NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

SOCAR’dan Karadeniz gazı için ortak çalışma sinyali

Türkiye’nin Karadeniz’deki gaz keşiflerinin stratejik açıdan önemli olduğunu belirten SOCAR Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vagif Aliyev, “Teorik olarak TPAO ile saha geliştirme ve üretim faaliyetlerinde birlikte çalışmamız söz konusu olabilir. Profesyonel olarak ilgi alanımızda.” dedi.

SOCAR’dan Karadeniz gazı için ortak çalışma sinyali

SOCAR’ın en büyük yurt dışı yatırımının Türkiye’de olduğunu ve bu yatırımların 16,5 milyar doları bulduğunu belirten SOCAR Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vagif Aliyev, denizlerde petrol ve doğal gaz arama ve sondaj konusunda çok tecrübeli olduklarını aktardı.

Karadeniz’in derinliği ve dalga şiddeti sebebiyle klasik bir platform kurmaya uygun olmayabileceğini söyleyen Aliyev, ancak insansız üretimi de içeren yeni teknolojilerle üretimin gerçekleştirilebileceğini ifade etti.

Türkiye’nin Karadeniz’deki gaz keşiflerinin stratejik açıdan önemine dikkati çeken Aliyev, “Teorik olarak Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile saha geliştirme ve üretim faaliyetlerinde birlikte çalışmamız söz konusu olabilir. Profesyonel olarak ilgi alanımızda.” ifadelerini kullandı.

TPAO ile 1994’ten beri çeşitli projelerde ortak çalıştıklarını anımsatan Aliyev, üçüncü ülkelerde bu tecrübeleri değerlendirme imkanları olduğunu dile getirdi.

“İkinci petrokimya yatırımını finansman ortağıyla yapabiliriz”

Türkiye’deki ikinci petrokimya yatırımlarını içeren Mercury projesine ilişkin bilgi veren Aliyev, bu yatırımla ilgili kararın 2022’de kesinleştirileceğini ifade etti. 

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ