav verdi. Bağımsızlığını ve tarafsızlığını hiçbir zaman yitirmedi yargı. Milletimizin yine de yargıya güven duyduğunu ve güvenmesi gerektiğini biliyoruz. Başka bir yargı burada bulmak mümkün olmadığına göre, herkesin konuşmalarında, söz ve eylemlerinde son derece dikkatli olması gerekir.”

“Türkiye’de hak arama yolu sonuna kadar açıktır”

Kamuoyunda tartışılan yargı kararlarına değinen Akarca, hakim ve savcıların kararlarının temyize açık olduğunu, kanuni şartların oluşması halinde yargılamanın yenilenmesinin de mümkün olduğunu belirtti. Akarca, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine bireysel başvuru hakkının da bulunduğuna işaret etti.

Akarca, “Türkiye’de hak arama yolu sonuna kadar açıktır. Bunun mücadelesini de yargı vermektedir. Yargı üzerine düşen görevi eksiksiz yerine getirme çabası ve gayreti içindedir.” diye konuştu.

Cirit: Benim için büyük bir şereftir

Akarca’nın ardından konuşan İsmail Rüştü Cirit de COVID-19 salgınının başladığı dönemlerde onursallığa ayrıldığını ve veda programı düzenlenemediğini belirtti. Cirit, “Tam 41,5 yıl kutsal saydığım devletime, kutsal saydığım milletime ve adalet camiasına hizmet etme onuruna ulaştım. Bu benim için büyük bir şereftir.” dedi.

Cirit, “mahkeme kadıya mülk değildir” sözünü hatırlatarak, emanetçi olduğunu unutmadan, haktan ve adaletten ayrılmadan görev yaptığını ve görevini devrettiğini belirtti.

Programa, eski TBMM başkanları İsmail Kahraman ile Cemil Çiçek, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve yargı mensupları katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ