NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Anadolu Grubu – Firma Tanıtımı

Anadolu Grubu – Firma Tanıtımı

Biz

Anadolu Grubu’nun temelleri 1950 yılında, Anadolu Grubu Onursal Başkanları, Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan tarafından atıldı. ‘Anadolu’yu dünyaya, dünyayı Anadolu’ya bağlayan yıldız’ olma vizyonuyla varlığını geleceğe taşıyan, 6 şirketi ile BIST’te işlem gören küresel Grubumuz; Türkiye dâhil 19 ülkede, 80’e yakın şirket, 66 üretim tesisi ve yaklaşık 80 bin istihdamla faaliyetlerini sürdürüyor.

Anadolu insanına hep daha iyisini sunma hedefiyle çıktığı yolda, çok uluslu, girişimci bir grup olma misyonu doğrultusunda hareket eden Anadolu Grubu, dünyanın önde gelen markalarıyla kurduğu ortaklıklar ve çok uluslu şirketlerle gerçekleştirdiği iş birlikleriyle, faaliyette olduğu her coğrafyaya değer katmayı sürdürüyor. Anadolu Grubu’nun uluslararası iş ortakları arasında, alanlarında dünyanın önde gelen isimleri olan;

• AB InBev,
• The Coca-Cola Company,
• McDonald’s,
• Faber-Castell,
• Isuzu,
• Kia,
• Hondayer alıyor.,

Anadolu Grubu bira, meşrubat, perakende, tarım-gıda, otomotiv, kırtasiye, hızlı tüketim
restoranı, gayrimenkul ve enerji sektörlerindeki operasyonları ile faaliyetlerini geniş bir alanda sürdürüyor.

Hayatımızın içinde yer alan markaları üreten ve pazarlayan Anadolu Grubu;

• Bira sektöründe; Anadolu Efes ile
• Meşrubat sektöründe; Coca-Cola İçecek ile
• Perakende sektöründe; Migros ile
• Tarım sektöründe;  Anadolu Etap ile
• Otomotiv sektöründe; Anadolu IsuzuÇelik Motor ve Anadolu Motorile
• Kırtasiye sektöründe; Adel Kalemcilik ile
• Hızlı Servis Restoranı sektöründe; Anadolu Restoran İşletmeleri ile
• Enerji sektöründe; Anadolu Kafkasya Enerji YatırımlarıAslancık Elektrik Üretim, AES Elektrik Enerjisi Toptan Satış ile
• Gayrimenkul sektöründe; AND Gayrimenkul ile
• Diğer faaliyet alanlarında;Efestur ve AEH Sigorta Acenteliği şirketleriyle

Türkiye ve Dünya için katma değer yaratmaya devam ediyor. Anadolu VakfıAnadolu Sağlık Merkezi ve Anadolu Efes Spor Kulübü ile eğitim, sağlık ve spor alanlarında topluma katkı sağlamak için sosyal sorumluluk çalışmalarını duyarlılıkla sürdürüyor.

Anadolu Grubu, sadece faaliyette bulunduğu ülkelere değil, tüm insanlara en iyi hizmet ve ürünleri sunarak, saygınlığını gelecek kuşaklara aktarma hedefiyle çalışıyor.

KURUCU FELSEFEMİZ

ORTAK AKIL

Kurucularımızın ortak aklının eseri olan Grubumuzun iş yapış felsefesi, ortaklık ve ortak karar alma kültürü üzerine kuruludur. Başta çalışanlarımız olmak üzere tüm paydaşlarımızın sunduğu çeşitlilikten ve bu çeşitliliğin ortak aklımıza kattıklarından güç alırız. Farklı fikir ve yetkinlikleri bünyemize katarak ve geçmişten gelen birikimimizle birleştirerek ortak aklımızı büyütürüz. İşlerimizi ortak akıl ile yürütür, birlikte karar alır, geleceğimizi ortak akıl ile hep beraber inşa ederiz.

DEĞERLERİMİZ

ODAĞIMIZDA HER ZAMAN İNSAN VARDIR

Yönetim anlayışımızın ve paydaş ilişkilerimizin temelinde her zaman insan odaklı bir bakış açısı vardır. İnsanımıza değer verir, saygı duyar, fikirlerini önemser ve destekleriz. Çalışanlarımızın gelişimine yatırım yapar, onlara mutlu bir çalışma ortamı sağlamak için ihtiyaçlarına önem veririz. Kaliteyi her zaman ön planda tutarak, insanımıza her alanda en iyiyi sunmak için çalışırız.

ADİL VE EŞİTLİKÇİ BİR YAKLAŞIMLA İŞLERİMİZİ YÖNETİRİZ

Grubumuz güvenilir, dürüst, etik davranan ve sorumluluk sahibi bireylerden oluşur. Şirketlerimiz, kurum içi ve kurum dışı tüm faaliyet, karar ve uygulamalarında adil ve eşitlikçi bir yaklaşım benimser. Hiçbir konuda ayrımcılık yapılmaz. Her işimizde şeffaflık ve hesap verilebilirlik esastır. İşimizi her zaman sahiplenir, sorumluluğu üstleniriz.

GİRİŞİMCİ RUHUMUZLA YENİLİĞE ÖNCÜLÜK EDERİZ

Yenilikçi ve girişimci bir yaklaşımla her zaman cesurca yeniliği destekler, değişimi kucaklarız. Yaptığımız işleri büyütmek ve geliştirmek için her zaman tutku ve heyecan ile çalışırız. Yaratıcılığa önem verir, denemekten korkmaz, çalışanlarımızı teşvik eder ve yetki veririz. Vizyoner bir bakış açısıyla değişime ayak uydurmak ve gelişime öncülük etmek için çalışır, gelecek odaklı yatırımlar gerçekleştiririz.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ANLAYIŞLA DEĞER KATMAK İÇİN ÇALIŞIRIZ

Faaliyette bulunduğumuz her alanda, sürdürülebilir bir anlayışla dünyamıza ve paydaşlarımıza değer katmak için çalışırız. Ekonomik olarak oluşturduğumuz değerin yanı sıra, toplumsal ve çevresel alanlarda fark yaratacak, katkı sağlayacak çalışmalar yaparız. Toplumu ve insanı ileri taşımak, dünyamızı gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek en öncelikli hedefimizdir.

Kurucularımız

Anadolu Grubu’nun temelleri 1950 yılında, Onursal Başkanlarımız Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan tarafından atıldı. Yarım yüzyılı aşkın süredir faaliyetlerini sürdüren Grubumuz, kurucularımızın belirledikleri hedefler üzerinde yükselişini aynı heyecanla sürdürüyor.

Doğdukları Anadolu topraklarının değerlerinden aldıkları girişimcilik gücüyle kurucularımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin sanayileşme süreci içinde gerçekleştirdikleri teşebbüslerle her zaman öncü isimler arasında yer aldılar.

Kurucularımızın, hep daha iyisini yapma gayretiyle çıktıkları yolda ortaklıkları, Tahtakale’de ufak bir dükkanda başladı. Başarılarla dolu geçen uzun yılların ardından, “Ortak Akıl”ın gücüne olan inançları sayesinde ortaklıkları halen yeni başarılara ulaşma hedefleriyle sürüyor.

Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan, Anadolu insanının başarıya olan yatkınlığına olan inançları ve Anadolu’ya olan bağlılıkları nedeniyle, 1960’lı yılların sonunda holdingleşme aşamasına gelen şirketlerini, “Anadolu Grubu” ismi altında bir araya getirdiler. Kendine güvenen, durmaksızın geliştiren, her zorluğu fırsat olarak gören, başarılı olmanın önce iyi birer birey olmaktan geçtiğine inanan kurucularımız iş yaşamlarında, Türkiye’nin giderek artan kaliteli insan gücüne ve büyüyen pazar hacmine olan inançlarının neticesini aldılar. Bunun sonucunda da yıllar içinde Anadolu Grubu’nun girişimleri, ülke sınırlarını aştı ve kurucularımızın önderliğinde Grubumuz, çok uluslu bir topluluk haline geldi. Grubumuz; birçok yabancı markayla yaptığı iş birlikleriyle, Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan’ın kendilerine yol haritası olarak belirledikleri, Anadolu insanına daha iyisini sunma hedeflerine doğru yürüyüşünü sürdürmenin mutluluğunu yaşıyor.

‘Anadolu’yu Dünyaya, Dünyayı Anadolu’ya Bağlayan Yıldız’ olma vizyonuyla varlığını geleceğe taşıyan Grubumuz, kurulduğu ilk günden bu yana koruduğu vizyon, misyon ve değerler ışığında Türkiye’nin geleceğine birçok farklı sektörde kazandırdığı yeniliklerle katkı sağlamayı sürdürüyor.

Yönetim Kurulu

Tuncay Özilhan
Yönetim Kurulu Başkanı

Kayseri’de doğan Tuncay Özilhan, Saint Joseph Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra ABD’de Long Island Üniversitesi’nde işletme alanında yüksek lisans (MBA) yaptı. 1977 yılında Erciyas Biracılık Genel Müdürlüğü ile başlayan iş yaşamı, Anadolu Endüstri Holding Bira Grubu Koordinatörlüğü ve Anadolu Endüstri Holding Genel Koordinatörlüğü ile devam etti. 2007 yılı Mayıs ayında devraldığı Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Tuncay Özilhan, 1984 yılında atandığı Anadolu Grubu İcra Başkanlığı görevini, Şubat 2017 tarihine kadar sürdürdü. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan aynı zamanda Anadolu Vakfı ve çeşitli Anadolu Grubu şirketlerinin de Yönetim Kurulu Başkanıdır.

2001 – 2003 yılları arasında TÜSİAD Başkanlığı görevini yürüten Tuncay Özilhan halen; TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı, DEİK Yönetim Kurulu Üyeliği, Estonya Fahri Konsolosluğu ve Anadolu Efes Spor Kulübü Başkanlığı görevlerini de sürdürüyor. Ayrıca, DEİK Türk–Rus İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanlığı da yaptı. Tuncay Özilhan, Japon hükümetince takdim edilen en önemli nişanlardan olan, “The Order of the Rising Sun, Gold and Silver Star (Altın ve Gümüş Yıldız, Yükselen Güneş Nişanı)” ve Estonya Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı nişanlarına sahiptir.

Kamil Süleyman Yazıcı
Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Kamil Yazıcı lise eğitimini New York Military Academy’de tamamladıktan sonra 2000 yılında Emory Üniversitesi Goizueta Business School’dan BA derecesi ve 2005 yılında American Institute of Business and Economics’den MBA derecesi aldı ve 2017 yılında Harvard Business School GMP programını tamamladı. Kariyerine 2000 yılında Anadolu Grubu’nda başlayan Yazıcı, holding oryantasyon programını takiben 2002 yılından itibaren Anadolu Efes’in Rusya operasyonlarında görev aldı ve 2008-2011 yılları arasında Tedarik Zinciri Direktörü ve İş Geliştirme Direktörü görevlerini üstlendi. 2011 yılında Efes Vitanta Moldova Genel Müdürü olarak atandı ve bu görevi 2014’e kadar sürdürdü. 2014’te Anadolu Efes Pazar Geliştirme Direktörü olarak atanan Yazıcı, bu görevine 2017 yılına dek devam etti. Kamil Yazıcı, 2017 yılından bu yana Anadolu Grubu holding ve şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Vekili olarak görevine devam ediyor. İlaveten TAIK (Türk-Amerikan İş Konseyi), TOGG (Türkiyenin Otomobili Girişim Grubu) ve HBS Alumni Board (Harvard Business School Mezunlar Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi ve KYYDAŞ (Kamil Yazıcı Yönetim Danışma A.Ş.) Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor.

Talip Altuğ Aksoy
Yönetim Kurulu Üyesi

Talip Altuğ Aksoy, ABD’de Oglethorpe Üniversitesi’nden ekonomi lisans diplomasına sahiptir. Kariyerine 1995 yılında Anadolu Grubu Mali İşler Uzman Yardımcısı olarak başlayan Aksoy, 1996 yılında Mali İşler Uzmanı olarak atandı. 1998-2000 yılları arasında İnsan Kaynakları ve Fon Yönetimi Uzmanı olarak görev yaptı. 2000-2003 yılları arasında Efes Sınai Satış ve Pazarlama Direktörü olarak görev alan Aksoy, Ocak 2003’te Efes Bira Grubu Ticaret ve İhracat Direktörü oldu. 2006-2008 yılları arasında yılında Satın alma ve Lojistik Direktörü olarak Anadolu Grubu’ndaki kariyerine devam eden Aksoy, Haziran 2008’den 1 Kasım 2011 tarihine dek Efes Bira Grubu Tedarik Zinciri Direktörü olarak görev yaptı. Kasım 2011 itibarıyla atandığı Efes Türkiye Genel Müdürlüğü görevini 1 Ocak 2017 tarihine kadar sürdüren Talip Altuğ Aksoy, Anadolu Grubu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya devam etmektedir.

Tevfik Bilgin 
Yönetim Kurulu Üyesi

Aydın’da doğan Tevfik Bilgin, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. 1996-1998 yılları arasında ABD’de University of Iowa’da işletme yüksek lisans (MBA) derecesi aldı ve 2018 yılında da İstanbul Ticaret Üniversitesi-Finans Enstitüsü-Finans Anabilim dalında Finansal Ekonomi Doktorasını tamamlayarak Doktor unvanına hak kazandı. Çalışma hayatına 1992 yılında Hazine Müsteşarlığında Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcısı olarak başladı. 2001 yılında Bankalar Yeminli Murakıplığı görevinden ayrılarak Anadolu Endüstri Holding nezdinde finans şirketlerinden sorumlu Mali İşler Koordinatör Yardımcısı olarak çalıştı.

2003 yılında T. Halk Bankası Genel Müdürü olarak seçilerek bankanın yurt içi ve yurt dışı iştiraklerinde yönetim kurullarında bulundu. Aynı yıl Aralık ayında Bakanlar Kurulu kararıyla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) başkanlıklarına atandı. BDDK başkanlığı görevini görev süresi bitimi olan 2012 yılına kadar devam etti ve bu dönemde ülkemiz bankacılık sisteminin yeniden yapılandırılmasında etkin rol üstlendi. 2013 yılında Nuh Çimento Grubu şirketlerinde ve Nuh Eğitim ve Sağlık Vakfı’nda Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilmiş olup halen bu görevlerine devam ediyor. Çimento İşverenler Sendikası yönetim kurulu üyeliğine devam eden Bilgin, ayrıca 2016-2018 yılları arasında Petkim ve 2018-2019 yıllarında da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) yönetim kurulu üyelikleri yaptı.

Tuğban İzzet Aksoy
Yönetim Kurulu Üyesi

Tuğban İzzet Aksoy, Avusturya Lisesi’ndeki eğitiminin ardından ABD’de Oglethorpe Üniversitesi İşletme ve Uluslararası Finans Bölümü’nden mezun oldu. Profesyonel iş hayatına 1996 yılında Anadolu Endüstri Holding A.Ş. Mali İşler Başkanlığı’nda Uzman Yardımcısı olarak başlayan Aksoy, Aralık 1998’de Alternatifbank Hazine Departmanı’nda Kıdemli Broker olarak görev aldı. Beş yıllık görevinin ardından Haziran 2003’te Anadolu Endüstri Holding A.Ş.’nin Hazine ve Risk Yönetimi Departmanı’nda Kurumsal Finansman ve Risk Yönetimi Müdürlüğü görevini üstlenen Aksoy, Nisan 2008’de İş Geliştirme Başkanlığı’nda Koordinatör Yardımcılığı görevine atandı. 2009 yılından Nisan 2019’a kadar Anadolu Grubu Enerji Sektörü Koordinatörü olarak görev yapan Aksoy, çeşitli Anadolu Grubu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya devam etmektedir. Alanında profesyonel eğitim ve seminerlere katılan Aksoy aynı zamanda, TÜSİAD, TOBB ve DEİK’in enerji gruplarında üye olarak yer almaktadır. 2016 yılından bu yana Gürcistan Fahri Konsolosu olarak görev yapan Aksoy ayrıca Gürcistan Devleti Üstün Hizmet Madalyasına sahiptir.

Mustafa Ali Yazıcı
Yönetim Kurulu Üyesi

Mustafa Ali Yazıcı, İstanbul’da Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra Washington D.C.’de Georgetown Üniversitesi’nde finans üzerine lisans eğitimini tamamladı. Morgan Stanley’nin Londra ofisinde finansal analist olarak bir süre çalıştıktan sonra 2005-2010 yılları arasında e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren bir şirkette yönetici ortak olarak görev aldı. 2011-2017 yılları arasında Cloudturk markasıyla bulut bilişim ve fintech alanlarında faaliyet gösteren, kurucusu olduğu şirketin yönetici ortağı olarak görev aldı. 2017 yılından beri Anadolu Grubu ve iştiraklerinde Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürüyor.

Dr. Yılmaz Argüden
Yönetim Kurulu Üyesi

Dr. Yılmaz Argüden, geliştirdiği yaratıcı ve yenilikçi yönetim stratejileri ve toplumsal katkılarıyla dünyada en iyi tanınan Türk yönetim danışmanlığı şirketi, ARGE Danışmanlık’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyor.

Strateji, iş mükemmelliği, kurumsallaşma ve sürdürülebilirlik konularında birçok Türk ve yabancı şirkete yönetim danışmanlığı hizmetleri veriyor. UN Global Compact imzalayan ilk Türk şirketi olan ARGE, Avrupa Parlamentosu’nda kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle geleceği şekillendiren en iyi üç şirket arasında değerlendirilerek, B20 Yönetişim ve Sürdürülebilirlik Bilgi Ortağı, Avrupa Kalite Vakfı (EFQM) ve Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi (IIRC) Gelişim Ortağı seçildi. Rothschild&Co yatırım bankasının Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığının yanı sıra kariyeri boyunca çeşitli ülkelerde 70’i aşkın şirketin yönetim kurullarında görev aldı. Deneyimlerini Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Harp Akademilerinde strateji dersi vererek, kitapları ve köşe yazılarıyla paylaşıyor.

Yönetim Kurulları ve Yönetişim konusundaki çalışmalarıyla dünyada tanınan, kitapları ve makaleleri birçok dilde yayınlanan Dr. Argüden, IFC Kurumsal Yönetişim Grubu Danışma Kurulu üyeliği ve Business at OECD (BIAC) Yönetişim Komitesi Başkan Yardımcılığı gibi uluslararası görevler üstlendi. Argüden Yönetişim Akademisi Mütevelli Heyet Başkanıdır.

Ulusal Ağlar Dünya Başkanı seçilerek dünyanın en yaygın sürdürülebilirlik platformu olan UN Global Compact Yönetim Kurulu’nda görev aldı. KalDer Başkanlığı sırasında Ulusal Kalite Hareketini başlattı. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Özel Sektör Gönüllüler Derneği, BÜMED, TESEV, Türk-Amerikan ve Türk-Kanada İş Konseyleri gibi birçok sivil toplum kuruluşunun kuruculuğunu ve/veya liderliğini üstlendi. Basketbol Federasyonu Asbaşkanlığını yürüten Argüden, stratejik liderlik, üstün vatandaşlık, seçkin kariyer gibi birçok ödül sahibidir. Dr. Argüden, yaşam kalitesini yükseltme çalışmaları nedeniyle Dünya Ekonomik Forumu tarafından Geleceğin 100 Global Lideri arasına seçildi.

Rasih Engin Akçakoca
Yönetim Kurulu Üyesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde işletme üzerine lisans eğitimini tamamlayan R. Engin Akçakoca, kariyerine 1974’te bankacılık sektöründe başladı. 1986-91 yılları arasında Koç-Amerikan Bankası Genel Müdür Yardımcılığı, 1991-2000 yılları arasında ise Koçbank A.Ş. Genel Müdürlüğü görevlerini üstlendi. Akçakoca, 2001’de Bakanlar Kurulu kararıyla geniş bir bankacılık sektörü yeniden yapılandırma programından sorumlu olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanlığı’na getirildi. 2004 yılından beri danışmanlık yapan Akçakoca; Anadolu Grubu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya devam ediyor.

Ali Galip Yorgancıoğlu
Yönetim Kurulu Üyesi – Bağımsız

A. Galip Yorgancıoğlu, Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversite öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yaptı. İş hayatına Philips Morris’de Marlboro Sigaraları Pazarlama Müdürü olarak başladı. Daha sonra Diageo Güney Doğu Avrupa Pazarlama Direktörü ve Coca-Cola Türkiye ve Avrasya Pazarlama Direktörü görevlerinde de bulunan Galip Yorgancıoğlu, sonraki dönemde Burger King’in Türkiye Genel Müdürlüğü görevini yürüttü. 2003 Aralık ayında özelleştirilen Tekel’in Alkollü İçecekler şirketi yerine kurulan Mey İçki’nin CEO’su olarak Nisan 2004’te göreve başlayan Yorgancıoğlu, 30 Eylül 2017’de emekli olana kadar Mey İçki / Diageo Türkiye şirketinde CEO görevinde bulundu. Yorgancıoğlu, SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri’nde yer alan bağımsız üye kriterlerinin tümünü karşılamaktadır.

Uğur Bayar
Yönetim Kurulu Üyesi – Bağımsız

Uğur Bayar, New York Eyalet Üniversitesi Matematik ve İstatistik Bölümü’nden Bachelor of Science derecesiyle mezun oldu. Bayar, kariyerine 1987 yılında Citibank Türkiye’de başladı ve 1992’de kamu görevine geçene kadar bankanın hazine bölümünde çeşitli görevlerde bulundu. Bayar, 1992-1997 yılları arasında T.C. Başbakanlık Kamu Ortaklığı İdaresi Başkan Yardımcılığı, 1997-2002 yılları arasında Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yaptı. Bu görevleri esnasında; Erdemir Yönetim Kurulu Başkanlığı, Petrol Ofisi Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu üyeliği, Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Uğur Bayar, 2004 yılında katıldığı Credit Suisse’de 2017 yılına kadar Türkiye CEO’luğu ve Yatırım Bankacılığı Bölümü Başkanlığını yürüttü. Bayar, Anadolu Efes ve Coca-Cola İçecek şirketlerinde yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda; Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF Türkiye) Yönetim Kurulu Başkanı, Tekfen Teknoloji Yatırım ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi, San Diego merkezli SAMUMED Bioteknoloji Şirketi’nin Yönetim Kurulu üyesi ve Washington merkezli Afiniti şirketinin de Danışma Kurulu üyesidir. Bayar, SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri’nde yer alan bağımsız üye kriterlerinin tümünü karşılamaktadır.

İzzet Karaca
Yönetim Kurulu Üyesi – Bağımsız

İzzet Karaca, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 1977 yılında mezun oldu. Çalışma hayatına 1977 yılında Koç Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nde başlayan Karaca, 1985 yılına kadar Endüstri Mühendisliği ve Bilgi Teknolojileri Müdürlüğü görevini üstlendi. 1985-1988 yılları arasında Ford Otosan’da Sistem ve Organizasyon Direktörü olarak görev yapan Karaca, 1988 yılından itibaren Unilever’de Almanya, Türkiye ve Baltık ülkelerinde olmak üzere İç Denetim Grup Müdürlüğü, Lojistik Müdürlüğü, Ticari Direktörlük, Genel Müdürlük gibi çeşitli görevlerde bulundu. Karaca ayrıca, 2011-2013 yılları arasında Uluslararası Yatırımcılar Derneği Başkanlığı görevini de yürüttü. Karaca, Unilever Türkiye ve Unilever Kuzey Afrika, Orta Doğu, Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya bölgesi İcra Kurulu Başkanlığı görevleri ile Unilever CEO Forumu üyeliğini yürüttükten sonra Aralık 2013 tarihinde emekliye ayrıldı. 2015 yılında “Yeni CEO… Sensin” adlı ilk kitabını yayımladı.

Mehmet Ercan Kumcu
Yönetim Kurulu Üyesi – Bağımsız

Boğaziçi Üniversitesi, İktisat Bölümü’nden mezun olan Ercan Kumcu, doktora derecesini Boston College İktisat Bölümü’nden aldı. ABD’de Boston College, Eastern Michigan University ve State University of New York – Binghamton’da öğretim görevlisi olarak makro ekonomi, para teorisi, uluslararası ekonomi ve finans dersleri vermiş olan Kumcu, T.C. Merkez Bankası’ndan önce misafir araştırmacı, kısa bir süre Genel Sekreter ve son olarak 1988-1993 yılları arasında Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Tekfenbank’ta (Eurobank Tekfen) 1995-2008 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve daha sonra Başkanı olarak görev yapan Kumcu, halen Tekfen Holding Yönetim Kurulu üyesidir.

Kadir Has Üniversitesi’nde ekonomi politikası üzerine ders vermiş olan Ercan Kumcu’nun bugüne kadar çok sayıda makalesi yayımlandı. Kumcu, “İstikrar Arayışları”, “Krizleri Nasıl Çıkardık?” (Mahfi Eğilmez ile birlikte), “Ekonomi Politikası: Teori ve Türkiye Uygulaması” (Mahfi Eğilmez ile birlikte), Kadın Matematikçiler ve “Krizler, Para ve İktisatçılar” adlı kitapların sahibidir. Kumcu, SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri’nde yer alan bağımsız üye kriterlerinin tümünü karşılamaktadır.

Kaynak: https://www.anadolugrubu.com.tr/genelbakis/1/9/biz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ