NasilFirma.Com'a Hoşgeldiniz!

THY, ilk çeyrekte 61 milyon dolar kar açıkladı

Türk Hava Yolları, 2021 yılının ilk çeyreğinde 41 milyon dolar esas faaliyet zararı yazmasına karşın 61 milyon dolar net kar elde etti.

THY, ilk çeyrekte 61 milyon dolar kar açıkladı

Global havacılık sektörü tarihinin en ağır krizini yaşadığı ve en ağır  kayıplarını verdiği bir yıldan fazla bir zamanı geride bıraktı. Türk Hava Yolları, bu zorlu dönemde COVID-19 salgını kaynaklı krizin  etkilerine rağmen 2021 yılının birinci çeyreğini 41 milyon dolar esas faaliyet zararı ve 61 milyon dolar net kar ile tamamladı.

THY’nin 2021 yılının birinci çeyreğindeki toplam gelirleri, salgından kaynaklı uçuş talebinin azalması ve yeni mutasyonların  ortaya çıkması sebebiyle dünya genelinde zaman zaman uygulanan seyahat  kısıtlamaları neticesinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29  düştü ve 1,8 Milyar dolar olarak gerçekleşti.  Toplam gelirin yüzde 46’sını oluşturan kargo gelirleri söz konusu çeyrekte bir önceki  senenin aynı dönemine göre yüzde 77 artış gösterdi.
   
COVID-19 salgını kaynaklı krizin talep üzerinde oluşturduğu tüm  zorluklara rağmen bayrak taşıyıcı, maliyet azaltıcı tedbirler ile  toplam gider kalemini 2021 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı  dönemine göre yüzde 34 düşürerek operasyonel zararı sınırlandırmayı  başardı. Bunun sonucunda Ortaklığın nakit yaratma potansiyeline işaret  eden FAVKÖK (Faiz, vergi, amortisman ve kira öncesi kar) geçen yılın  aynı dönemine göre yüzde 90 artış göstererek 478 milyon dolar  FAVKÖK marjı  da geçen yılın aynı dönemine göre 16,7 puan artarak yüzde 26,6 oldu. Bu dönemde şirket 409 milyon dolar FAVKÖK elde etti.

İlk çeyrekte 6,4 milyon yolcu taşıdı

Türk Hava Yolları, yolcu kapasitesinin yüzde 48 oranında gerilediği 2021 yılının ilk çeyreğinde, iç hatlarda yüzde 74, dış hatlarda ise  yüzde 61 doluluk oranı ile toplam 6,4 milyon yolcu taşıdı.  Küresel  marka, geniş uçuş ağı, kuvvetli tarife yapısı ve üstün hijyen  standartları sayesinde küresel bir havayolu olma kimliğini bu zorlu  günlerde daha da sağlamlaştırdı. Bu kimliği sayesinde bu süreçte  kapatılan hatlar yerine kârlı hatlara kapasite kaydırmaları başarı ile  gerçekleştirildi. Nisan ayı sonu itibarıyla şirketin uçak filosu 231’i  dar gövde, 106’sı geniş gövde ve 25’i kargo uçağı olmak üzere toplam 362 uçaktan oluşmaktadır.

Aycı: Başarı hikâyemiz sürecek

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ