NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Mevlüt Büyükhelvacıgil: Şirketimize nepotizmi hiç sokmadık

Dört neslin sorunsuz şekilde bir arada yaşadığı bir aile şirketi Helvacızade Grubu… Grubun başkan yardımcılığı yanında Zade Global’in CEO’luğunu yürüten Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil’in ise bu başarının yakalanmasında emeği büyük. Aile anayasasını yazan Büyükhelvacıgil, “Şirketimize nepotizmi hiç sokmadık” diyerek, belki de bu başarıdaki temel kriterin de altını çiziyor.

Mevlüt Büyükhelvacıgil: Şirketimize nepotizmi hiç sokmadık

DOĞAN SELÇUK ÖZTÜRK

• Mevlüt Bey, Büyükhelvacıgil ve Zade isimlerinin hikâyesiyle başlayalım mı?

Soyadı Kanunu çıktığında kayıtlar için gelen memurlar, Osmanlı’yı çağrıştıran soyadlarını kaydetmek istememişler. Biz de o zaman Konya’da Helvacızadeler olarak tanınırmışız. O tarihte Konya’da sekiz helvacı aile varmış. Hepsini çağıran memurlar kaç kilo ürettiklerini sormuşlar tek tek. Dedem günde 800 kilo helva üretiyormuş. Demişler ki “Senin miktarın çok büyük, senin soyadın Büyükhelvacıgil olsun.” Diğerlerine de Helvacı, Helvacılar, Helvacıoğulları gibi soyadları vermişler. Babam ve amcam demişler ki, “Madem soyadımız Büyükhelvacıgil oldu, Helvacızade’yi ticarethane unvanı yapalım.”

Yağ fabrikası kuracağımız zaman da marka ismi arıyorduk. Konuşmalarımızı dinleyen annem “Zade koysanıza ismi, ailemizin ismi” dedi. Annem bizim şirkette markanın isim annesidir. Annemin ismini koyduğu Zade Yağ ile şu anda 100 ülkeye ihracat yapıyoruz.

“GÖZDEN GEÇİRİLEN DEĞİL GÖZDEN GEÇİREN BİZ OLMALIYIZ”

• İş hayatınızın başında unutamadığınız bir anınız var mı?

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ