NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

THY, ikinci çeyreği zararla kapattı

Türk Hava Yolları (THY), 2021 yılı ikinci çeyreğe ait finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre THY, ikinci çeyreği 114 milyon dolar esas faaliyet …

THY, ikinci çeyreği zararla kapattı

Türk Hava Yolları (THY), 2021 yılı ikinci çeyreğe ait finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre THY, ikinci çeyreği 114 milyon dolar esas faaliyet karı ve 62 milyon dolar net zarar ile tamamladı.

Konuya ilişkin THY Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada, global havacılık sektörünün tarihinin en ağır krizini yaşadığına ve en ağır kayıplarını verdiği bir yıldan uzun bir süreyi geride bıraktığına dikkat çekildi.

İkinci çeyrek verilerinin paylaşıldığı açıklamada, “THY, bu zorlu dönemde COVID-19 salgını kaynaklı krizin etkilerine rağmen 2021 yılının ikinci çeyreğini 114 milyon dolar esas faaliyet karı ve 62 milyon dolar net zarar ile tamamladı. Ortaklığımızın 2021 yılının ikinci çeyreğindeki toplam gelirleri, salgından kaynaklı uçuş talebinin azalması ve yeni mutasyonların ortaya çıkması sebebiyle dünya genelinde zaman zaman uygulanan seyahat kısıtlamaları neticesinde 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 32 düşmüş ve yaklaşık 2,2 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Toplam gelirin yüzde 43’ünü oluşturan kargo gelirleri söz konusu çeyrekte 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde139 artış göstermiştir.” ifadelerine yer verildi.

Toplam 8,2 milyon yolcu taşındı

Kriz nedeniyle şirketin maliyet azaltıcı tedbirler aldığının belirtildiği açıklamada, şu bilgilere yer verildi: “COVID-19 salgını kaynaklı krizin talep üzerinde oluşturduğu tüm zorluklara rağmen ortaklığımız maliyet azaltıcı tedbirler ile toplam gider kalemini 2021 yılının ikinci çeyreğinde 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 34 düşürerek operasyonel kar elde etmeyi başarmıştır. Bunun sonucunda ortaklığın nakit yaratma potansiyeline işaret eden FAVKÖK (Faiz, vergi, amortisman ve kira öncesi kar-EBITDAR) 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 14 artış göstererek 637 milyon dolar, FAVKÖK marjı da 11,6 puan artarak yüzde 29,3 olmuştur. Bu dönemde ortaklığımız 579 milyon dolar FAVÖK elde etmiştir. Yolcu kapasitemizin 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 44 oranında gerilediği 2021 yılının ikinci çeyreğinde, iç hatlarda yüzde 74, dış hatlarda ise yüzde 61 doluluk oranı ile toplam 8,2 milyon yolcu taşınmıştır. THY, geniş uçuş ağı, kuvvetli tarife yapısı ve üstün hijyen standartları sayesinde küresel bir havayolu olma kimliğini bu zorlu günlerde daha da sağlamlaştırmıştır. Bu kimliği sayesinde bu süreçte kapatılan hatlar yerine diğer kârlı hatlara kapasite kaydırmaları başarı ile gerçekleşmiştir.”

İştirakleriyle birlikte 60 bin kişiye istihdam sağlıyor

THY filosunun haziran sonu itibarıyla 239’u dar gövde, 107’si geniş gövde ve 26’sı kargo uçağı olmak üzere toplam 372 uçaktan oluştuğunun bildirildiği açıklamada, iştirakleriyle birlikte yaklaşık 60 bin kişiye istihdam sağladığı aktarıldı.

THY’nin 2020 yılı boyunca Avrupa’nın en fazla uçan havayolu şirketi olduğunun vurgulandığı açıklamada, “THY, 2021 yılının ilk yarısında da bu başarısını korumuştur. Salgın sürecinde kargo taşımacılığının katkısı ile kriz dönemini fırsata çevirmiş ve filosundaki birçok yolcu uçağını Turkish Cargo’nun hizmetine açmıştır. 2021 yılının Haziran ayı verilerine göre ortaklığımız kargo pazarında rekor kırarak, dünyanın en büyük 3. hava kargo taşıyıcısı olmuştur.” denildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ