NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Alarko Holding – Firma Tanıtım

Alarko Holding – Firma Tanıtım

1954 yılında, İshak Alaton ve Üzeyir Garih tarafından, bir kolektif şirket olarak kurulan ve 1973 yılında holdingleşen Alarko; 1974 yılında halka açıldı. Bugün, 65 yılı aşkın köklü geçmişi, 6 farklı faaliyet alanı, uluslararası yabancı ortaklıklar olmak üzere toplam 26 kuruluşu, 7.000 çalışanı ve 2020 sonu itibariyle yaklaşık 14,4 milyar TL kombine cirosu ile Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biridir.

Alarko Holding; yarattığı lider markaları, farklı alanlardaki tecrübe ve bilgi birikimi, yüksek teknolojiye sahip AR-GE yatırımları, üretim kapasitesi, ulusal satış ağı, uluslararası projeleri ve global rekabet hedefi ile Türk ekonomisinin en güçlü firmaları arasındadır. Alarko Holding, kuruluşundan itibaren ödün vermediği kurumsal etik değerleri, tüm ürün ve hizmetlerinde uyguladığı üstün kalite ilkesi ve insana yatırım politikası ile güven ve saygınlığın simgesi olmuştur.

Yurt içinde ve yurt dışında ürettiği anahtar teslimi projeler ile Taahhüt Grubu global ölçekli projeleri hayata başarı ile geçirmeye devam etmektedir.

Uluslararası arenadaki ve ülkemizdeki enerji tüketimi artışını dikkate alarak yatırımlarına hızlı bir şekilde devam eden Enerji Grubu; Enerji Üretimi ve Enerji Dağıtımı yanında Enerji Ticaret faaliyetlerinde de bulunmaktadır. Özelleştirme ile 2009’da devralınan Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. MEDAŞ, yüzölçümü olarak Türkiye’nin yaklaşık %10’una tekabül eden bir alanda elektrik dağıtım hizmeti vermektedir. İşletmede bulunan hidroelektrik, doğalgaz ve termik santral projeleri yanında, Türkiye’nin ilk fotovoltaik (PV) güneş enerjisi santralı 2012’de üretime başlamıştır.

Isıtma, havalandırma, klima ve pompa üretimi, satışı ve satış sonrası hizmetleri ile Sanayi ve Ticaret Grubu, istikrarlı ve başarılı bir şekilde büyümesini sürdürmüştür. Ayrıca, Alarko Sanayi ve Ticaret Grubu’nun 1998 yılında klima alanında dünyanın lider firmalarından Amerikalı Carrier şirketi ile kurduğu stratejik ortaklık, Alarko Carrier’ı doğurmuş ve tüm gruba ivme kazandırmıştır.

Turizm Grubu, 20 yılı aşan know-how’ı ile uluslararası alanda hızla büyüyen “leisure” sektörünün Türkiye’deki ilk temsilcisidir. Bünyesindeki Hillside Beach Club, Hillside City Club, Cinecity Sinemaları ve Sanda Spa işletmeleri ile her zaman “rekabet üstü” olmayı hedeflemektedir.

45 yılı aşkın tecrübe ve bilgi birikimiyle geliştirdiği tüm projelerde fark yaratan Arazi Geliştirme Grubu, 2000’li yılların en prestijli markalarından Alkent’i yaratmıştır.

Alarko Holding bütün faaliyet alanlarındaki global ölçekli projeleri ile Türkiye’ye değer katmaya devam etmektedir.

Kurucularımız

Alarko yolculuğunun başında iki hayat yoldaşı var. El ele, farklılıklarını avantaja dönüştürmüş İshak Alaton ve Üzeyir Garih… Alarko’nun yaşam öyküsünü 1954’te İstanbul’da bulunan Bankalar Caddesi Vefai Hanı’nda başlattılar. Binleri Alarko ailesi çatısı altında topladılar.

Vizyon

Vizyonumuz, yarattığı fark ile büyüyen, öncü, güçlü ve saygın bir dünya şirketi olmaktır.

Misyon

Misyonumuz, evrensel değerleri ilke edinerek, farklı iş modelleri ile beklentileri aşmak ve Alarko’yu geleceğe taşımaktır.

Alarko Felsefesinin Ana İlkeleri

Alarko, 1954 yılından beri saygınlığını, güvenilirliğini, dünya standartlarında çalışmasına ve Türk kamuoyuna karşı duyduğu sorumluluğa borçludur.

  • Tüm faaliyetinde, devlete, müşteriye, paydaşa, personele, ortağa, alt ve yan sanayiye daima dürüst davranmak,
  • Tüm faaliyetinde doğayı ve kurum içi sosyal dengeyi korumak,
  • Müşteriyi zorlamadan yönlendirmek ve müşteri isteklerini öncelikle yerine getirmek,
  • Bu şartlar altında paydaşların hakkı olan karı gerçekleştirmek,
  • Otonom yönetim ve merkezi denetimi uygulamak; otonomiyi bireye kadar indirgemek, üstten talimat yerine alttan karar ve üstten onayı uygulamak,
  • Tüm personeli iki veya tek taraflı belirli formüller gereğince karla motive etmek.
  • Tüm personeli, her yıl durumlarına ve konularına göre muayyen sürelerle eğiterek, çağdaş teknolojiyi özümsemelerini sağlamak,
  • Tüm personeli kendine çalışır bir psikolojiye eriştirmek ve bazılarını hür teşebbüs şekline sokarak münhasıran kurum için çalışır bir duruma getirmek,
  • Kurumsallaşmış veya başka bir deyimle, faaliyetini sistem ve prosedürlerle bağlamış bir kurum olarak ekip çalışmasını önde tutmak, karı, zararı, başarıyı ve başarısızlığı paylaşmak

Kaynak: https://www.alarko.com.tr/tr/hakkimizda/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ