NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Sedef Tersanesi, 18’inci projesini Nisan 2022’de teslim edecek

Gemi inşa sanayisinin önde gelen oyuncuları arasında yer alan Sedef Tersanesi, 18’inci yüzer enerji gemi projesini 2022’nin Nisan ayında teslim edecek. Tersane’nin Genel Müdürü Erkan Mete, projenin bittikten sonra 237 megawatt’lık kurulu güce sahip olacağını ve tersane olarak bu alanda yaklaşık 3 bin megawatt’lık bir değer oluşturduklarını söyledi.

Sedef Tersanesi, 18’inci projesini Nisan 2022’de teslim edecek

Barış SEDEF / İSTANBUL

Askeri ve ticari yeni gemi inşası, dönüşüm projeleri ve endüstriyel çelik yapılar olmak üzere birçok alanda gerçekleştirdiği projelerle adından söz ettiren Sedef Tersanesi, devreye aldığı alacağı 18’inci yüzer enerji santrali projesiyle 3 bin megawatt’lık bir katma değer oluşturacak.

Sedef Tersanesi Genel Müdürü Erkan Mete, tersanelerinde savunma sanayinin önde gelen projeleri arasında yer alan TCG Anadolu ile birlikte devam eden yedi farklı ticari projenin bulunduğuna dikkat çekerek, “Dünya çapında örnek sayılabilecek, sayılı ülkelerde üretilebilen böyle bir geminin inşasını üstleniyoruz. Projenin teslim öncesi liman kabul test süreçleri devam ediyor. Yıl sonuna kadar bu test süreçlerini tamamlamayı planlıyoruz. Bu projeler arasında yüzer enerji santrali projelerimiz de var. 2022’de teslim edeceğimiz ve duba olarak adlandırılan platformdan dönüştürülecek bu proje bittikten sonra 237 megawatt’lık kurulu güç kapasitesine sahip olacak. Ayrıca 138 metre boyunda ve 42 metre genişliğinde olan bu dönüşüm projemiz, gideceği bölgenin enerji alanındaki ihtiyaçlarının önemli bir kısmını karşılayacak.” ifadelerini kullandı.

Buna ilave olarak benzer proje örnekleri hakkında bilgi veren Mete, “Bu projeler; Gambia, Gine, Senegal, Endonezya, Lübnan, Mozambik gibi ülkelerde hizmet veriyor. Geçtiğimiz yıllarda inşa ettiğimiz Onur Sultan projesi 470 MW enerji üretim kapasitesine sahip ve 180 bin DWT(Dead Weight Tonnage)’lik dev bir dönüşüm projesiydi. 550 kişinin bir buçuk sene boyunca çalıştığı bu gemi tersaneden ayrılırken adeta yüzen bir adayı andırıyordu” dedi. Mete, teslim edilecek 18. proje ile birlikte Keban Barajı’nın kurulu güç kapasitesinin iki katından daha fazla bir güç kapasitesi inşa ettiklerini sözlerine ekledi.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ