NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Trendyol’dan Etik Dışı Hamle!

Trendyol’dan Etik Dışı Hamle!

Çinli Alibaba şirketinin ortak olduğu e-ticaret platformu Trendyol, Rekabet kurulunda görev yapmakta olan Hatice Yavuz’u bünyesine dahil etti. Bu transfer sorasında sektörde etik tartışması tekrar gündeme geldi. Rekabet Kurumu Başkanı Aydın Ayaydın konu ile alakalı görüşlerini iletti.

Çin Rekabet Kurumu, gücünü kötü yönde kullanma gerekçesi ile Alibaba şirketine 2,8 milyar dolar ceza verdi. Alibaba yaptığı hamleler ile, rakiplerini piyasada silmek adına ihlal yaptı. Çin rekabet kurumu soruşturma sonrasında Alibaba’nın durumu kötü yönde kullandığına karar verdi. Bu anlamda Firmaya cirosunun %4’üne denk gelen 3 milyar dolar ceza verdi.

Benzer bir durum Türkiye’de yaşanıyor. Rekabet Kurumu, e-ticaret faaliyetlerine devam eden birçok firma hakkında soruşturma kararı verdi. Bu anlamda rekabet ihlalleri tekrar gündeme geldi. Firmalara soruşturma kararı çıktıktan sonra, Alibaba’nın Türkiye’deki ortaklarından Trendyol’un yaptığı ihlaller gündeme geldi.

Rekabet Kurumu’ndan Trendyol’a Transfer
Rekabet kurumumun soruşturma yürüttüğü firmalar arasında Trendyol başı çekiyor. Rekabet kurulu başkanı yaptığı açıklamada ihlal yapan firmaların gerekli olan cezayı alması gerektiğini ifade etti. Tredyol ile alakalı olarak soruşturma 1 seneyi aşkın süredir devam ediyor. Trend yol, soruşturmanın son safhası olan Sözlü savunmayı da Mayıs ayında yaptı. Şu an için karar açıklanması bekleniyor. Bu anlamda yeni yaşanan ilginç bir gelişmeden de bahsetmek gerekiyor. Rekabet kurumu Denetim SORUMLUSU Başkan Hatice Yavuz, trendyol tarafından transfer edildi. Kısacası, Denetim Kurulu Trendyol’u soruştururken, bir yanda da Denetim kurulunun sorumlusu Trendyol’a transfer oldu. Bu da yeniden etik konusunun tartışmasını gündeme getirdi.

Alibaba’nın Türkiye’deki ortaklarından Trendyol’a transfer olan Hatice Yavuz, sektörde bulunan tüm firmalar hakkında geniş bilgilere sahip. Bu da Trendyol’un soruşturmadan kurtulması için önemli bir kayna olabilir. Aynı zamanda rakipleri hakkında önemli bilgilere sahip olma şansı da doğdu.

2531 Sayılı kanuna göre Hatice Yavuz’un Trendyol’a yasak olması yasak durumda. Kamu görevlilerinin kamu güçlerine kendi lehine kullanmaları ve bundan ayrıcalık elde etmesine kanunlarca yasak getirilmiş durumda.
Tüm bu sürecin sonucu nasıl olacak kimse tarafından biliniyor. Rekabet Kurumu Başkanu Birol Küre, sektör transferi konusunda yaptığı açıklama ile desteklerini ifade etti. Yapılan açıklamada kamu çalışanlarının özel sektöre tecrübelerini aktarması yararlı.

Rekabet Kurulu Kurucu Başkanı yaptığı açıklamada, Harice Yavuz’un 2351 sayılı kanunu hiçe saydığını ifade ediyor. Bu anlamda görevin şu anki Ticaret Başkan Ruhsar Pekcan’a ait olduğunu ifade eden kurucu başkan konu ile alakalı yaptığı açıklamaları bu şekilde noktaladı.

Başkan’da Destekliyor!
Tüm bu süreçte dikkat çeken konular arasında Rekabet Kurumu Başkanı Bilo Küle’nin olayı desteklemesi bulunuyor. Alınan haberlere göre Bilo Küre sektör toplantısında bu tarz transferlerin desteklenmesi gerektiğini açıkladı. Kamu çalışanları, özel sektöre tecrübelerini aktararak son derece yararlı işler yapıyor diyen Küle aynı zamanda bu sözler ile Kurucu Başkanın da tepkisini topladı. Kurucu başkan açıklamasında etik dışı bir hareket olduğunun altını çizdi.

Trendyol ve Alibaba ortaklığı her geçen gün daha büyük tepki toplamaya devam ediyor. Çin devi Alibaba, yaptığı yatırımlar ile birçok dünya ülkesinin pazarına girmeyi başardı. Bu sayede bir çok anlamda ülkeleri etkiliyor. Yaptıkları ve yapmadıkları Alibaba’nın ülkeler üzerinde ne kadar büyük etkisini açıklar nitelikte. Trendyol her geçen gün büyüyen yapısının yanında yeni iş ortaklıkları ile milyonlarca kişiye online ortamda sipariş sağlamaya devam etmektedir. Sitemiz üzerinden firma ile alakalı haberleri takip edebilir, yorum bırakarak siz de katılım sağlayabiliriniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ